Mówi: | Joanna Mucha |
Funkcja: | Minister Sportu i Turystyki |
Min. Joanna Mucha: Polska powalczy o zimowe igrzyska i kobiecy mundial
Polska będzie walczyć o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Impreza miałaby się odbyć w 2022 roku w Krakowie. – Sprawę traktujemy priorytetowo – mówi minister Joanna Mucha. Szefowa resortu sportu i turystyki dodaje, że jest za tym, by nasz kraj gościł również uczestniczki jednej z najbliższych edycji kobiecego mundialu.
Kraków jest jednym z kandydatów w walce o zimową olimpiadę 2022. Wśród jego rywali są m.in. szwajcarskie Saint Moritz i norweskie Oslo. Decyzja o przyznaniu organizacji zawodów zapadnie dopiero za dwa lata, ale rok 2013 może okazać się kluczowy dla wyników rywalizacji.
– Jeśli przegapimy ten rok i dobre przygotowanie naszej aplikacji, to na pewno nie zdobędziemy tych igrzysk – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria minister sportu i turystyki, Joanna Mucha.
Kraków byłby nie tylko miastem-gospodarzem igrzysk, ale dzięki rozwiniętej infrastrukturze gościłby też sportowców, startujących m.in. w łyżwiarstwie i hokeju. W Zakopanem odbywałaby się rywalizacja skoczków narciarskich i biathlonistów. Część zawodów – chodzi tu głównie o narciarstwo biegowe i zjazdowe – rozgrywana byłaby na Słowacji, z którą władze Małopolski podpisały już stosowne porozumienie.
Drugą imprezą, która obok igrzysk miałaby w niedługim czasie zagościć w Polsce są Mistrzostwa Świata Kobiet w Piłce Nożnej. Joanna Mucha nie ukrywa, że marzy o tym, by ta impreza, wzorem niedawnych Mistrzostw Europy, była rozgrywana na naszych obiektach.
– Jest szansa, by ten mundial zdobyć dla Polski i naprawdę mam wielką nadzieję, że nam się to powiedzie – mówi minister.
Joanna Mucha zapewnia, że będzie do swojego pomysłu przekonywać nowe władze Polskiego Związku Piłki Nożnej. Tym bardziej, że mamy już gotowe stadiony, w środowisku sportowym oceniane jako jedne z najnowocześniejszych na świecie.
– Poza tym jest jeszcze jeden ważny argument – podkreśla Mucha. – Organizacja mundialu kobiet oznacza znacznie większe środki finansowe zaangażowane w futbol kobiecy.
A to z kolei mogłoby doprowadzić do popularyzacji tej dyscypliny sportu w naszym kraju, gdzie w tej chwili, na różnych szczeblach rywalizuje około 90 klubów. Polskie zawodniczki uczestniczą również w rozgrywkach międzynarodowych. Do tej pory nie udało im się zakwalifikować do żadnej z dotychczasowych sześciu edycji kobiecego mundialu. W najnowszym rankingu FIFA Polki znajdują się na 31. miejscu na świecie.
Czytaj także
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-29: Joanna Kurowska: Okres świąteczny daje ludziom poczucie bezpieczeństwa i jest takim powrotem do dzieciństwa. Nie czepiam się tego, że ktoś dekoruje swój dom już w listopadzie
- 2024-12-09: Joanna Kurowska: Lekarz w Stanach Zjednoczonych to jest ktoś, kto ma dom z basenem i jest milionerem. Medycy w Polsce muszą pracować na 13 etatów
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.