Mówi: | Zygmunt Berdychowski |
Funkcja: | założyciel Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju |
Z. Berdychowski: wybór J. Kaczyńskiego na Człowieka Roku to docenienie jego wpływu na zmiany w polskiej polityce
– Jesteśmy świadkami zasadniczej zmiany na polskiej scenie politycznej i w związku z tą zmianą Jarosław Kaczyński został wybrany na Człowieka Roku 2014 – tak decyzję Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy komentuje jej przewodniczący Zygmunt Berdychowski. Jarosław Kaczyński zwyciężył, otrzymując dziewięć głosów i wyprzedzając m.in. premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka oraz reprezentację Polski w siatkówce.
– Kiedy spojrzymy na to, co wydarzyło się w Polsce, to nikt chyba nie ma wątpliwości, że jesteśmy świadkami zasadniczej zmiany – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Według Zygmunta Berdychowskiego wybór nie był trudny. Głównie z powodu takich czynników, jak wpływ Kaczyńskiego na przebieg kampanii prezydenckiej czy znaczący wzrost popularności Prawa i Sprawiedliwości w sondażach przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi.
– Jeszcze kilka miesięcy temu trudno było o inną perspektywę związaną z wyborami prezydenckimi niż reelekcja prezydenta Bronisława Komorowskiego – twierdzi Berdychowski. – Z drugiej strony ostatnie miesiące przyniosły zasadnicze przewartościowanie w sondażach wyborczych. To też jest jeden z elementów świadczący o zmianie, która była powodem przyznania tej nagrody.
Jak dodaje, tradycyjnie laureatami tej nagrody od lat są osoby, które swoją postawą i zaangażowaniem wywarły największy wpływ na sytuację nie tylko w Polsce, lecz także w całym regionie.
Jarosław Kaczyński został wybrany dziewięcioma z 29 oddanych głosów członków Rady Programowej Forum. W jej skład wchodzą głównie politycy, publicyści oraz przedsiębiorcy. Na drugim miejscu znalazł się premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, na którego zagłosowało siedem osób, zaś na trzecim miejscu z sześcioma głosami ex aequo reprezentacja Polski w siatkówce oraz Herbert Wirth, prezes KGHM.
W poprzednich latach wśród laureatów nagrody Człowiek Roku na krynickim Forum Ekonomicznym znaleźli się m.in.: Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, Donald Tusk, premier Słowacji Robert Fico, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, były prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Havel czy prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili.
Czytaj także
- 2025-05-29: Trwają prace nad zmianami w finansowaniu kolei. Obecny system powoduje duże problemy branży i brak konkurencyjności transportu szynowego
- 2025-05-21: Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę
- 2025-05-07: Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
- 2025-03-13: Ekonomiczna dostępność alkoholu rośnie. To zwiększa jego konsumpcję i prowadzi do uzależnień
- 2024-09-17: Opóźnianie wejścia Ukrainy do NATO zwiększy zagrożenie ze strony Rosji dla członków sojuszu. Trwają dyskusje o możliwych warunkach akcesji
- 2024-09-19: Wejście Ukrainy do UE może zająć jeszcze długie lata. Miałoby ono duży wpływ na polskie rolnictwo i rynek pracy
- 2024-09-05: W. Kosiniak-Kamysz: COVID-19 i wojna pokazały nam zagrożenia dla łańcuchów dostaw. Musimy być niezależni w produkcji sprzętu wojskowego
- 2024-09-05: Firmy cierpią z powodu braku przewidywalnej polityki podatkowej. Częste zmiany podważają zaufanie do państwa i zniechęcają inwestorów [DEPESZA]
- 2024-09-03: Po 2,5 roku wojny w Ukrainie temat bezpieczeństwa i odporności państwa pozostaje dominującym w debacie publicznej. Nie tylko w aspekcie militarnym
- 2024-06-19: Europa idzie w kierunku ponownego wykorzystywania surowców. Prawo i fundusze unijne będą w kolejnych latach mocno wspierać ten proces
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

UE dąży do większej samodzielności w dostępie do surowców krytycznych. Częściowo pozyska je z recyklingu baterii
Zgodnie z aktem o surowcach krytycznych władze unijne dążą do zwiększenia niezależności w zakresie ich dostaw od Chin i innych krajów trzecich. Do 2030 roku ze źródeł zewnętrznych ma pochodzić nie więcej niż 65 proc. rocznego zużycia każdego z surowców. Z kolei 25 proc. ma pochodzić z recyklingu. – Te cele nie są nadambitne, bo recykling to relatywnie młoda część gospodarki, więc legislacja, która narzuca te poziomy odzysku i recyklingu to jedno, a realia to drugie – mówi Paweł Jarski, prezes zarządu Elemental Holding. Podkreśla jednak, że Europa ma duży potencjał w zwiększeniu odzysku i przetwarzania cennych surowców
Konsument
Konsumenci doceniają działania firm na rzecz środowiska i społeczeństwa. Dla przedsiębiorstw to szansa na rozwój

Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem strategii biznesowych firm. Podmioty wdrażające długofalową strategię ESG mogą liczyć na korzyści finansowe, większe zainteresowanie inwestorów oraz poprawę klimatu i społecznej akceptacji. Spółki i przedsiębiorcy, którzy realizują inwestycje zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi i społecznymi otrzymali Diamenty Zrównoważonej Gospodarki podczas konferencji Sustainable Economy Summit.
Edukacja
Poziom kompetencji cyfrowych Polaków na bardzo niskim poziomie. Spowalnia to cyfryzację gospodarki i firm

Na tle mieszkańców innych państw UE poziom kompetencji cyfrowych Polaków utrzymuje się na bardzo niskim poziomie – wynika z ostatnich danych Eurostat. Niecała połowa deklaruje posiadanie przynajmniej podstawowych umiejętności cyfrowych, a 20 proc. – więcej niż podstawowe. Staje to na drodze do cyfryzacji gospodarki i zwiększenia produktywności przedsiębiorstw.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.