Mówi: | Martin Amadi |
Funkcja: | szef misji w Somalii |
Firma: | Polska Akcja Humanitarna |
Połowa Somalijczyków dotknięta kryzysem humanitarnym. Kraj cierpi przez największą od 40 lat suszę
Z taką suszą Somalia nie zmagała się od 40 lat. Najmniejsze od dekad opady deszczu wywołują problemy z dostępem do wody i żywności. Ponad milion Somalijczyków musiało opuścić swoje domy, by szukać pomocy i ratunku. Ta sytuacja klimatyczna pogłębia kryzys humanitarny, do którego przyczyniła się również wojna w Ukrainie – brak dostaw zboża z Rosji i Ukrainy oraz rosnące ceny powodują, że coraz więcej osób nie jest w stanie zaspokoić swoich codziennych potrzeb żywieniowych.
– Sytuacja humanitarna w Somalii jest w tym momencie bardzo poważna. Panuje susza i jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, może dojść do klęski głodu – mówi agencji Newseria Biznes Martin Amadi, szef misji Polskiej Akcji Humanitarnej w Somalii. – Kryzysem w Somalii dotkniętych jest około 7,8 mln ludzi. To połowa ludności kraju. Sytuację można porównać do dramatycznej suszy z 2011 roku. O tamtej katastrofie świat dowiedział się za pośrednictwem nowego wykonania piosenki „We Are the World”. Wtedy susza dotknęła 3,1 mln ludzi, więc teraz mówimy o dwukrotnie większej liczbie.
W 2011 roku susza kosztowała życie niemal 260 tys. osób, głównie dzieci. Susze w Afryce Wschodniej nie są nowym zjawiskiem, jednak w ostatnich latach intensywność i częstotliwość ich występowania przybiera na sile. Ponad 1 mln Somalijczyków było zmuszonych opuścić swoje domy i szukać pomocy gdzie indziej – głównie ratunku przed głodem i skrajnym niedożywieniem.
– Trzy pory deszczowe z rzędu nie przyniosły wystarczającej ilości opadów. Doprowadziło to do ogromnych niedoborów wody – wyjaśnia szef misji Polskiej Akcji Humanitarnej w Somalii. – Wielu Somalijczyków wyjechało mieszkać i pracować w różnych krajach świata i to oni utrzymują swoje rodziny i przyjaciół, przesyłając im pieniądze na życie.
Sytuację pogarszają także konsekwencje napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę. Oba te państwa należały przed wojną do największych światowych eksporterów zbóż i odpowiadały za 44 proc. dostaw pszenicy na kontynent afrykański. Ograniczenia w eksporcie spowodowały więc mniejszą podaż żywności i gwałtowny wzrost jej cen.
– Drugi aspekt wojny to ograniczenie dostaw ropy naftowej, co także skutkuje wzrostem cen. Kiedy rosną ceny paliw, wszystko drożeje. W związku z tym koszty życia w Somalii zasadniczo wzrosły, a do tego znacząco zmniejszyły się środki z pomocy międzynarodowej docierające do Somalii. Wielu darczyńców, którzy dotąd przekazywali fundusze i pomoc dla Somalii, znacznie je ograniczyło. Więc z jednej strony wzrost cen spowodowany obecną sytuacją, z drugiej strony mniejsza pomoc to podwójna tragedia – podkreśla Martin Amadi.
PAH działa w Somalii od czasu wielkiej suszy z 2011 roku. Celem działalności tej organizacji jest zwiększanie dostępu ludności do artykułów higienicznych, promowanie praktyk higienicznych, poprawa warunków sanitarnych poprzez budowanie sanitariatów, zapewnianie dostępu do wody pitnej przez budowę studni czy punktów poboru wody.
– Realizujemy także projekty związane z żywieniem, w ramach których zapewnialiśmy dodatkowe żywienie dla dzieci do lat pięciu. Oferujemy też wielofunkcyjną pomoc gotówkową, w ramach której rodziny otrzymują dodatkowe pieniądze na utrzymanie się przez pewien okres – wyjaśnia szef misji w Somalii.
Długoterminowo walkę z kryzysem głodu mają wspierać różnego typu inicjatywy związane z rolnictwem czy zróżnicowaniem upraw. W obecnej sytuacji suszy nie mogą one jednak być realizowane.
– Społeczeństwo podejmuje różne wysiłki, ale istnieje ogromna potrzeba pomocy – podkreśla Martin Amadi. – PAH jest polską organizacją, a pomoc z waszego kraju jest dla wielu Somalijczyków bardzo ważna. Otrzymujemy pieniądze od prywatnych darczyńców z Polski. Trafiają też do nas środki od polskich przedsiębiorców i bardzo doceniamy tę pomoc. Potrzebujemy jednak dużo więcej, szczególnie teraz, gdy trwa susza. Apelujemy więc do Polaków i polskich przedsiębiorców, aby nie przestawali nam pomagać.
Jak informuje PAH, w sierpniu br. 303 mln ludzi na całym świecie potrzebowało pomocy humanitarnej. Na koniec 2021 roku było ich 274 mln. Skala globalnych wyzwań stale więc rośnie.
Czytaj także
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-11-18: Błyskawiczne powodzie będą coraz częstszym zjawiskiem w Europie. Zwłaszcza miasta muszą być na nie przygotowane
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-22: Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-15: Klaudia Carlos: Nie myślę o konkurowaniu z innymi formatami. „Pytanie na śniadanie” jest programem interdyscyplinarnym i wielopokoleniowym
- 2024-11-06: Coraz więcej Polaków deklaruje, że nie marnuje żywności. Wciąż jednak do kosza trafia 5 mln t jedzenia rocznie
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Rolnictwo
Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
Do 2031 roku rynek usług związanych z danymi satelitarnymi ma wzrosnąć ponad czterokrotnie – przewidują analitycy. Na rosnącą podaż wpływ może mieć nałożony na dużą część przedsiębiorców, w tym producentów rolnych, obowiązek raportowania wpływu środowiskowego. Dane satelitarne są jednak cennym narzędziem również w rękach urbanistów i samorządowców. Z dokładnością do milimetrów pokazują zjawiska takie jak np. osiadanie gruntów, co pozwala na wczesne podejmowanie decyzji o kluczowych modernizacjach infrastruktury.
Prawo
Nałóg nikotynowy wśród nieletnich zaczyna się najczęściej od e-papierosów. Przyciągają ich słodkie, owocowe smaki tych produktów
Co czwarty uczeń ma za sobą inicjację nikotynową, a dla większości z nich pierwszym produktem, po jaki sięgnęli, był e-papieros. Zdecydowana większość uczniów używających nikotyny korzysta właśnie z e-papierosów, a prawie połowa nie ma problemu z ich zakupem – wskazują nowe badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Eksperci podkreślają, że niebezpiecznym produktem, z uwagi na ryzyko uzależnienia behawioralnego, są także e-papierosy beznikotynowe. Trwają prace nad przepisami, które m.in. zakażą ich sprzedaży nieletnim.
Ochrona środowiska
Futra z negatywnym wpływem na środowisko na każdym etapie produkcji. Wiąże się z 400-krotnie większym zużyciem wody niż poliestru
Biznes futrzarski ma negatywny wpływ na środowisko naturalne – podkreślają eksperci Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Hodowle powodują zatrucie wód i gleb oraz są zagrożeniem dla bioróżnorodności. Z kolei produkcja futra z norek, lisów i jenotów generuje znacznie większe niż bawełna czy poliester emisje gazów cieplarnianych, zużycie wody i zanieczyszczenie wody. 25 listopada obchodzimy Dzień bez Futra, który ma zwrócić uwagę na cierpienie zwierząt hodowanych na potrzeby przemysłu futrzarskiego oraz promować etyczne i ekologiczne wybory w modzie.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.