Mówi: | Vladyslav Buidenko |
Funkcja: | założyciel |
Firma: | PomocUA.com |
Pomoc dla uchodźców wciąż mało skoordynowana. Społeczność innowatorów stworzyła specjalną platformę, która łączy oferty pomocy z potrzebującymi
Od momentu wybuchu wojny polsko-ukraińską granicę przekroczyło blisko 2,5 mln Ukraińców. MSWiA ocenia, że 1,5 mln z nich pozostaje w naszym kraju. W pomaganie im włącza się z każdym dniem coraz więcej organizacji pozarządowych, samorządów i ludzi dobrej woli, ale koordynacja tej pomocy wciąż szwankuje. – W tym momencie wszędzie jest chaos – mówi Vladyslav Buidenko, założyciel platformy PomocUA.com, której celem jest koordynacja i scentralizowanie pomocy udzielanej uchodźcom. Ukraińcy mogą na niej zgłosić, jakiej pomocy potrzebują, a Polacy – zaoferować transport, mieszkanie lub inne formy wsparcia.
– Nie wszyscy uchodźcy wiedzą na przykład, na jaką stronę internetową wejść, żeby otrzymać pomoc. Podobnie nie wszyscy Polacy wiedzą, gdzie zostawić swoją ofertę pomocy. W tym momencie wszędzie jest chaos. Dlatego stworzyliśmy platformę PomocUA.com, żeby scentralizować tę pomoc pod jednym brandem. Stworzyliśmy jeden system, gdzie można wejść i zaoferować lub uzyskać pomoc – mówi agencji Newseria Biznes Vladyslav Buidenko.
Jak poinformowała Straż Graniczna, od 24 lutego, czyli od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę, granicę polsko-ukraińską przekroczyło już blisko 2,5 mln uchodźców z ogarniętego wojną kraju. Najpilniejszą potrzebą na starcie jest zapewnienie im zakwaterowania, pomocy finansowej i zaspokojenie bieżących potrzeb. Część uchodźców szuka też transportu do innych miast i regionów Polski, w których mają rodziny bądź znajomych albo skąd mogą ruszyć dalej, do krajów Europy Zachodniej.
Wsparcie uciekinierom z Ukrainy zapewnia pospolite ruszenie złożone z wolontariuszy, organizacji pozarządowych, samorządów i zwykłych Polaków, którzy oferują uchodźcom transport spod granicy, noclegi, wsparcie materialne albo finansowe. Ta pomoc wciąż jednak nie jest odgórnie koordynowana. Aby to ułatwić, społeczność innowatorów skupiona wokół Kampusu Innowacji CIC Warsaw stworzyła od podstaw platformę PomocUA.com, gdzie Ukraińcy mogą znaleźć potrzebną im pomoc, a Polacy – ją zaoferować.
– Osoba, która chce pomóc z mieszkaniem, może wejść na tę stronę i szybko, w kilku kliknięciach, zostawić swoją ofertę. Tak samo wygodne jest to dla Ukraińców, którzy od razu mogą znaleźć na platformie potrzebną pomoc – mówi założyciel platformy PomocUA.com.
Korzystanie z platformy PomocUA.com jest darmowe i możliwe w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Jak na razie za jej pośrednictwem można pomóc na dwa sposoby: zaoferować transport uchodźcom spod polsko-ukraińskiej granicy albo nocleg bądź wynajęcie mieszkania. Z kolei dla Ukraińców został udostępniony formularz (w języku ukraińskim), za pośrednictwem którego można zostawić swoje dane osobowe i kontaktowe, aby ułatwić znalezienie i koordynację pomocy.
– Na początku chcieliśmy przede wszystkim ułatwić logistykę, czyli transport uchodźców. Zrobiliśmy specjalny system – mapę, która pomaga przez system dopasowań. W pierwszym tygodniu działania platformy przeprowadziliśmy ok. 1 tys. dopasowań. Udało się pomóc wszystkim osobom potrzebującym, aby mogły znaleźć ten transport za darmo i dojechać np. do Warszawy czy Gdańska i stamtąd ruszyć dalej – wyjaśnia założyciel platformy.
Jak podkreśla, platforma cały czas się rozwija i poszerza o kolejne funkcjonalności – w planie jest m.in. online’owy program nauki języka polskiego oraz pomoc psychologiczna dla Ukraińców, a także lista ofert pracy. Platforma poszukuje też sponsorów, którzy będą w stanie wspomóc całe przedsięwzięcie od strony finansowej.
– Teraz potrzeba też, żeby influencerzy o nas mówili i pisały o nas media. To jest bardzo ważne, aby wszystkie osoby wiedziały, jak nazywa się nasza strona, żeby każda osoba mogła na nią wejść i wybrać, w czym może pomóc, czy jako wolontariusz, czy oferując inne usługi. Szukamy osób, które chcą pomóc tym uchodźcom za darmo – mówi Vladyslav Buidenko.
W budowę platformy zaangażowała się drużyna Ukraińców i Białorusinów mieszkających w Polsce, a jej partnerami są CIC Warsaw tworzący Kampus Innowacji, jej siostrzana organizacja – Fundacja Venture Café Warsaw oraz Getreve, czyli społeczność ludzi biznesu, którzy za pomocą udostępnionych narzędzi budują biznesy online. O zasadach działania PomocUA.com oraz potrzebie koordynacji inicjatorzy i partnerzy platformy opowiadali podczas ostatniego z Thursday Gathering. To cykliczny event gromadzący społeczność innowatorów w centrum Warszawy, w Varso przy ulicy Chmielnej. Co tydzień daje okazję do wymiany doświadczeń, wiedzy, omówienia najważniejszych trendów społecznych i gospodarczych, a także podjęcia wspólnych inicjatyw, często o charakterze innowacyjnym.
Czytaj także
- 2024-12-27: Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-17: W Parlamencie Europejskim ważne przepisy dla państw dotkniętych przez klęski żywiołowe. Na odbudowę będą mogły przeznaczyć więcej pieniędzy
- 2025-01-02: Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2025-01-02: Zmieniają się zagrożenia dla polskiej gospodarki. Ekonomiści boją się skutków szybkiego zadłużania się rządu i napięć geopolitycznych
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.