Newsy

Pracodawcy RP: wymiar sprawiedliwości wymaga gruntownej reformy

2012-03-05  |  06:40

Projekt zmian w sądownictwie, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, budzi kontrowersje w środowisku sądowym. Ale o potrzebie reformy mówi się od dawna. Opieszałość sądów wytyka nam również Bruksela.

Dokument przygotowany przed ubiegłotygodniowym szczytem unijnym przez Przewodniczącego Rady Europejskiej wytyka krajom członkowskim największe słabości w ich gospodarkach. Na tle innych członków UE Polska wypadła słabo m.in. w zakresie sprawności administracji i sądów.

 - Sądzę, że wymagana jest głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości, począwszy od prokuratur poprzez sądy. Jest to niemożliwe, że zarówno w sprawach karnych, jak też w sprawach cywilnych, jesteśmy na szarym końcu w stosunku do innych krajów europejskich - podkreśla Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Jego zdaniem jednym z najpoważniejszych problemów jest nadużywanie aresztu tymczasowego i przedłużające się rozpatrywanie spraw.

 - Mamy bardzo często do czynienia z celowym wstrzymywaniem dostępu do akt, do tego mamy do czynienia z różnego rodzaju patologiami, np. z nadużywaniem aresztu tymczasowego. Najczęściej proces tzw. przygotowawczy spraw, które do nas trafiają, to jest średnio jeden rok. Na rozpatrzenie tych spraw to jest średnio do 6-7 lat albo nawet i dłużej, więc to jest patologia i ta patologia musi być w jakiś sposób zmieniona. System wymiaru sprawiedliwości wymaga gruntownej reformy - mówi Andrzej Malinowski.

Problem dostrzega też Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości. Na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości przekonywał, że Polska jest na drugim miejscu w UE pod względem liczby sędziów i nakładów na sądownictwo w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Natomiast pod względem czasu orzekania jesteśmy w ogonie Europy.

W ubiegłym tygodniu minister przekonywał komisję do pomysłu reorganizacji sądów rejonowych. Reforma polegałaby na tym, że ponad 100 sądów rejonowych stanie się zamiejscowymi wydziałami innych sądów rejonowych, co pozwoli zmniejszyć liczbę etatów sędziowskich, szczególnie tam, gdzie jest ich nadmiar.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.