Newsy

Pracodawcy RP: wymiar sprawiedliwości wymaga gruntownej reformy

2012-03-05  |  06:40

Projekt zmian w sądownictwie, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, budzi kontrowersje w środowisku sądowym. Ale o potrzebie reformy mówi się od dawna. Opieszałość sądów wytyka nam również Bruksela.

Dokument przygotowany przed ubiegłotygodniowym szczytem unijnym przez Przewodniczącego Rady Europejskiej wytyka krajom członkowskim największe słabości w ich gospodarkach. Na tle innych członków UE Polska wypadła słabo m.in. w zakresie sprawności administracji i sądów.

 - Sądzę, że wymagana jest głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości, począwszy od prokuratur poprzez sądy. Jest to niemożliwe, że zarówno w sprawach karnych, jak też w sprawach cywilnych, jesteśmy na szarym końcu w stosunku do innych krajów europejskich - podkreśla Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Jego zdaniem jednym z najpoważniejszych problemów jest nadużywanie aresztu tymczasowego i przedłużające się rozpatrywanie spraw.

 - Mamy bardzo często do czynienia z celowym wstrzymywaniem dostępu do akt, do tego mamy do czynienia z różnego rodzaju patologiami, np. z nadużywaniem aresztu tymczasowego. Najczęściej proces tzw. przygotowawczy spraw, które do nas trafiają, to jest średnio jeden rok. Na rozpatrzenie tych spraw to jest średnio do 6-7 lat albo nawet i dłużej, więc to jest patologia i ta patologia musi być w jakiś sposób zmieniona. System wymiaru sprawiedliwości wymaga gruntownej reformy - mówi Andrzej Malinowski.

Problem dostrzega też Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości. Na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości przekonywał, że Polska jest na drugim miejscu w UE pod względem liczby sędziów i nakładów na sądownictwo w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Natomiast pod względem czasu orzekania jesteśmy w ogonie Europy.

W ubiegłym tygodniu minister przekonywał komisję do pomysłu reorganizacji sądów rejonowych. Reforma polegałaby na tym, że ponad 100 sądów rejonowych stanie się zamiejscowymi wydziałami innych sądów rejonowych, co pozwoli zmniejszyć liczbę etatów sędziowskich, szczególnie tam, gdzie jest ich nadmiar.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.