Mówi: | Katarzyna Żach |
Firma: | Urząd Pracy w Warszawie |
Pracownicy na Euro 2012 poszukiwani
Jest jeszcze dużo ofert pracy związanej z organizacją Euro 2012. W poszukiwaniu pracowników pomagają agencje pracy tymczasowej, choć niektóre oferty trafiają również do urzędów pracy. W tej chwili potrzebni są pracownicy do branży gastronomicznej i hotelarsko - usługowej.
Wraz z postępem prac związanych z przygotowaniem mistrzostw, zmieniał się rodzaj poszukiwanych pracowników – wynika z obserwacji urzędników z warszawskiego urzędu pracy. Początkowo poszukiwani byli fachowcy z sektora inwestycyjnego, na przykład budownictwa. Teraz poszukiwane są osoby do sektora usługowego.
– W ostatnim okresie bardziej poszukiwane są osoby do prostych prac, związanych np. ze sprzątaniem, pomoce kuchenne, kucharze, obsługa gastronomiczna i hotelowo – usługowa – mówi Katarzyna Żach z urzędu pracy w Warszawie.
Część ofert pracy związanych z realizacją Euro 2012 to miejsca pracy tymczasowej. Dużo ofert jest w agencjach pracy tymczasowej i nie zawsze trafiają one do urzędów pracy. Zdaniem Katarzyny Żach pewna część nowo powstałych miejsc pracy pozostanie aktualnych również po zakończeniu mistrzostw.
– Myślę, że będzie coś się działo na tych obiektach, które powstały w związku z realizacją projektu Euro 2012, więc miejsca pracy pozostaną. Na pewno nie będzie to tyle miejsc, ile w czasie trwania samego Euro, natomiast spora część tych miejsc pozostanie – uważa Katarzyna Żach.
Na to, że rozkręcona wielką piłkarską imprezą gospodarka wchłonie część bezrobotnych, liczy Ministerstwo Pracy. Zgodnie z prognozą przygotowaną na potrzeby budżetu na koniec roku bezrobocie ma wynieść 12,3 proc. Wciąz daleko nam do tego celu. W lutym i w marcu stopa bezrobocia przekraczała już 13 proc.
Czytaj także
- 2025-04-11: Klaudia Zioberczyk: Święta wiążą się z tym, że się kupuje masę ubrań i jedzenia. Ja w tym roku postawię na minimalizm
- 2025-03-17: UE przedstawi w tym tygodniu szczegóły dotyczące planu dozbrojenia Europy. Problemem jest sposób jego sfinansowania
- 2025-03-26: Patricia Kazadi: To będzie bardzo pracowita wiosna. Pracuję nad własną muzyką
- 2025-04-01: Małgorzata Potocka: Jestem absolutnie oddana mojemu teatrowi. Jak się robi teatr z pasji, to nie trzeba odpoczywać
- 2025-02-27: Malwina Wędzikowska: W dżungli przez miesiąc rewidowałam swoje życie. Przehulałam dużo czasu na toksycznych ludzi
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-03-06: Pracodawcy chcą ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców. Strategia migracyjna ograniczy jednak napływ imigrantów
- 2025-02-11: Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-02-06: Firmy stawiają na coraz większą autonomię pracowników. To ważne szczególnie dla młodego pokolenia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.