Mówi: | Roman Namysłowski |
Funkcja: | partner |
Firma: | Crido Taxand |
Od połowy 2016 roku audytor i doradca nie będą mogli pochodzić z jednej firmy. Sprawozdania finansowe w UE mają być niezależne
Za rok zmienią się przepisy regulujące zasady świadczenia usług księgowych. Parlament Europejski zdecydował, że jedna firma nie może być i audytorem, i doradcą. Ma to poprawić przejrzystość tego typu usług i zwiększyć niezależność kontrolerów.
Obecnie często bywa tak, że firmy świadczące usługi księgowe mają w swojej grupie podmioty, które świadczą zarówno usługi doradztwa podatkowego czy prawnego, jak i usługi związane z badaniem sprawozdań finansowych.
– I mamy często taką sytuację, że temu samemu podmiotowi świadczone są te różne usługi, co powoduje pewne wątpliwości dotyczące niezależności, rzetelności – mówi agencji informacyjnej Newseria Roman Namysłowski, partner w Crido Taxand. – Bo z jednej strony mamy firmę, która doradza, w jaki sposób zaplanować rozliczenia podatkowe, jaką strukturę efektywną wdrożyć, żeby zminimalizować np. obciążenia podatkowe, a z drugiej strony mamy podmiot z tej samej grupy, który bada sprawozdania finansowe i weryfikuje rzetelność tych sprawozdań.
To budzi obawy o rzetelność podobnych usług. Dlatego w zeszłym roku Parlament Europejski i Rada UE przyjęły najpierw dyrektywę, a później rozporządzenie, które zmienią warunki funkcjonowania podmiotów jednocześnie świadczących usługi doradcze i badania sprawozdań. Teraz prawo krajowe muszą dopasować do tych przepisów polskie władze. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać w połowie przyszłego roku
– Ze względu przede wszystkim na zapewnienie pewnej niezależności i przejrzystości świadczenia usług od połowy przyszłego roku nie będzie można co do zasady łączyć świadczenia usług audytorskich z doradczymi – informuje Roman Namysłowski. – To jest dyrektywa i rozporządzenie, przed polskim ustawodawcą ciągle jeszcze etap przyjęcia odpowiednich przepisów w tym zakresie. Natomiast nie ma wątpliwości co do tego, że to wywróci do góry nogami dotychczasowy porządek, jeżeli chodzi o świadczenie tych usług.
Zmiany nie dotkną wszystkich firm na rynku, tylko tzw. podmioty i jednostki istotne z punktu widzenia gospodarki, spółki, które są notowane na giełdzie, firmy ubezpieczeniowe i banki. Państwa Unii mogą poszerzyć grupy podmiotów, w stosunku do których te nowe zasady będą stosowane.
– Celem tych zmian jest zapewnienie większej niezależności i przejrzystości – podkreśla partner Crido Taxand. – Inwestorzy przecież podejmują decyzje właśnie na podstawie sprawozdań finansowych. W związku z tym z punktu widzenia inwestora istotne jest to, by sprawozdanie było rzetelne, a w sytuacji, w której firma, która świadczy usługi doradcze i np. proponuje określone usługi zmierzające do ograniczenia, to jednocześnie firm audytorska, która bada sprawozdania finansowe, pojawia się ryzyko związane z niezależnością.
Przepisy dotyczące usług księgowych mają charakter paneuropejski. To oznacza, że gdy firma w jednym kraju świadczy usługi związane z badaniem sprawozdania, czyli usługi audytorskie, to w innym kraju co do zasady nie będzie mogła świadczyć usług doradczych.
– Przede wszystkim powinny się przygotować firmy, które korzystają z tego rodzaju usług, bo zmiana przepisów oznacza, że od połowy przyszłego będą musiały korzystać nie z jednego podmiotu, tak jak do tej pory, czyli tego, który świadczył usługi doradcze i audytorskie, ale z różnych podmiotów – mówi Namysłowski. – W związku z tym powinny z wyprzedzeniem pomyśleć o tym, jaką firmę wybiorą i z usług czyich podmiotów będą w przyszłości korzystały.
Czytaj także
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-23: Prezydencja Węgier w UE za półmetkiem. Jej ocena dzieli europarlamentarzystów
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-11-08: Komisja Europejska stwierdziła poprawę stanu praworządności w UE. Ruszyła kampania informacyjna na ten temat
- 2024-11-13: Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
- 2024-09-26: Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.