Newsy

Unia kończy z roamingiem, ale Polacy w niektórych sieciach wciąż będą za niego płacić. Regulatorzy rynku grożą operatorom karami finansowymi

2017-05-22  |  06:55

Aktualizacja 10:40 22.05-2017

Zgodnie z unijnymi przepisami od połowy czerwca we wszystkich krajach Wspólnoty zostaną zniesione opłaty roamingowe za SMS-y i połączenia wykonywane z zagranicy. Na razie nie dotyczy to jednak Polski, ponieważ większość telekomów nie zgadza się na zlikwidowanie dodatkowych opłat. Jedyną siecią, która zastosowała się do unijnych wytycznych, jest Orange. Pozostali najwięksi operatorzy – Play, Plus i T-Mobile – zdaniem regulatorów nie zaproponowali cenników zgodnych z zasadą „roaming jak w kraju”. Sprawie uważnie przygląda się Komisja Europejska, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej, które grożą operatorom karami finansowymi.

– Operatorzy komórkowi w całej Unii Europejskiej dostosowali się do nowych zasad dotyczących zniesienia opłat za roaming. Wiele osób dostało powiadomienia SMS-em, że od teraz podróżując, będą płacili za granicą takie same stawki. Niestety, w Polsce część operatorów jeszcze nie dostosowała się do nowych przepisów i dają takie sygnały, jakby wcale nie zamierzali tego robić. Przedstawiają cenniki wyjęte nie wiadomo skąd. Według mojej wiedzy Polska jest jedynym krajem w UE, w którym nie wszyscy operatorzy dostosowali się do nowego prawa europejskiego – mówi agencji informacyjnej Róża Thun, eurodeputowana do Parlamentu Europejskiego.

Decyzją Unii Europejskiej od 15 czerwca we wszystkich państwach członkowskich zostaną zniesione dodatkowe opłaty za rozmowy i SMS-y naliczane podczas pobytu za granicą. Koszty połączeń będą naliczane według krajowego cennika operatora. Użytkownicy ofert no-limit zyskają możliwość korzystania z nich także za granicą. Dzięki unijnej zasadzie „Roam Like at Home” obniżone zostaną też koszy połączeń z internetem i komórkowego transferu danych.

Przyjęta w lutym regulacja była efektem długich negocjacji przedstawicieli państw członkowskich, unijnych negocjatorów i operatorów telefonii komórkowej, którzy dotychczas czerpali z roamingu sporą część swoich przychodów.

– Mieszkańcy całej Unii zyskają dużo na zniesieniu dodatkowych opłat i nie będą „karani” za przemieszczanie się. Promujemy mobilność, możliwość podróżowania, studiowania i pracowania za granicą, ale do tej pory każdy wyjazd za granicę był odczuwalny w kieszeni. Od teraz mieszkańcy UE będą ponosić takie same opłaty, jak u siebie w kraju – mówi Róża Thun.  

Chociaż nowe prawo obowiązuje już niemal we wszystkich krajach Wspólnoty, wciąż nie dostosowali się do niego polscy operatorzy telefonii komórkowej. Jedyną siecią, która zniosła w praktyce opłaty za roaming, jest Orange Polska, która zapewnia je w cenie zwykłego abonamentu.

Pozostali operatorzy, czyli Play, T-Mobile i Plus, przedstawili cenniki, z których wynika, że SMS-y i połączenia zagraniczne nadal będą płatne. Jednak Polkomtel, operator sieci Plus, poinformował dziś w komunikacie przesłanym Newserii, że jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji w tej kwestii. 

Operatorzy podkreślają, że usługi telefonii komórkowej w Polsce są już teraz dużo tańsze niż w pozostałych krajach UE, a zlikwidowanie opłat za roaming spowoduje, że będą ponosić straty i dopłacać do klientów. Innego zdania jest jednak Komisja Europejska.

– Operatorzy muszą się dostosować do nowego prawa europejskiego, które obowiązuje we wszystkich krajach. Wszędzie zostało już wdrożone, tylko nie w Polsce. Operatorzy muszą je przyjąć i traktować klientów, którzy przebywają za granicą, tak, jakby cały czas byli w kraju – podkreśla europosłanka Róża Thun – Jak na razie tylko Orange dostosował się do nowych zasad bez żadnych dyskusji. Widzę, że Polkomtel wykonuje pozytywne ruchy i z tego, co rozumiem, też zamierza się dostosować. Liczę, że pozostali pod naciskiem opinii publicznej, ministerstw i UKE również zrobią to, co do nich należy. Nie można łamać europejskiego prawa – dodaje.

Zarówno UOKiK , jak i UKE zapowiadają, że jeżeli operatorzy do 15 czerwca bieżącego roku nie zniosą opłat za roaming zgodnie z unijnymi wytycznymi, grożą im duże kary finansowe.

Zdaniem eurodeputowanej Róży Thun klienci telekomów, którzy uchylają się od nowych przepisów, mają pełne prawo czuć się oszukani. Jeżeli stawki proponowane im przez operatorów od połowy czerwca będą wyższe niż obowiązujące w kraju, mogą zgłaszać reklamacje do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który powinien rozpatrzyć każdą taką skargę.

– Myślę, że UOKiK może się zdecydować na pozew zbiorowy i zażąda od operatorów, żeby dostosowali się do tych stawek, które zostały przyjęte na poziomie unijnym. Wiem, że w Sejmie także posłowie podejmują kroki, które mają dopilnować przestrzegania prawa. Nie ma powodu, dla którego operatorzy mieliby traktować polskich obywateli gorzej niż pozostałych mieszkańców UE – ocenia Róża Thun. 

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Rolnictwo

Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu

Do 2031 roku rynek usług związanych z danymi satelitarnymi ma wzrosnąć ponad czterokrotnie – przewidują analitycy. Na rosnącą podaż wpływ może mieć nałożony na dużą część przedsiębiorców, w tym producentów rolnych, obowiązek raportowania wpływu środowiskowego. Dane satelitarne są jednak cennym narzędziem również w rękach urbanistów i samorządowców. Z dokładnością do milimetrów pokazują zjawiska takie jak np. osiadanie gruntów, co pozwala na wczesne podejmowanie decyzji o kluczowych modernizacjach infrastruktury.

Prawo

Nałóg nikotynowy wśród nieletnich zaczyna się najczęściej od e-papierosów. Przyciągają ich słodkie, owocowe smaki tych produktów

Co czwarty uczeń ma za sobą inicjację nikotynową, a dla większości z nich pierwszym produktem, po jaki sięgnęli, był e-papieros. Zdecydowana większość uczniów używających nikotyny korzysta właśnie z e-papierosów, a prawie połowa nie ma problemu z ich zakupem – wskazują nowe badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Eksperci podkreślają, że niebezpiecznym produktem, z uwagi na ryzyko uzależnienia behawioralnego, są także e-papierosy beznikotynowe. Trwają prace nad przepisami, które m.in. zakażą ich sprzedaży nieletnim.

Ochrona środowiska

Futra z negatywnym wpływem na środowisko na każdym etapie produkcji. Wiąże się z 400-krotnie większym zużyciem wody niż poliestru

Biznes futrzarski ma negatywny wpływ na środowisko naturalne – podkreślają eksperci Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Hodowle powodują zatrucie wód i gleb oraz są zagrożeniem dla bioróżnorodności. Z kolei produkcja futra z norek, lisów i jenotów generuje znacznie większe niż bawełna czy poliester emisje gazów cieplarnianych, zużycie wody i zanieczyszczenie wody. 25 listopada obchodzimy Dzień bez Futra, który ma zwrócić uwagę na cierpienie zwierząt hodowanych na potrzeby przemysłu futrzarskiego oraz promować etyczne i ekologiczne wybory w modzie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.