Mówi: | Roman Namysłowski |
Funkcja: | Menedżer w dziale doradztwa podatkowego |
Firma: | Ernst & Young |
Zerowa stawka VAT na dostawę komputerów stacjonarnych dla szkół jest niezgodna z prawem UE, a nadal obowiązuje
Preferencyjna 0-proc. stawka VAT na dostawy do szkół komputerów stacjonarnych jest niezgodna z unijnym prawem – podkreślają eksperci. W tej sytuacji nie ma raczej co liczyć, że Ministerstwo Finansów obniży stawkę VAT na dostawę komputerów przenośnych, np. laptopów i tabletów, która w tej chwili opodatkowana jest podstawową, 23-procentowa stawką.
Wśród wymienionego w ustawie o VAT sprzętu komputerowego nie ma używanych coraz częściej komputerów przenośnych, czyli: laptopów, netbooków, palmtopów i tabletów. Oznacza to, że dostawa do szkół takich urządzeń podlega opodatkowaniu stawką podstawową VAT (23 proc.).
– Dyrektywa unijna nie zezwala na wprowadzanie zerowej stawki na dostawy tego typu towarów – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Roman Namysłowski, menedżer w dziale doradztwa podatkowego firmy Ernst & Young. – Co więcej, już dzisiejsze przepisy dotyczące zerowej stawki dla sprzętu stacjonarnego, drukarek i skanerów są niezgodne z prawem unijnym.
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, dostawy części sprzętu komputerowego dla szkół i placówek oświatowych oraz dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego bezpłatnego przekazania placówkom oświatowym są opodatkowane 0-proc. stawką VAT.
Dotyczy to dostaw m.in. serwerów, monitorów, komputerów stacjonarnych, urządzeń komputerowych do pism Braille’a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz urządzeń do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratorów i switche sieciowych, ruterów i modemów).
Jak podkreśla ekspert Ernst & Young, na etapie wprowadzania tych przepisów do ustawy zgłaszane były uwagi, co do ich zgodności z prawem unijnym. Mimo to ustawa w takim kształcie przeszła ścieżkę legislacyjną.
W takiej sytuacji nie dziwi stanowisko Ministerstwa Finansów, które nie zgodziło się na wprowadzenie preferencyjnej stawki podatku na dostawę komputerów przenośnych.
– Polska mogłaby być przez UE wezwana do zmiany tych przepisów, do usunięcia naruszenia pod groźbą zaskarżenia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – podkreśla Roman Namysłowski. – Każde założenia do zmian w ustawie muszą być zgodne z prawem UE, aby można było pracować nad dalszymi zmianami w przepisach.
To już nie pierwszy przypadek, kiedy korzystna i pożyteczna dla społeczeństwa regulacja prawna okazuje się być niezgodna z prawem unijnym.
– W sprawie dostawy komputerów przenośnych do szkół mamy sytuację taką, jak w przypadku ubranek dziecięcych, gdzie też były słuszne wątpliwości, co do zgodności tych przepisów z prawem UE, że przepis jest korzystny dla podatników, dla społeczeństwa, natomiast jest niestety niezgodny z przepisami dyrektywy UE – dodaje ekspert Ernst & Young. – Sytuacja, że na dostawę komputerów przenośnych dla szkół obowiązuje podstawowa, a nie preferencyjna stawka podatku VAT, może spowodować rezygnację z planów zakupu odpowiedniego sprzętu dla uczniów.
Przygotowane przez Ministerstwo Finansów propozycje zmian w ustawie o VAT zostawiają sprawy opodatkowania dostaw sprzętu komputerowego bez zmian. Zdaniem eksperta firmy Ernst & Young, to dobry czas, żeby na forum unijnym zawalczyć o korzystne dla szkół i uczniów przepisy.
– To jest sprawa dla Ministerstwa Finansów i odpowiednich negocjacji na poziomie europejskim, gdzie od dłuższego czasu podejmowane są próby wprowadzenia jednolitych na poziomie europejskim przepisów dotyczących obniżonych stawek. Być może to jest moment, kiedy Polska powinna tak, jak przy ubrankach dziecięcych, tak również przy sprzęcie komputerowym, zabrać głos w tej sprawie i powiedzieć, że w tego rodzaju sytuacjach powinna obowiązywać obniżona stawka – proponuje Roman Namysłowski.
Czytaj także
- 2025-02-19: Zasada 3R może ograniczyć liczbę elektroodpadów. Recykling nie rozwiąże wszystkich problemów
- 2025-02-13: Adam Kszczot: Sportowcy, którzy nie wchodzą do finału podczas olimpiady, nie mają za co żyć. Nie dostają stypendium w kolejnym roku
- 2024-04-10: Producenci owoców i warzyw pełni obaw po przywróceniu 5-proc. VAT-u na żywność. Spodziewają się większej presji sieci handlowych na obniżkę cen
- 2024-04-09: Inflacja spadła do najniższego od pięciu lat poziomu. Spowolnić może także wzrost płac
- 2024-04-05: Wydatki na zbrojenia nabierają tempa. Przez ostatnie 30 lat państwa NATO tkwiły w letargu
- 2024-03-13: Sterowany światłem rozrusznik pomoże pacjentom z niewydolnością serca. Urządzenie jest ultralekkie i biodegradowalne
- 2023-12-13: Kryzysy ostatnich lat zmieniły podejście do strategicznych rezerw państwa. Konieczne było wprowadzenie szybkiego reagowania i rozszerzenie katalogu zadań
- 2023-12-01: W okresie okołoświątecznym Polacy generują duże ilości elektroodpadów. Połowa nie wie, że nie można ich wyrzucić do śmietnika
- 2023-09-26: Na rynek trafi telewizor dedykowany dla dzieci. Będzie odporny na flamastry, zadrapania i uderzenia
- 2023-07-24: Branża piwowarska przestrzega przed znaczącymi podwyżkami cen piwa. To może być efekt kar za brak nowego systemu kaucyjnego na czas
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.