Mówi: | Iwo Łoś |
Funkcja: | Koordynator kampanii Klimat i Energia |
Firma: | Greenpeace |
Kopalnie odkrywkowe. Protest przeciwko wywłaszczeniu 30 tys. osób i miliardowym stratom
10 mld zł rocznie wyniosą koszty związane z pogorszeniem zdrowia, stratami w uprawach czy zniszczeniami budynków, jeśli uruchomione zostaną nowe kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego na złożach Gubin i Legnica. Mieszkańcy z czterech województw zagrożonych budową odkrywek protestują przeciwko tym planom. Domagają się wprowadzenia zmian w „Polityce energetycznej Polski do 2030 roku”.
– Aż 30 tysięcy ludzi mogłoby zostać wywłaszczonych, jeśli te plany zostaną zrealizowane – takie mogą być konsekwencje otwarcia kopalni węgla brunatnego na złożach Gubin i Legnica według Iwo Łosia, koordynatora kampanii Greenpeace Klimat i Energia. – Rocznie, zgodnie z ekspertyzą prof. Mariusza Kudełki z Akademii Górniczo–Hutniczej, całe społeczeństwo ponosiłoby koszty aż 10 mld złotych rocznie. To jedna trzecia budżetu NFZ. Ponosimy je wszyscy, natomiast korzyść jest jedynie po stronie koncernów energetycznych.
Dlatego Greenpeace wraz z mieszkańcami zagrożonych terenów apeluje, by Ministerstwo Gospodarki wzięło pod uwagę te koszty zewnętrzne. Domagają się od szefa resortu Waldemara Pawlaka aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku” i odstąpienia od planów budowy kopalni odkrywkowych. W zamian za wykreślenie odkrywek z dokumentu chcą, by znalazło się w nim więcej rozwiązań opartych na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i podnoszeniu efektywności energetycznej.
Dziś dokument zakłada, że w roku 2030 zapotrzebowanie na energię elektryczną wytworzoną z węgla brunatnego wynosić będzie 42,3 TWh, co oznacza, że wielkość wydobycia będzie musiała wzrosnąć.
W sumie cztery województwa są zagrożone takimi planami: dolnośląskie, wielkopolskie, lubuskie i kujawsko-pomorskie.
– Kilkanaście gmin albo w całości, albo w części zostanie zmiecionych z powierzchni ziemi. I tereny zamieszkałe, i równocześnie przyrodnicze, takie jak lasy czy pola i łąki, zostaną zamienione w krajobraz księżycowy po to, żeby wydobywać tam metodą odkrywkową węgiel brunatny – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Iwo Łoś.
Informuje, że mieszkańcy już od kilku lat, gdy tylko dowiedzieli się o tych planach, protestują przeciwko otwieraniu nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego.
– W aż 8 gminach odbyły się prawnie ważne referenda, w których większość mieszkańców wypowiedziała się przeciwko tym planowanym odkrywkom, przy dużej frekwencji – wyjaśnia Iwo Łoś.
Elektrownie na węgiel brunatny produkują obecnie około 40 proc. najtańszej energii elektrycznej w Polsce. Większość obecnie eksploatowanych złóż będzie się wyczerpywać po 2020 roku.
Czytaj także
- 2024-05-21: Jedynie 20 proc. zużywanych w kraju surowców mineralnych pochodzi z Polski. Rozwiązaniem może być recykling części metali
- 2024-04-11: Greenpeace: Prawie 6 tys. ciężarówek pełnych drzew wyjeżdża codziennie z polskich lasów. Wycinki trwają tam, gdzie nie wolno
- 2024-04-09: Integracja energetyki i ciepłownictwa w Polsce może przynieść 4 mld euro oszczędności. Emisja CO2 w tych sektorach może spaść o 57 proc.
- 2023-12-28: Kopalnie coraz bardziej inteligentne. Międzynarodowy projekt z udziałem Polaków ma scyfryzować cały sektor górniczy
- 2023-11-03: Walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty. Jakość powietrza w Polsce powoli się poprawia
- 2023-11-15: Hałdy kopalniane to ogromne magazyny z surowcami. Ich zagospodarowaniem są zainteresowani m.in. producenci cementu
- 2023-07-04: Jaworzno kopalnia [przebitki]
- 2023-07-03: Rybnik elektrownia [przebitki]
- 2023-04-04: Koalicja Klimatyczna: Dyrektywa metanowa nie oznacza rychłego zamknięcia wszystkich kopalń. To szansa na modernizację górnictwa
- 2022-10-24: Regiony górnicze przygotowują się na życie po węglu. Liczą na środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.