Mówi: | Kinga Nowakowska |
Funkcja: | członkini zarządu |
Firma: | Capital Park |
Na rynku nieruchomości rośnie popularność rewitalizacji. Odnowa dotyczy nie tylko zabytkowych budynków, ale też dawnych terenów poprzemysłowych
Rewitalizacja byłych terenów przemysłowych i budynków jest kluczowym aspektem zrównoważonego rozwoju miejskiego i szansą na zachowanie dziedzictwa kulturowego. Jak podkreślają eksperci Deloitte’a, prawidłowo przeprowadzona rewitalizacja może pobudzić do życia dany obszar miasta i zwiększyć jego atrakcyjność inwestycyjną. Poprawi też jakość życia mieszkańców.
– Rewitalizacja jest jednym z kluczowych trendów. Mamy niewiele zabytków w Polsce ze względu na naszą historię i ich rewitalizacja daje wyjątkowe możliwości. Jest oczywiście dużo trudniejszym procesem niż budowanie od zera na pustej działce, ale jednocześnie jest procesem, który przywraca starą tkankę i który czyni dany obiekt nieporównywalnie bardziej atrakcyjny dla odwiedzających w przyszłości – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Kinga Nowakowska, członkini zarządu Capital Park.
Janusz Sobieraj i Dominik Metelski w opracowaniu „Nowoczesne trendy w rewitalizacji budynków i obiektów poprzemysłowych” podają, że rewitalizacja byłych terenów przemysłowych jest kluczowym aspektem zrównoważonego rozwoju miejskiego, rozwiązującym wyzwania stawiane przez tereny poprzemysłowe i integrującym je ze środowiskiem miejskim w celu zwiększenia wyników społecznych, ekonomicznych i środowiskowych.
Przebudowa stref przemysłowych może być doskonałym narzędziem do ożywienia lokalnej gospodarki poprzez przyciąganie nowych przedsiębiorstw i tworzenie miejsc pracy. Przekształcanie takich obszarów sprzyja zrównoważonemu rozwojowi społecznemu poprzez tworzenie nowych przestrzeni mieszkalnych i promowanie zróżnicowanych, wielofunkcyjnych środowisk. Eksperci Deloitte’a przekonują, że prawidłowo przeprowadzona rewitalizacja może pobudzić do życia dany obszar miasta, zwiększyć jego atrakcyjność inwestycyjną i poprawić jakość życia mieszkańców.
– W Polsce mamy bardzo dużo terenów poprzemysłowych, które dzisiaj właściwie często są zamknięte i niedostępne. Są miasta, które mają tego bardzo dużo, jak np. Łódź czy nawet Stocznia Gdańska i Wybrzeże, są miasta, w których poprzemysłowych terenów jest mniej, jak np. Warszawa. Rewitalizacje terenów poprzemysłowych dają możliwość stworzenia tzw. mixed use’ów, czyli projektów wielofunkcyjnych, które odtwarzają tkankę miasta i powodują, że ludzie z wielką przyjemnością spędzają czas w takich obiektach – ocenia Kinga Nowakowska.
Grupa Capital Park ma na swoim koncie realizację m.in. Fabryki Norblin w Warszawie. Po wieloletnim procesie rewitalizacji dawnych zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner ponownie otworzył się na miasto, zachwycając historyczną zabudową, w którą wkomponowana została nowoczesna architektura.
– Rewitalizacja terenów poprzemysłowych jest najczęściej bardziej kosztowna niż budowanie na pustych działkach. W przypadku Fabryki Norblina ten koszt to był ponad 100 mln zł, więc bardzo duży udział, ponad 20-proc. udział w całym projekcie to była część rewitalizacji, pracowało ponad 100 konserwatorów z nami, więc jest to bardzo kosztowne, ale jednocześnie dzisiaj Fabryka Norblina jest highlightem na mapie Warszawy, który przyciąga mnóstwo turystów, więc to się zwraca – tłumaczy członkini zarządu Capital Park.
Obecnie w Katowicach, na 30-hektarowym zrewitalizowanym terenie po dawnych Zakładach Metalurgicznych Silesia powstaje nowoczesna, wielofunkcyjna dzielnica z dominującą funkcją mieszkaniową. Blisko jedna trzecia obszaru zostanie przeznaczona na otwarte tereny zielone. Kompresorownia z 1905 roku, dawniej zaplecze huty cynku, odzyska swój industrialny charakter dzięki rewitalizacji. Oczyszczone zostaną ceglane elewacje, przywrócone oryginalne otwory okienne i detale architektoniczne. Po modernizacji budynek stanie się symbolem Nowego Wełnowca.
– Rewitalizacja jest szansą na przywrócenie terenów, na oczyszczenie ich i przywrócenie ich miastu. Teraz pracujemy nad ogromnym projektem w Katowicach, Nowy Wełnowiec, gdzie również po hucie i po kopalni tereny zostają oczyszczone i przywrócone mieszkańcom – mówi Kinga Nowakowska.
Elementem zrównoważonego rozwoju są również rewitalizacje zabytkowych kamienic, które pozwalają zachować dziedzictwo kulturowe. Jak wynika z szacunków spółki doradczej Deloitte, nawet 90 proc. inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie się koncentrować na odnowie istniejących obiektów. Capital Park odpowiadał m.in. za rewitalizację zabytkowych kamienic w Gdańsku, w 2023 roku firma otrzymała z kolei pozwolenie na modernizację XIX-wiecznej zabytkowej kamienicy w centrum Szczecina. Neobarokowa kamienica przez ostatnie dwie dekady była pustostanem.
– Rewitalizacja zabytkowych kamienic daje przede wszystkim możliwości powrotu do historycznej tkanki i do stworzenia wyjątkowego produktu. Budowanie od zera daje z kolei ogromną elastyczność w designie, w ulepieniu swojego produktu, natomiast rewitalizacja kamienic zachowuje ducha miejsca i mam nadzieję, że w Polsce, tak jak za granicą, ludzie zaczną doceniać stare kamienice – podkreśla członkini zarządu Capital Park.
Czytaj także
- 2025-07-01: Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego
- 2025-06-24: Tegoroczne zmiany w podatku od nieruchomości budzą dużo pytań. Przedsiębiorcy apelują o doprecyzowanie przepisów
- 2025-06-10: Polska może dołączyć do globalnych liderów sztucznej inteligencji. Jednym z warunków jest wsparcie od sektora publicznego
- 2025-05-30: Konsumenci doceniają działania firm na rzecz środowiska i społeczeństwa. Dla przedsiębiorstw to szansa na rozwój
- 2025-06-12: W UE wciąż więcej kontroli działań firm w ramach ESG niż zachęt. Konieczne jest złagodzenie podejścia
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-04-29: Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych
- 2025-05-14: Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.