Mówi: | Katarzyna Walczyk-Matuszyk |
Funkcja: | zastępca dyrektora |
Firma: | Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE |
W ramach unijnego programu Horyzont 2020 do wykorzystania pozostało ponad 55 mld euro. To szansa dla polskich firm
Mija półmetek programu Unii Europejskiej Horyzont 2020. Do tej pory na innowacje w europejskich firmach wydano niespełna 24 mld z 77 mld euro. Do Polski trafił 1 proc. tej kwoty. Firmom chcącym zainwestować w badania i rozwój zostało 3,5 roku na sięgnięcie po unijne pieniądze z tego programu. Od 2018 roku ruszy nowy, specjalny program wyłącznie dla przemysłu.
– To jest bardzo duża szansa dla polskiej gospodarki i dla polskiego przemysłu, dlatego że do dyspozycji pozostała znacząca pula środków – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Katarzyna Walczyk-Matuszyk, zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej. – Od 2018 roku rusza specjalny nowy program European Innovation Council, w ramach którego ogłaszane będą konkursy stricte dla przemysłu. Będą to projekty typu Fast Track To Innovation dla konsorcjów przemysłowych, których celem będzie komercjalizacja i wdrażanie danych rozwiązań.
Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014–2020 wynosi ponad 77 mld euro. Jak mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk, do tej pory, po 3,5 roku od uruchomienia programu, wydano 23,5 mld euro, czyli niespełna jedną trzecią. Polska pod względem środków pozyskanych przez firmy znalazła się na 15. miejscu, przejmując 1 proc. tej kwoty.
– Naszą specjalnością są technologie informacyjne i komunikacyjne. Teleinformatyka, biomedycyna, telemedycyna – mamy także wiele firm, które w tych obszarach realizują swoje projekty – informuje Katarzyna Walczyk-Matuszyk. – Jeżeli chodzi o energetykę, to bardzo mocno trzymamy kciuki przede wszystkim za duże polskie spółki energetyczne. Spółki te od pewnego czasu wykazują większą aktywność w kontekście pozyskanych grantów. W pierwszej dziesiątce dużych firm, które pozyskały granty w Horyzoncie 2020, jest m.in. Tauron.
Po 323 konkursach polskie firmy przemysłowe w liczbie 199 uzyskały łącznie 56,8 mln euro na 262 uczestnictwa w 220 projektach. Z tej kwoty ponad połowa przypadła na małe i średnie firmy – 122 podmioty pozyskały 30,1 mln euro.
Rekordzistą wśród firm w pozyskiwaniu funduszy z Horyzontu 2020 na projekty badawcze okazała się firma FundingBox Accelerator, do której trafiło ponad 7 mln euro na 6 projektów. Firma zamierza wspierać grantami start-upy, by mogły komercjalizować swoje projekty. Kolejne miejsce zajęły Selena Labs (ponad 4 mln euro) i Synektik (3,7 mln euro) oraz Crist Offshore (2,4 mln euro).
– Zdecydowanie większą aktywność wykazują małe i średnie przedsiębiorstwa. Jest to związane z wieloma aspektami. Przede wszystkim Horyzont 2020 uznaje małe i średnie przedsiębiorstwa za beneficjentów priorytetowych. Komisja Europejska postawiła sobie za cel, aby 15 proc. budżetu z dwóch głównych filarów budżetu trafiło do tego sektora. Zatem firmy te są poszukiwane przez innych partnerów, przez konsorcja naukowe, naukowo-przemysłowe – mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk.
W ramach Horyzontu znalazły się konkursy przeznaczone tylko dla małych i średnich firm w ramach tzw. instrumentu MŚP, który pozwala małym i średnim przedsiębiorcom zweryfikować rynkowo, czy dana technologia się przyjmie, ma szansę się sprzedać, jak również doprowadzić technologię do momentu, kiedy będzie ona gotowa do wdrożenia.
– Program European Innovation Council wdrożony w ramach Horyzontu 2020 będzie kontynuacją instrumentu MŚP, jednak z tą różnicą, że to firma będzie decydowała o temacie projektu, który będzie realizowała – mówi zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej. – Zarówno Komisja Europejska, jak i my spodziewamy się, że głównym beneficjentem programu będą przede wszystkim duże firmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa z całej Unii Europejskiej. Liczymy tutaj na bardzo dużą aktywność i zaangażowanie polskich podmiotów. Jest to dla nich szansa, którą powinni wykorzystać.
Czytaj także
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-04: Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
- 2025-03-26: Państwom członkowskim będzie łatwiej zwiększać inwestycję w obronność. KE proponuje nowe zasady finansowania
- 2025-04-11: Klaudia Zioberczyk: Święta wiążą się z tym, że się kupuje masę ubrań i jedzenia. Ja w tym roku postawię na minimalizm
- 2025-03-14: Odwetowe cła z UE na amerykańskie towary mogą być kolejnym etapem wojny handlowej. Następne decyzje spowodują dalszy wzrost cen
- 2025-03-17: Na wojnie handlowej straci nie tylko Unia Europejska, ale przede wszystkim USA. Cła odwetowe na eksport USA wynoszą już 190 mld dol.
- 2025-03-21: Ukraińska kultura cierpi na wstrzymaniu pomocy z USA. Wiele projektów potrzebuje wsparcia UE
- 2025-03-12: Klienci oczekują od salonów optycznych nie tylko profesjonalnych badań wzroku. Ważne jest także doradztwo w doborze oprawek
- 2025-03-26: Patricia Kazadi: To będzie bardzo pracowita wiosna. Pracuję nad własną muzyką
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.