Mówi: | Anna Kołnierzak |
Firma: | Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa |
1 września zacznie działać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Rolników czekają duże zmiany organizacyjne
Z początkiem września przestaną istnieć Agencja Rynku Rolnego (ARR) oraz Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR). Ich zadania przejmie nowo utworzony Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Zmiany czekają również Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która będzie pełnić funkcję głównej instytucji płatniczej. Zmiany te mają ułatwić rolnikom sięganie po pomoc finansową.
W Polsce działają obecnie trzy agencje rolne: Agencja Rynku Rolnego (ARR) oraz Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). W najbliższych tygodniach dwie z nich – ARR oraz ANR – przestaną istnieć. Większość ich zadań przejmie nowo utworzony Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który rozpocznie działalność 1 września tego roku.
– Od września powstaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który będzie realizował zadania związane z programowaniem rozwoju obszarów wiejskich oraz zadania dotychczas realizowane przez Agencję Nieruchomości Rolnych, w tym m.in. gospodarowanie nieruchomościami pozostającymi we własności rolnej Skarbu Państwa – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Anna Kołnierzak z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Taka zmiana organizacyjna ma zmniejszyć liczbę instytucji zajmujących się rolnictwem i ograniczyć koszty ich funkcjonowania, a także poprawić i uprościć jakość obsługi. Poza centralą Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mieć oddziały terenowe w każdym województwie.
– Krajowy Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie też realizował zadania delegowane ARiMR, w tym program dla szkół, interwencję mającą na celu stabilizację rynków rolnych oraz restrukturyzację przemysłu cukrowniczego – wylicza Anna Kołnierzak.
Do zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będą należeć m.in. gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (na dotychczasowych zasadach), wydawanie decyzji dotyczących prywatnego obrotu gruntami rolnymi (UKUR), udzielanie bezzwrotnej pomocy finansowej na utrzymanie infrastruktury na terenach wiejskich, współpraca z samorządami dotycząca nieodpłatnego przekazywania gruntów oraz nadzór nad 41 spółkami hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.
Nowo utworzony podmiot będzie również odpowiadał m.in. za wsparcie dla pszczelarzy (dotychczas w kompetencjach ARR), realizację programu dla szkół, wsparcie działań promocyjnych producentów na rynku wewnętrznym i za granicą, systemy jakości, monitoring rynku cukru oraz interwencyjne zakupy i sprzedaż produktów rolnych na poszczególnych rynkach (np. masła, odtłuszczonego mleka w proszku, zbóż i mięsa).
Od września zmiany organizacyjne czekają również Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która stanie się jedyną agencją płatniczą dla Wspólnej Polityki Rolnej UE w Polsce. ARiMR w każdym województwie ma oddziały regionalne, a w każdym powiecie swoje biura. Dlatego ta zmiana ma ułatwić rolnikom sięganie po pomoc finansową. W jednostkach ARiMR będą obsługiwane instrumenty finansowe i pomocowe dla producentów z różnych sektorów.
– Dodatkowo od września ARiMR będzie realizowała zadania dotychczas realizowane przez ARR, w tym m.in. związane z nadzwyczajną pomocą dla producentów mleka [pakiet Hogana – red.], innych rynków w sektorach hodowlanych oraz nadzwyczajną pomoc dla producentów niektórych owoców i warzyw – mówi Anna Kołnierzak.
Od początku przeszłego roku ARiMR będzie również realizować zadania związane z obsługą mechanizmu „Materiał siewny”. Od 1 stycznia 2018 roku rolnicy będą mogli składać wnioski obszarowe oraz wnioski dotyczące materiału siewnego w jednej instytucji w biurach powiatowych ARiMR, co ułatwi im dostęp do korzystania z pomocy finansowej Unii Europejskiej.
Czytaj także
- 2025-07-17: Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji
- 2025-07-22: Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
- 2025-07-22: Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii
- 2025-07-10: Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy
- 2025-07-04: Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
- 2025-07-02: Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
- 2025-07-08: Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy
- 2025-07-11: Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania
- 2025-07-01: Koniec polskiej prezydencji w Radzie UE. Doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków na obronność
- 2025-06-26: Europosłowie za wydłużeniem finansowania krajowych planów odbudowy o 1,5 roku. Apelują o większą przejrzystość wydatków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.