Mówi: | Anna Kołnierzak |
Firma: | Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa |
1 września zacznie działać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Rolników czekają duże zmiany organizacyjne
Z początkiem września przestaną istnieć Agencja Rynku Rolnego (ARR) oraz Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR). Ich zadania przejmie nowo utworzony Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Zmiany czekają również Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która będzie pełnić funkcję głównej instytucji płatniczej. Zmiany te mają ułatwić rolnikom sięganie po pomoc finansową.
W Polsce działają obecnie trzy agencje rolne: Agencja Rynku Rolnego (ARR) oraz Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). W najbliższych tygodniach dwie z nich – ARR oraz ANR – przestaną istnieć. Większość ich zadań przejmie nowo utworzony Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który rozpocznie działalność 1 września tego roku.
– Od września powstaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który będzie realizował zadania związane z programowaniem rozwoju obszarów wiejskich oraz zadania dotychczas realizowane przez Agencję Nieruchomości Rolnych, w tym m.in. gospodarowanie nieruchomościami pozostającymi we własności rolnej Skarbu Państwa – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Anna Kołnierzak z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Taka zmiana organizacyjna ma zmniejszyć liczbę instytucji zajmujących się rolnictwem i ograniczyć koszty ich funkcjonowania, a także poprawić i uprościć jakość obsługi. Poza centralą Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mieć oddziały terenowe w każdym województwie.
– Krajowy Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie też realizował zadania delegowane ARiMR, w tym program dla szkół, interwencję mającą na celu stabilizację rynków rolnych oraz restrukturyzację przemysłu cukrowniczego – wylicza Anna Kołnierzak.
Do zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będą należeć m.in. gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (na dotychczasowych zasadach), wydawanie decyzji dotyczących prywatnego obrotu gruntami rolnymi (UKUR), udzielanie bezzwrotnej pomocy finansowej na utrzymanie infrastruktury na terenach wiejskich, współpraca z samorządami dotycząca nieodpłatnego przekazywania gruntów oraz nadzór nad 41 spółkami hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.
Nowo utworzony podmiot będzie również odpowiadał m.in. za wsparcie dla pszczelarzy (dotychczas w kompetencjach ARR), realizację programu dla szkół, wsparcie działań promocyjnych producentów na rynku wewnętrznym i za granicą, systemy jakości, monitoring rynku cukru oraz interwencyjne zakupy i sprzedaż produktów rolnych na poszczególnych rynkach (np. masła, odtłuszczonego mleka w proszku, zbóż i mięsa).
Od września zmiany organizacyjne czekają również Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która stanie się jedyną agencją płatniczą dla Wspólnej Polityki Rolnej UE w Polsce. ARiMR w każdym województwie ma oddziały regionalne, a w każdym powiecie swoje biura. Dlatego ta zmiana ma ułatwić rolnikom sięganie po pomoc finansową. W jednostkach ARiMR będą obsługiwane instrumenty finansowe i pomocowe dla producentów z różnych sektorów.
– Dodatkowo od września ARiMR będzie realizowała zadania dotychczas realizowane przez ARR, w tym m.in. związane z nadzwyczajną pomocą dla producentów mleka [pakiet Hogana – red.], innych rynków w sektorach hodowlanych oraz nadzwyczajną pomoc dla producentów niektórych owoców i warzyw – mówi Anna Kołnierzak.
Od początku przeszłego roku ARiMR będzie również realizować zadania związane z obsługą mechanizmu „Materiał siewny”. Od 1 stycznia 2018 roku rolnicy będą mogli składać wnioski obszarowe oraz wnioski dotyczące materiału siewnego w jednej instytucji w biurach powiatowych ARiMR, co ułatwi im dostęp do korzystania z pomocy finansowej Unii Europejskiej.
Czytaj także
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-14: Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-11-21: Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
- 2024-11-19: Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.