Mówi: | dr Magdalena Śniegulska |
Funkcja: | psycholog dziecięca |
Psychologowie apelują do rodziców przed Dniem Dziecka: dajmy dzieciom zapragnąć jakiejś zabawki. Nie kupujmy im wszystkiego
Przed nami Dzień Dziecka, czyli coroczna gorączka zakupów. Dorośli nie szczędzą pieniędzy na prezenty dla swoich pociech, ale specjaliści przestrzegają przed nadmiernymi zakupami. – Rodzic, który zaspokaja wszystkie potrzeby konsumpcyjne nie jest synonimem dobrego rodzica – podkreśla dr Magdalena Śniegulska, psycholog dziecięca.
– Taki rodzic nie daje dziecku możliwości, po pierwsze, wglądu w siebie, zobaczenia czego ono naprawdę potrzebuje, a po drugie, tego uczucia pożądania czegoś bardzo mocno – wyjaśnia dr Śniegulska.
Skutery, laptopy, gry komputerowe, ubrania – to najczęściej kupowane i wręczane prezenty z okazji Dnia Dziecka. Rodzice kupują za dużo, często bardzo drogie rzeczy, dbając – w ich mniemaniu – o to, by ich dziecku niczego nie brakowało.
– Często obserwujemy, że zachowania rodziców są związane z realizacją ich własnych potrzeb – mówi psycholog. – Często mają głębokie przekonanie, że muszą dostarczyć dziecku określonej ilości dóbr, a szczególnie wtedy, kiedy ich sytuacja ekonomiczna na to pozwala.
Jak podkreśla, jest to związane również z tym, w jakich czasach wychowywali się dzisiejsi rodzice, kiedy niewiele rzeczy można było znaleźć na sklepowych półkach. Zdaniem ekspertki, często próbują oni odgadnąć potrzeby dziecka, zanim ono to zrobi samodzielnie.
– Bardzo ważnym elementem, wpływającym na późniejszy sukces rozwojowy dziecka jest zdolność do odraczania przyjemności. Żeby w sobie to wyrobić, trzeba najpierw takiego odroczenia doświadczać – mówi dr Śniegulska. – Większość badań pokazuje, że takie dzieci lepiej radzą sobie w szkole, są lepiej postrzegani przez nauczycieli, łatwiej nawiązują relacje interpersonalne.
Psycholog apeluje, żeby nie odbierać dzieciom takich doświadczeń, dając im wszystko, czego chcą od razu.
– Często opowiadam rodzicom i proszę, żeby przypomnieli sobie ten miły stan, kiedy wreszcie pojawiało się coś, na co tak bardzo czekali, a co było odroczone – mówi dr Magdalena Śniegulska.
Jej zdaniem, kupowanie dzieciom prezentów czy wymarzonych zabawek powinno być połączone z nagradzaniem, zachęcaniem ich do działania czy wspieraniem w trudnych chwilach.
– Dobrze jest kształtować naszą interakcję wychowawczą, w której my doceniamy wysiłki dziecka i wtedy ono pracuje na nagrodę – mówi specjalistka. – To może być także w obszarze różnych trudności, których dziecko doświadcza, przeżywa, wtedy dobrze jest zauważyć, że rzeczywiście się stara.
Można też przy okazji próbować nauczyć nasze dziecko oszczędności i np. zaproponować mu, że połowę środków na zakup upragnionej zabawki dają rodzice, na drugą połowę dziecko samo zbiera do skarbonki.
– To jest bardzo dobra lekcja, bo po pierwsze wprowadzamy pieniądz, pokazujemy dziecku, że to nie jest dobro, które bierze się ze ściany, i że nie jest nieograniczone – mówi psycholog.
Większym wyzwaniem dla rodzica jest sytuacja, kiedy dziecko jest w takim wieku, kiedy akceptacja grupy rówieśników staje się dla niego bardzo ważna. I temu podporządkowuje swoje potrzeby, związane m.in. z posiadaniem określonych zabawek, ubrań czy gadżetów.
– Z jednej strony warto jest trochę nad tą grupą pracować, czyli ustalić pewne reguły i zasady, np. jakie przybory przynosimy do szkoły, albo ustalić maksymalną wysokość kieszonkowego, żeby trochę tę grupę zunifikować i by wszyscy czuli się w miarę dobrze w tej sytuacji – radzi dr Śniegulska. – Z drugiej strony musimy tak rozmawiać z naszym dzieckiem, by ono dostrzegło, że może w danym obszarze są jakieś braki, ale w innym jest ono wyjątkowe.

Wymarzony prezent na Dzień Dziecka to głównie elektronika
Czytaj także
- 2025-07-01: Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
- 2025-06-13: Hejt w sieci dotyka coraz więcej dzieci w wieku szkolnym. Rzadko mówią o tym dorosłym
- 2025-06-05: Naukowcy wzywają do większej ochrony oceanów. Przestrzegają przed groźnym w skutkach przełowieniem stad
- 2025-05-13: Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie
- 2025-04-09: Kajra: Nie mam problemu z tym, żeby zakładać te same ubrania wiele razy lub łączyć w inny sposób. Kupuję mało rzeczy, nie lubię wybierać i przymierzać
- 2025-04-24: Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
- 2025-05-08: Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę
- 2025-04-29: Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
- 2025-05-12: Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
- 2025-03-20: Co roku ubywa na świecie około 10 mln hektarów lasów. Walka z wylesianiem i degradacją lasów jest koniecznością
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.