Mówi: | dr Magdalena Śniegulska |
Funkcja: | psycholog dziecięca |
Psychologowie apelują do rodziców przed Dniem Dziecka: dajmy dzieciom zapragnąć jakiejś zabawki. Nie kupujmy im wszystkiego
Przed nami Dzień Dziecka, czyli coroczna gorączka zakupów. Dorośli nie szczędzą pieniędzy na prezenty dla swoich pociech, ale specjaliści przestrzegają przed nadmiernymi zakupami. – Rodzic, który zaspokaja wszystkie potrzeby konsumpcyjne nie jest synonimem dobrego rodzica – podkreśla dr Magdalena Śniegulska, psycholog dziecięca.
– Taki rodzic nie daje dziecku możliwości, po pierwsze, wglądu w siebie, zobaczenia czego ono naprawdę potrzebuje, a po drugie, tego uczucia pożądania czegoś bardzo mocno – wyjaśnia dr Śniegulska.
Skutery, laptopy, gry komputerowe, ubrania – to najczęściej kupowane i wręczane prezenty z okazji Dnia Dziecka. Rodzice kupują za dużo, często bardzo drogie rzeczy, dbając – w ich mniemaniu – o to, by ich dziecku niczego nie brakowało.
– Często obserwujemy, że zachowania rodziców są związane z realizacją ich własnych potrzeb – mówi psycholog. – Często mają głębokie przekonanie, że muszą dostarczyć dziecku określonej ilości dóbr, a szczególnie wtedy, kiedy ich sytuacja ekonomiczna na to pozwala.
Jak podkreśla, jest to związane również z tym, w jakich czasach wychowywali się dzisiejsi rodzice, kiedy niewiele rzeczy można było znaleźć na sklepowych półkach. Zdaniem ekspertki, często próbują oni odgadnąć potrzeby dziecka, zanim ono to zrobi samodzielnie.
– Bardzo ważnym elementem, wpływającym na późniejszy sukces rozwojowy dziecka jest zdolność do odraczania przyjemności. Żeby w sobie to wyrobić, trzeba najpierw takiego odroczenia doświadczać – mówi dr Śniegulska. – Większość badań pokazuje, że takie dzieci lepiej radzą sobie w szkole, są lepiej postrzegani przez nauczycieli, łatwiej nawiązują relacje interpersonalne.
Psycholog apeluje, żeby nie odbierać dzieciom takich doświadczeń, dając im wszystko, czego chcą od razu.
– Często opowiadam rodzicom i proszę, żeby przypomnieli sobie ten miły stan, kiedy wreszcie pojawiało się coś, na co tak bardzo czekali, a co było odroczone – mówi dr Magdalena Śniegulska.
Jej zdaniem, kupowanie dzieciom prezentów czy wymarzonych zabawek powinno być połączone z nagradzaniem, zachęcaniem ich do działania czy wspieraniem w trudnych chwilach.
– Dobrze jest kształtować naszą interakcję wychowawczą, w której my doceniamy wysiłki dziecka i wtedy ono pracuje na nagrodę – mówi specjalistka. – To może być także w obszarze różnych trudności, których dziecko doświadcza, przeżywa, wtedy dobrze jest zauważyć, że rzeczywiście się stara.
Można też przy okazji próbować nauczyć nasze dziecko oszczędności i np. zaproponować mu, że połowę środków na zakup upragnionej zabawki dają rodzice, na drugą połowę dziecko samo zbiera do skarbonki.
– To jest bardzo dobra lekcja, bo po pierwsze wprowadzamy pieniądz, pokazujemy dziecku, że to nie jest dobro, które bierze się ze ściany, i że nie jest nieograniczone – mówi psycholog.
Większym wyzwaniem dla rodzica jest sytuacja, kiedy dziecko jest w takim wieku, kiedy akceptacja grupy rówieśników staje się dla niego bardzo ważna. I temu podporządkowuje swoje potrzeby, związane m.in. z posiadaniem określonych zabawek, ubrań czy gadżetów.
– Z jednej strony warto jest trochę nad tą grupą pracować, czyli ustalić pewne reguły i zasady, np. jakie przybory przynosimy do szkoły, albo ustalić maksymalną wysokość kieszonkowego, żeby trochę tę grupę zunifikować i by wszyscy czuli się w miarę dobrze w tej sytuacji – radzi dr Śniegulska. – Z drugiej strony musimy tak rozmawiać z naszym dzieckiem, by ono dostrzegło, że może w danym obszarze są jakieś braki, ale w innym jest ono wyjątkowe.

Wymarzony prezent na Dzień Dziecka to głównie elektronika
Czytaj także
- 2025-03-20: Co roku ubywa na świecie około 10 mln hektarów lasów. Walka z wylesianiem i degradacją lasów jest koniecznością
- 2025-03-20: KE przedstawia białą księgę obronności europejskiej. Nowa strategia UE zakłada zmianę podejścia do zdolności obrony i inwestycji w ten obszar
- 2025-03-06: Joanna Liszowska: Kobiety powinno się doceniać na co dzień. Ale 8 marca można szczególnie wyrazić swoją sympatię
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-03-03: Sylwia Bomba: „Królowa przetrwania” to nie jest mój format. Nie lubię być blisko dram, nie lubię rywalizować na takim poziomie
- 2025-03-19: Radość z pracy i docenianie przez pracodawcę coraz ważniejsze. To przekłada się też na zaangażowanie pracowników
- 2025-02-14: Dzieci mają zbyt łatwy dostęp do pornografii i patostreamingu. Rzecznik Praw Dziecka apeluje o zaostrzenie prawa
- 2025-02-05: Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
- 2025-01-20: Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
- 2024-12-05: Przedświąteczna gorączka zakupów może sprzyjać nieprzemyślanym decyzjom. UOKiK ostrzega przed nadmiernym zadłużaniem
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Firmy z branży drzewnej i meblarskiej muszą się przygotować na rygorystyczne wymogi. Konieczne będzie dokumentowanie pochodzenia drewna
Unijne rozporządzenie przeciw wylesianiu (EUDR) obejmie ok. 120 tys. polskich firm działających w branży drzewnej, meblarskiej i sektorach pokrewnych. Chociaż wdrożenie nowych przepisów zostało odroczone o rok, eksperci podkreślają, że przedsiębiorcy powinni się przygotowywać do nich już teraz, żeby uniknąć problemów za kilka–kilkanaście miesięcy, ponieważ rozbudowane wymogi EUDR oznaczają m.in. konieczność ścisłego monitorowania łańcucha dostaw, dokumentowania pochodzenia surowców i zapewnienia zgodności z przepisami krajów ich pochodzenia.
Bankowość
Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Media i PR
Temat deregulacji dominuje media tradycyjne i społecznościowe. Więcej pozytywnej narracji niż negatywnych uwag

Od 10 lutego do 10 marca 2025 roku liczba publikacji medialnych na ten temat była o niemal 20 proc. większa niż w całym 2024 roku – wynika z danych IMM. Temat interesuje nie tylko biznes, ale i przeciętnych Polaków – 15 tys. wpisów w mediach społecznościowych miało prawie milion interakcji. Większość materiałów ma wydźwięk neutralny, ale te pozytywne dominują nad negatywnymi. To jeden z głównych tematów w trwającej kampanii wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.