Mówi: | Stanisław Wojtera |
Funkcja: | szef biura wydarzeń i komunikacji |
Firma: | PZL-Świdnik |
PZL-Świdnik opracował śmigłowiec wsparcia bojowego dla Polskich Sił Zbrojnych. Obecnie Wojska Lądowe wykorzystują W-3PL Głuszec
Śmigłowiec W-3PL Głuszec, bojowa wersja sprawdzonego Sokoła, jest rezultatem współpracy między PZL-Świdnik, Polskimi Siłami Zbrojnymi a Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych. Obecnie jest on wykorzystywany przez polskie Wojska Lądowe. Maszyna wyposażona jest w nowoczesną awionikę i sprzęt, który znacząco zwiększa zdolności bojowe polskiego wojska.
PZL-Świdnik podczas 10. Międzynarodowej Wystawy AIR FAIR 2016 w Bydgoszczy zaprezentował śmigłowiec W-3PL Głuszec, który obecnie wykorzystywany jest przez 56. Bazę Lotniczą w Inowrocławiu.
– To bardzo nowoczesny śmigłowiec odpowiadający światowym standardom. Mamy takie elementy jak semi glass cockpit, który ułatwia pilotowanie i zarządzanie w kokpicie, może być zintegrowany z różnymi rodzajami broni. To dowód na to, że jest to śmigłowiec, który może spełniać najwyższe wymagania stawiane przez siły zbrojne – mówi agencji Newseria Biznes Stanisław Wojtera, szef biura wydarzeń i komunikacji w PZL-Świdnik.
Śmigłowiec W-3PL Głuszec, zmodernizowana do wsparcia bojowego wersja śmigłowca Sokół, to efekt doświadczeń zdobytych przez Polskie Wojska Aeromobilne podczas działań bojowych w trakcie misji stabilizacyjnej w Iraku. Powstał dzięki współpracy między PZL-Świdnik, Polskimi Siłami Zbrojnymi a Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych. Mogą być na nim zainstalowane różne systemy uzbrojenia, które umożliwiają realizację różnych operacji, od wsparcia bojowego i ataku, przez misje poszukiwawczo-ratownicze, po transport żołnierzy.
– Model, który prezentujemy w Bydgoszczy, na pewno nie jest wersją ostateczną. To śmigłowiec bardzo nowoczesny, a jednak cały czas pracujemy nad jego rozwojem – zaznacza Wojtera.
Cztery pierwsze Głuszce dostarczono Wojskom Lądowym pod koniec 2010 roku. PZL-Świdnik podpisał umowę na modernizację kolejnych czterech śmigłowców Sokół do wersji W-3PL. Jak wskazuje przedstawiciel producenta, w zakładzie trwają obecnie prace nad ukończeniem ostatniego z zamówionych śmigłowców.
– Z tego, co wiemy, żołnierze są zadowoleni. Zgłaszają jeszcze pewne uwagi, my wprowadzamy poprawki, ale W-3PL Głuszec to niewątpliwie jeden z tych produktów, na które stawiamy. Uważamy, że może być naszą dumą, ale też przede wszystkim dobrze spełniać wymagania Polskich Sił Zbrojnych – ocenia Wojtera.
PZL-Świdnik został wyróżniony przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, organizatora targów w Bydgoszczy, za osiągnięcia w dziedzinie lotnictwa wojskowego i cywilnego oraz profesjonalne przygotowanie stoisk wystawowych i kompleksową prezentację firmy.
Czytaj także
- 2025-03-24: Odsetki to za mało. Parlament Europejski chce, by zamrożone rosyjskie aktywa stopniowo wspierały Ukrainę
- 2025-03-26: Patricia Kazadi: To będzie bardzo pracowita wiosna. Pracuję nad własną muzyką
- 2025-01-29: Europoseł PiS: Trump tak przyspiesza Amerykę, że my zostaniemy w tyle. Wszystko przez „kaganiec pseudoekologiczny”
- 2025-01-24: MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
- 2024-12-09: Zaangażowanie północnokoreańskich żołnierzy eskaluje konflikt w Ukrainie. Europosłowie wzywają do większej współpracy obronnej w UE
- 2024-10-21: Polsko-francuski zespół naukowców nagrodzony za opracowanie fluorescencyjnych barwników. W przyszłości mogą m.in. pomóc w leczeniu raka
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-07-26: Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace
- 2024-06-18: Jan Kozaczuk został kuratorem wystawy włoskiego artysty Marco Angeliniego. Nie zamierza jednak dla sztuki zrezygnować z aktorstwa
- 2024-06-07: Polski sektor kosmiczny na fali wznoszącej. Trwa rewizja najważniejszych dla branży dokumentów strategicznych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł

Polskie firmy przemysłowe zwiększyły konkurencyjność. Pomogły inwestycje w maszyny i wyższa sprzedaż
Polskie firmy przemysłowe z sektora MŚP zwiększają swoją konkurencyjność na rynku, co potwierdza najnowszy, piąty pomiar Indexu MiU (maszyn i urządzeń). Wskaźnik ten osiągnął najwyższy poziom od początku badania, notując wzrost do 52,92 pkt. Kluczowe znaczenie miały rosnąca aktywność sprzedażowa, modernizacja parków maszynowych oraz dywersyfikacja rynków zbytu. Ekspert Siemens Financial Services w Polsce podkreśla, że inwestycje w technologie i korzystanie z finansowania zewnętrznego odgrywają coraz większą rolę w budowaniu przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw.
Polityka
Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności

Obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE po 2027 roku. Nie będzie to jednak kosztem polityki spójności, której beneficjentem w znacznym stopniu jest Polska. Prace nad projektem prowadzi teraz Komisja Europejska, a pierwsze szczegóły mają być znane w lipcu br. Nad swoim stanowiskiem pracuje także Parlament Europejski.
Bankowość
Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię

Bank Gospodarstwa Krajowego zaprezentował nową strategię na lata 2025–2030. Ma ona lepiej odpowiadać na współczesne wyzwania gospodarcze i geopolityczne, m.in. te związane z bezpieczeństwem kraju czy poziomem inwestycji. Jednym z głównych filarów strategii będzie wspieranie rozwoju konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.