Mówi: | dr Bolesław Kołodziejczyk |
Funkcja: | starszy konsultant, dział wycen i doradztwa |
Firma: | Cushman & Wakefield |
Rekordowy wzrost zasobów powierzchni biurowej w Warszawie
Warszawa jest liderem wśród stolic państw Europy Środkowej pod względem zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej – wynika z badania firmy Cushman & Wakefield. W tym roku w stolicy zostanie oddanych do użytku ok. 300 tys. mkw., ale tegoroczny rekord zostanie pobity prawdopodobnie już w przyszłym roku. Łącznie w Warszawie, Pradze, Bratysławie i Budapeszcie powierzchnia biurowa to obecnie ponad 11,5 mln mkw.
– W porównaniu z innymi stolicami europejskimi zasoby powierzchni biurowej, jakie posiada Warszawa, są dość dobre, ale daleko nam jeszcze do liderów europejskiego rankingu, np. Paryża, gdzie w ostatnim kwartale przekroczyły 53 mln mkw. Natomiast wciąż w porównaniu z krajami Europy Centralnej jest to wynik bardzo dobry – mówi Agencji Informacyjnej Newseria dr Bolesław Kołodziejczyk, starszy konsultant z działu wycen i doradztwa w Cushman & Wakefield.
Z raportu firmy wynika, że w Warszawie w drugim kwartale br. zasoby powierzchni biurowych wynosiły ponad 4 mln mkw. W Budapeszcie było to ponad 3,1 mln mkw., natomiast w stolicach Czech i Słowacji odpowiednio 3 mln oraz 1,4 mln mkw.
W pierwszej połowie 2013 r. nowa podaż tej powierzchni w Europie Środkowej wyniosła 197 700 mkw. Kolejne biura są w budowie. Np. w Warszawie Miasteczko Orange, którego zakończenie budowy planuje się na koniec 2013 r., dostarczy 44 tys. mkw. nowej powierzchni.
Jak podkreśla ekspert, rynek powierzchni biurowej rozwija się bardzo dynamicznie.
– W zeszłym roku w Warszawie liczba oddanej do użytku powierzchni biurowej przekroczyła 250 tys. mkw. W tym roku spodziewamy się wyniku rekordowego na poziomie 300 tys. mkw. powierzchni oddanej do użytku. Deweloperzy mają w tej chwili w budowie około 450 tys. mkw. powierzchni, więc prawdopodobnie 2014 rok również okaże się pod tym względem rekordowy. W ciągu najbliższych trzech lat deweloperzy zrealizują około 1 mln mkw. powierzchni – stwierdza Bolesław Kołodziejczyk.
Część deweloperów, niezwiązana wcześniej z nieruchomościami biurowymi, zainteresowała się tym sektorem. Ekspert ocenia, że przyczyną tego były trudności związane ze sprzedażą mieszkań w czasie największego kryzysu.
– Deweloperzy w pewnym sensie zrazili się wtedy do rynku mieszkaniowego. Wiele firm budowlanych położyło większy nacisk na powierzchnie biurowe, ponieważ to sektor, na który jest stały popyt ze strony najemców. Specyfika nieruchomości komercyjnych jednak bardzo różni się od rynku mieszkaniowego i bez odpowiedniego doświadczenia w tym sektorze trudno traktować taką zmianę, jako złoty środek na kryzys – podkreśla Kołodziejczyk.
Warszawa oferuje kupującym powierzchnie biurowe bardzo dobry standard, który w niczym nie odbiega od jakości tego typu inwestycji za granicą.
– Takie elementy jak podniesione podłogi i podwieszane sufity to obecnie standard rynkowy i deweloperzy rzadko z niego rezygnują. Jeżeli chodzi o uzyskiwanie tzw. zielonych certyfikatów, potwierdzających standardy energetyczne, to zaledwie 4 proc. budynków w Warszawie je posiada, ale w tej chwili około 40 obiektów przechodzi proces certyfikacji. To biurowce w budowie i planowane, w związku z czym jest szansa, że liczba budynków z zielonymi certyfikatami w najbliższej przyszłości wzrośnie – podsumowuje ekspert.
Największy udział w wynajmie powierzchni biurowej w Europie Środkowej mają firmy zagraniczne, które przyciąga wysoko wykwalifikowana kadra, niższe koszty najmu, dobry standard budynków i stabilność gospodarcza. Kraje regionu są także atrakcyjne dla wielu międzynarodowych firm, zainteresowanych otwarciem centrów outsourcingowych, które coraz częściej świadczą zaawansowane usługi dla biznesu.
W Warszawie najwyższe czynsze wynajmu powierzchni biurowej wynoszą obecnie 25,50 euro/mkw./miesiąc. W Pradze i Budapeszcie w prestiżowych lokalizacjach najemcy płacą maks. 21 euro/mkw./miesiąc, a w Bratysławie – 15 euro. Czynsze te są na atrakcyjnym poziomie w porównaniu ze stawką 112 euro/mkw./miesiąc w londyńskiej dzielnicy West End – najdroższej lokalizacji biurowej świata, według raportu firmy Cushman & Wakefield Office Space Across the World 2013.
Czytaj także
- 2024-09-25: Trwają prace nad strategią migracyjną Polski na lata 2025–2030. Eksperci apelują o duży nacisk na mieszkalnictwo
- 2024-08-28: Polacy decydują się na coraz mniejsze domy i bez garaży. Wzrost kosztów budowy może wkrótce przyspieszyć
- 2024-08-22: Lato to szczyt sezonu remontowego. Wakacyjne modernizacje znacznie częściej dotyczą mieszkań niż domów
- 2024-08-26: Mimo wybudowania ponad miliona mieszkań w ciągu dekady warunki mieszkaniowe Polaków się nie poprawiają. Rządowe programy też nie przynoszą rezultatów
- 2024-09-02: Na rynku najmu brakuje większych mieszkań, a popyt na nie rośnie. Coraz popularniejszy może się stać najem domów
- 2024-09-18: Właściciele mieszkań obawiają się nierzetelnych najemców. Rynek najmu profesjonalizuje się bardzo powoli
- 2024-07-22: Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów
- 2024-06-18: Mimo wysokich cen mieszkań i stóp procentowych zainteresowanie kredytami hipotecznymi rośnie. Banki apelują o uproszczenie i ucyfrowienie procedur
- 2024-05-08: Społeczne agencje najmu w Polsce dopiero raczkują. Część gmin widzi w nich szansę na walkę z wyludnieniem
- 2024-04-26: W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.