Mówi: | prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Michał Możdżonek, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej |
ZUS rozwija współpracę z uczelniami wyższymi. Instytucja podpisała porozumienie z Politechniką Warszawską
Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Politechnika Warszawska podpisały umowę o współpracy, która ma na celu wspieranie projektów budujących nowoczesne społeczeństwo informacyjne. W ramach porozumienia studenci politechniki będą mogli odbywać staże i praktyki w ZUS, który z kolei zyska wsparcie merytoryczne i wykwalifikowaną kadrę. – To obustronnie korzystna umowa – podkreślają obie instytucje.
– Jednym z elementów tej współpracy będzie udział Politechniki Warszawskiej w bieżącej pracy pionu IT oraz podnoszenie kompetencji i wiedzy pracowników tego pionu. Chcemy wykorzystać potencjał kadry naukowej i badawczej tej uczelni, aby kształtować przyszłość usług niezbędnych do realizacji przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych. Te przepisy szybko się zmieniają, a do dynamiki tych zmian trzeba dostosować rozwiązania technologiczne. Liczymy nie tylko na studentów i absolwentów, lecz także na pomoc kadry naukowej w zakresie bieżącego doradztwa – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Na mocy zawartego porozumienia Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie ściśle współpracował z Biurem Karier, które działa w ramach uczelni. Studenci Politechniki Warszawskiej zyskają możliwość odbywania praktyk i staży. Jak podkreśla rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, taka możliwość powinna zainteresować szczególnie studentów na drugim i trzecim roku, na kierunkach takich jak informatyka, teleinformatyka, cyberbezpieczeństwo i zarządzanie.
– Te kierunki w połączeniu z wiedzą techniczną rozwijaną na Politechnice Warszawskiej dadzą efekt synergii i zapewnią korzyść obu stronom. Ścieżki zostały przetarte, ponieważ współpracujemy z wieloma instytucjami, nie tylko o profilu technologicznym. Dlatego współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych możemy rozpocząć choćby od jutra – zapewnia prof. dr hab. inż. Jan Szmidt.
Dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który zarządza największym systemem informatycznym w kraju, kluczowe jest pozyskanie kadry specjalistów z zakresu IT i nowych technologii. Dlatego Michał Możdżonek, wiceprezes ZUS, podkreśla, że Politechnika Warszawska jest idealnym partnerem, ponieważ dysponuje bardzo dobrą kadrą dydaktyczną, co przekłada się na jakość nauczania i kompetencje studentów.
– Współpraca z Politechniką Warszawską umożliwi nam rozpoczęcie prac prototypowych i badawczych. Uczelnia zapewni wiedzę naukową i umiejętnościami, które są dla nas kluczowe z punktu widzenia cyfryzacji. Studenci i magistranci Politechniki Warszawskiej są dla nas doskonałą kadrą i podstawą do budowania przyszłości – mówi Michał Możdżonek.
Program stażowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwarza studentom możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego. Po okresie praktyk będą mogli zatrudnić się nie tylko w centrali, lecz także w jednym z regionalnych oddziałów ZUS.
– Wybór miejsca pracy jest bardzo istotny. Jesteśmy instytucją, która stwarza studentom Politechniki Warszawskiej możliwość podjęcia pracy nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, lecz także tam, skąd pochodzą – podkreśla Michał Możdżonek.
Kluczowym założeniem współpracy pomiędzy ZUS a Politechniką Warszawską jest promowanie nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego. Obie instytucje będą wspierać prowadzone w tym celu inicjatywy, realizować własne projekty i wspólne prace naukowe, które będą finansowane ze środków krajowych i unijnych. Zawarta umowa umożliwi również wymianę informacji o prowadzonych działaniach badawczo-rozwojowych i najważniejszych osiągnięciach obu instytucji.
Dla ZUS nie jest to pierwsza współpraca z uczelnią wyższą. Instytucja podpisała już porozumienia m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, KUL, UP Kraków, UKSW, UE w Katowicach, UW w Poznaniu, Uniwersytetem Szczecińskim, UMK w Toruniu, UJK w Kielcach, Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Czytaj także
- 2025-04-18: Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
- 2025-03-28: Trzy czwarte Zetek chce pracować na etacie. Elastyczny czas pracy nie jest dla nich istotny
- 2025-03-21: Zakup używanego samochodu może być stresujący. Mimo profesjonalizacji rynku wciąż zdarzają się oszustwa
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
- 2025-03-27: Zakończenie wojny w Ukrainie poprawiłoby klimat inwestycyjny w Polsce. Inwestorzy cenią stabilność i bezpieczeństwo
- 2025-03-19: Radość z pracy i docenianie przez pracodawcę coraz ważniejsze. To przekłada się też na zaangażowanie pracowników
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Sieć MOYA planuje otwierać kilkadziesiąt nowych stacji paliw rocznie. Właśnie otworzyła 500. punkt
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.