Mówi: | Jarosław Lange, dyrektor generalny Philips Health Systems Poland and Baltics prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. Andrzej Hajdasiński, przewodniczący Rady Doradczej, Nyenrode Business Universiteit |
Funkcja: | Rob Ijff, dyrektor Innowacji w Ochronie Zdrowia w Philips Research Kors van Wygngaarden, dyrektor ds. medycznych w Philips Health Systems Informatics Solution and Service |
Na Śląsku powstanie nowe centrum badawcze. Naukowcy i firma Philips zajmą się innowacjami w obszarze e-zdrowia
Politechnika Śląska i Philips Health Systems będą wspólnie pracować nad innowacjami w zakresie e-zdrowia. Celem współpracy jest m.in. rozwój systemów ułatwiających komunikację między lekarzami i zdalne diagnozowanie pacjentów. Philips Health Systems zaangażuje się także w przygotowanie programu studiów, który będzie odpowiadać na potrzeby współczesnej medycyny. Współpraca ma być ważnym punktem przy projekcie Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej.
– Philips i Politechnika Śląska, a konkretnie Wydział Inżynierii Biomedycznej, zainicjowali partnerstwo polegające na tym, że utworzyli Radę ds. Innowacji ze szczególnym akcentem położonym na sprawy związane z technologią w ochronie zdrowia, a jeszcze dokładniej – na obszary związane z tzw. e-zdrowiem – mówi agencji Newseria Biznes Jarosław Lange, dyrektor generalny Philips Health Systems Poland and Baltics.
Innowacje będą się koncentrować na telemedycynie. Jak wyjaśnia Lange, chodzi o rozwiązania, które umożliwią zdalną komunikację z pacjentem, diagnostykę i porady. Zagadnienia, nad którymi będą pracowały obie strony, to m.in. rozwój aplikacji cyfrowych wspomagających stan zdrowia, profilaktyka zdrowotna, monitorowanie procesów leczniczych, ratownictwo medyczne i medycyna powypadkowa.
Dzięki podpisanemu w środę porozumieniu między dwoma stronami powołana zostanie Rada Doradcza przy Politechnice Śląskiej, której głównym zadaniem będzie identyfikowanie konkretnych obszarów współpracy oraz powiększanie potencjału obu stron.
– Widzę trzy kierunki rozwoju w ramach Rady Doradczej – edukacja, rozwój technologii i marketing, ponieważ robimy to również po to, aby dotrzeć z tymi rozwiązaniami na rynki polski i europejskie. Naszym głównym zadaniem jest pilnowanie rozwoju tych kontaktów między nauką a biznesem, pilnowanie proporcji i ważności zagadnień, które będą wspólnie rozwiązywane – podkreśla prof. dr inż. Andrzej Hajdasiński, przewodniczący Rady, przedstawiciel Nyenrode Business Universiteit.
Jeden z obszarów współpracy ma dotyczyć kształcenia przyszłych kadr. Philips zaangażuje się w przygotowanie programu studiów i prac naukowych.
– Jesteśmy w stanie zapraszać naszych specjalistów w zakresie badań i rozwoju. W ramach potrzeb uczelni i programu będą w stanie dostarczać najnowsze informacje na temat tego, co się w tej chwili w medycynie dzieje z punktu widzenia rozwoju najnowszych technologii – mówi Jarosław Lange.
– Liczymy na dyskusję na temat przyszłości medycyny i przyszłości inżyniera medycznego. Weryfikacja naszych idei rozwoju przez partnera, jakim jest Philips, globalna firma, jeden z liderów we wdrażaniu i produkcji systemów diagnostycznych i terapeutycznych w medycynie, jest dla nas bezcenna – mówi prof. dr hab. inż. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.
Władze uczelni podkreślają, że istotnym punktem współpracy z Philipsem będzie projekt Assist Med Sport Silesia, czyli centrum wsparcia dla sportu i medycyny, które powstanie przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej.
– Ten projekt jest kluczowy dla regionu śląskiego. Na poziomie regionu został już pozytywnie zaopiniowany, teraz czekamy na opinię na poziomie krajowym. Mamy nadzieję, że powstanie grupa laboratoriów, które będą wsparciem inżynierskim dla medycyny i sportu. Chcielibyśmy, by powstały one przy udziale Philipsa – dodaje prof. Gzik.
Współpraca pomiędzy Philips Health Systems a Politechniką Śląską trwa już od ponad roku. Obie strony przyznają, że korzyści z tej kooperacji są obopólne, więc powinna ona być rozwijana.
– Politechnika Śląska spełnia wysokie standardy i panuje w niej duch przedsiębiorczości, oczekujemy więc twórczych idei i impulsów, które wspólnie będziemy w stanie przekuć na potencjał biznesowy Philipsa. Uczelnia z kolei uczy się rozumieć nasz biznesowy punkt widzenia – podkreśla Rob Ijff, dyrektor Innowacji w Ochronie Zdrowia w Philips Research.
– Pozytywne efekty pojawiają się na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim prace badawczo-rozwojowe tu realizowane znajdują swojego odbiorcę. Co więcej, z drugiej strony również powinno pojawiać się zapotrzebowanie – mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach. – Jestem bardzo zadowolony, że do takiej współpracy dochodzi.
Obie strony podkreślają, że docelowo na tej współpracy najbardziej powinni skorzystać pacjenci. Zagadnienia związane z rozwojem telemedycyny są bardzo istotnym elementem dyskusji w Europie. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w szpitalach, a także ograniczoną liczbę lekarzy specjalistów konieczne jest wprowadzanie nowych rozwiązań. Jest to problem nie tylko systemowy, lecz także społeczny.
– Pacjenci skorzystają, jeżeli będziemy w stanie poprawić jakość opieki zdrowotnej, będziemy w stanie lepiej leczyć pacjentów i zapewnimy im lepszy komfort podczas choroby. To jest nasz cel – podkreśla Rob Ijff.
– Philips i Politechnika Śląska mogą połączyć swój potencjał intelektualny i osiągać dzięki temu wyższe cele. Możemy wykorzystać już istniejące innowacje, a w tym przypadku jeden plus jeden da więcej niż dwa – dodaje Kors van Wygngaarden, dyrektor ds. medycznych w Philips Health Systems Informatics Solution and Service.
Czytaj także
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2024-12-19: Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów
- 2024-12-17: W Parlamencie Europejskim ważne przepisy dla państw dotkniętych przez klęski żywiołowe. Na odbudowę będą mogły przeznaczyć więcej pieniędzy
- 2024-12-06: R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji
- 2024-12-02: W ostatnich miesiącach coraz więcej Polaków sięga po jabłka. Konsumpcja tych owoców jednak z roku na rok spada [DEPESZA]
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-12-03: 40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
- 2024-12-12: Wdrażanie GenAI może oznaczać nasilenie stresu wśród pracowników. Firmy potrzebują odpowiedniej strategii komunikacyjnej
- 2024-12-12: Powodzie, susze i zanieczyszczenie rzek to największe zagrożenia wodne dla Polski. Brakuje specjalistów w tej dziedzinie
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.