Mówi: | Jarosław Lange, dyrektor generalny Philips Health Systems Poland and Baltics prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. Andrzej Hajdasiński, przewodniczący Rady Doradczej, Nyenrode Business Universiteit |
Funkcja: | Rob Ijff, dyrektor Innowacji w Ochronie Zdrowia w Philips Research Kors van Wygngaarden, dyrektor ds. medycznych w Philips Health Systems Informatics Solution and Service |
Na Śląsku powstanie nowe centrum badawcze. Naukowcy i firma Philips zajmą się innowacjami w obszarze e-zdrowia
Politechnika Śląska i Philips Health Systems będą wspólnie pracować nad innowacjami w zakresie e-zdrowia. Celem współpracy jest m.in. rozwój systemów ułatwiających komunikację między lekarzami i zdalne diagnozowanie pacjentów. Philips Health Systems zaangażuje się także w przygotowanie programu studiów, który będzie odpowiadać na potrzeby współczesnej medycyny. Współpraca ma być ważnym punktem przy projekcie Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej.
– Philips i Politechnika Śląska, a konkretnie Wydział Inżynierii Biomedycznej, zainicjowali partnerstwo polegające na tym, że utworzyli Radę ds. Innowacji ze szczególnym akcentem położonym na sprawy związane z technologią w ochronie zdrowia, a jeszcze dokładniej – na obszary związane z tzw. e-zdrowiem – mówi agencji Newseria Biznes Jarosław Lange, dyrektor generalny Philips Health Systems Poland and Baltics.
Innowacje będą się koncentrować na telemedycynie. Jak wyjaśnia Lange, chodzi o rozwiązania, które umożliwią zdalną komunikację z pacjentem, diagnostykę i porady. Zagadnienia, nad którymi będą pracowały obie strony, to m.in. rozwój aplikacji cyfrowych wspomagających stan zdrowia, profilaktyka zdrowotna, monitorowanie procesów leczniczych, ratownictwo medyczne i medycyna powypadkowa.
Dzięki podpisanemu w środę porozumieniu między dwoma stronami powołana zostanie Rada Doradcza przy Politechnice Śląskiej, której głównym zadaniem będzie identyfikowanie konkretnych obszarów współpracy oraz powiększanie potencjału obu stron.
– Widzę trzy kierunki rozwoju w ramach Rady Doradczej – edukacja, rozwój technologii i marketing, ponieważ robimy to również po to, aby dotrzeć z tymi rozwiązaniami na rynki polski i europejskie. Naszym głównym zadaniem jest pilnowanie rozwoju tych kontaktów między nauką a biznesem, pilnowanie proporcji i ważności zagadnień, które będą wspólnie rozwiązywane – podkreśla prof. dr inż. Andrzej Hajdasiński, przewodniczący Rady, przedstawiciel Nyenrode Business Universiteit.
Jeden z obszarów współpracy ma dotyczyć kształcenia przyszłych kadr. Philips zaangażuje się w przygotowanie programu studiów i prac naukowych.
– Jesteśmy w stanie zapraszać naszych specjalistów w zakresie badań i rozwoju. W ramach potrzeb uczelni i programu będą w stanie dostarczać najnowsze informacje na temat tego, co się w tej chwili w medycynie dzieje z punktu widzenia rozwoju najnowszych technologii – mówi Jarosław Lange.
– Liczymy na dyskusję na temat przyszłości medycyny i przyszłości inżyniera medycznego. Weryfikacja naszych idei rozwoju przez partnera, jakim jest Philips, globalna firma, jeden z liderów we wdrażaniu i produkcji systemów diagnostycznych i terapeutycznych w medycynie, jest dla nas bezcenna – mówi prof. dr hab. inż. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.
Władze uczelni podkreślają, że istotnym punktem współpracy z Philipsem będzie projekt Assist Med Sport Silesia, czyli centrum wsparcia dla sportu i medycyny, które powstanie przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej.
– Ten projekt jest kluczowy dla regionu śląskiego. Na poziomie regionu został już pozytywnie zaopiniowany, teraz czekamy na opinię na poziomie krajowym. Mamy nadzieję, że powstanie grupa laboratoriów, które będą wsparciem inżynierskim dla medycyny i sportu. Chcielibyśmy, by powstały one przy udziale Philipsa – dodaje prof. Gzik.
Współpraca pomiędzy Philips Health Systems a Politechniką Śląską trwa już od ponad roku. Obie strony przyznają, że korzyści z tej kooperacji są obopólne, więc powinna ona być rozwijana.
– Politechnika Śląska spełnia wysokie standardy i panuje w niej duch przedsiębiorczości, oczekujemy więc twórczych idei i impulsów, które wspólnie będziemy w stanie przekuć na potencjał biznesowy Philipsa. Uczelnia z kolei uczy się rozumieć nasz biznesowy punkt widzenia – podkreśla Rob Ijff, dyrektor Innowacji w Ochronie Zdrowia w Philips Research.
– Pozytywne efekty pojawiają się na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim prace badawczo-rozwojowe tu realizowane znajdują swojego odbiorcę. Co więcej, z drugiej strony również powinno pojawiać się zapotrzebowanie – mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach. – Jestem bardzo zadowolony, że do takiej współpracy dochodzi.
Obie strony podkreślają, że docelowo na tej współpracy najbardziej powinni skorzystać pacjenci. Zagadnienia związane z rozwojem telemedycyny są bardzo istotnym elementem dyskusji w Europie. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w szpitalach, a także ograniczoną liczbę lekarzy specjalistów konieczne jest wprowadzanie nowych rozwiązań. Jest to problem nie tylko systemowy, lecz także społeczny.
– Pacjenci skorzystają, jeżeli będziemy w stanie poprawić jakość opieki zdrowotnej, będziemy w stanie lepiej leczyć pacjentów i zapewnimy im lepszy komfort podczas choroby. To jest nasz cel – podkreśla Rob Ijff.
– Philips i Politechnika Śląska mogą połączyć swój potencjał intelektualny i osiągać dzięki temu wyższe cele. Możemy wykorzystać już istniejące innowacje, a w tym przypadku jeden plus jeden da więcej niż dwa – dodaje Kors van Wygngaarden, dyrektor ds. medycznych w Philips Health Systems Informatics Solution and Service.
Czytaj także
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-03-21: Rośnie zainteresowanie białymi rybami jak dorsz czy mintaj. W Polsce zaledwie 5–10 proc. sprzedaży pochodzi ze zrównoważonych połowów
- 2025-03-25: Uproszczenie przepisów zwiększy potencjał obronny Europy. Ułatwi współpracę sektora prywatnego i publicznego
- 2025-04-02: Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się
- 2025-03-04: Przedsiębiorcy apelują o deregulację i stabilny system podatkowy. Obecne przepisy są szczególnie uciążliwe dla małych i średnich firm
- 2025-02-28: Polsko-brytyjska współpraca gospodarcza nabiera rozpędu. Dobre perspektywy dla wspólnych projektów energetycznych i obronnych
- 2025-03-12: Dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry przyciąga do Polski inwestorów. Kluczowymi partnerami stają się firmy z Wielkiej Brytanii
- 2025-03-27: Zakończenie wojny w Ukrainie poprawiłoby klimat inwestycyjny w Polsce. Inwestorzy cenią stabilność i bezpieczeństwo
- 2025-02-28: Branża AGD podnosi się po trudnym okresie. Liczy na wsparcie w walce z silną konkurencją z Chin
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.