Mówi: | Andrzej Oślizło |
Funkcja: | prezes zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego, Expander Advisors |
Rośnie sprzedaż kredytów hipotecznych. Ceny mieszkań mogą pójść w górę.
Rośnie zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Miniony kwartał był pod tym względem najlepszy od ponad dwóch lat. – To jest pierwszy kwartał przełamania negatywnych trendów – mówi Andrzej Oślizło, prezes zarządu firmy Expander Advisors oraz prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego. Poprawie sytuacji sprzyjają łatwiejszy niż wcześniej dostęp do kredytów oraz ich niskie oprocentowanie.
Firmy, wchodzące w skład Związku Firm Doradztwa Finansowego sprzedały w minionym kwartale o 10,5 proc. więcej kredytów hipotecznych niż w pierwszych trzech miesiącach br. Oznacza to wyraźne ożywienie na rynku, bo w ciągu poprzednich ośmiu kwartałów notowano ciągłe spadki w tym segmencie sprzedaży produktów bankowych.
– Wydaje się, że jest to stabilizacja i pierwszy symptom powrotu do trendu pozytywnego – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Oślizło.
Pozytywnie na taki stan rzeczy wpłynęły spadki stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej obniżała je w ciągu ostatniego roku ośmiokrotnie.
Napędzaniu akcji kredytowej sprzyja również niewielka inflacja, która dzisiaj jest na rekordowo niskim poziomie. Stawka WIBOR, określająca wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym spadła w ciągu roku z ponad 5 proc. do 2,7 proc.
– To bezpośrednio przekłada się na wysokość rat płaconych od zadłużenia, jak również zwiększa zdolność nabywczą potencjalnego klienta, który zarabia tyle samo, co w zeszłym roku – tłumaczy szef Expander Advisors. – Interesujący jest fakt, że w drugim kwartale zaobserwowaliśmy zwiększony popyt inwestycyjny.
Oznacza to, że Polacy coraz częściej wybierają nieruchomości jako jedną z alternatyw inwestycyjnych. Wycofują pieniądze z niskooprocentowanych lokat, inwestując je w zakup domu czy mieszkania.
– Rośnie popyt zgłaszany zarówno przez klientów finansujących zakup nieruchomości kredytem, jak i gotówką, oba te parametry zaczynają rosnąć – mówi Oślizło.
Zdaniem prezesa zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego powoli kończyć się będą promocje cenowe na zakup nowych mieszkań. Nie można wykluczyć nawet wzrostu cen na rynku nieruchomości. Regułą jest, że zwiększony popyt inwestycyjny wyprzedza pewne zmiany trendów cenowych. Zmniejszy się, zapewne, oferta.
– Ilość zezwoleń na budowę spadła w pierwszym półroczu o 20 proc, co oznacza, że podaż będzie dużo niższa, do czasu, gdy deweloperzy na nowo uruchomią programy inwestycyjne – dodaje Andrzej Oslizło.
Czytaj także
- 2025-06-24: Tegoroczne zmiany w podatku od nieruchomości budzą dużo pytań. Przedsiębiorcy apelują o doprecyzowanie przepisów
- 2025-06-17: Zdaniem 80 proc. Polaków ceny nieruchomości są wysokie lub bardzo wysokie. Mimo to i tak wolimy posiadać na własność, niż wynajmować
- 2025-05-28: Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-01-27: Przeciw bankom szykują się pozwy w sprawie złotowych kredytów hipotecznych. Na pierwszy ogień pójdą umowy sprzed 2020 roku
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Europosłowie za wydłużeniem finansowania krajowych planów odbudowy o 1,5 roku. Apelują o większą przejrzystość wydatków
Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF) – uruchomiony po pandemii COVID-19 – wygasa w sierpniu 2026 roku. Europosłowie w przyjętej niedawno rezolucji postulują, by przedłużyć ten termin o 18 miesięcy dla kluczowych projektów bliskich ukończenia. To szczególnie ważne dla Polski, która przez trzy lata – przez spór poprzedniego rządu z Komisją Europejską – miała zablokowany dostęp do środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Jednocześnie rezolucja wzywa do większej przejrzystości wydawanych funduszy.
Polityka
Prof. G. Kołodko: Druga prezydentura Trumpa zmienia Amerykę i świat na gorsze. Nie przyczynia się do rozwiązywania fundamentalnych światowych problemów

Zdaniem byłego wicepremiera i ministra finansów, prof. Grzegorz Kołodki, trumpizm wzmacnia pewne trendy nacjonalizmu, populizmu ekonomicznego i handlowego nie tylko w Ameryce, ale także w innych państwach. W ocenie ekonomisty Trump i trumpizm będą mieli negatywne skutki dla światowych procesów demograficznych, społecznych, kulturowych i ekonomicznych. Prezydentura Trumpa nie skupia się na rozwiązywaniu najważniejszych światowych problemów, takich jak m.in. migracja, zimna wojna, czy też ocieplenie klimatu.
Konsument
Branża opakowań nie traktuje unijnych regulacji jako zagrożenia. Widzi w nich impuls do rozwoju

W UE co roku wytwarza się ponad 2,2 mld t odpadów. Aby ograniczyć ich ilość, promowane jest przechodzenie na bardziej zrównoważony model, czyli gospodarkę o obiegu zamkniętym. W ramach pakietu zmian prawnych ograniczających negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko nacisk położony jest w dużej mierze na producentów opakowań. Przedstawiciele branży podkreślają, że nowe regulacje to dla nich nie tylko nowe obowiązki, ale też okazja na zbudowanie przewagi konkurencyjnej.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.