Mówi: | Jurgita Bucyte |
Funkcja: | doradca ds. statystyki i spraw ekonomicznych |
Firma: | Eurofinas |
Rynek kredytów konsumenckich odradza się po kryzysie zarówno w Polsce, jaki i w Europie
Europejski rynek kredytów konsumenckich wychodzi z recesji. W samej tylko Polsce w pierwszym kwartale tego roku banki i instytucje finansowe udzieliły największej liczby kredytów od 2010 roku. Rynek ten jest bardzo rozdrobniony i zdaniem ekspertów utrudnia to zbudowanie unikalnej pozycji przez jednego z graczy. W wyniku kryzysu gospodarczego pojawiło się wiele nowych rozwiązań prawnych, które mogą uregulować branżę finansów prywatnych. Zajmie się nimi nowo wybrany Parlament Europejski.
Kilka ostatnich lat upłynęło pod znakiem recesji, co mocno odczuła branża kredytów konsumenckich. Jak jednak zauważają eksperci, koniec ubiegłego roku i pierwszy kwartał 2014 roku sugerują, że najtrudniejsze czasy branża ma za sobą.
– Europejski rynek kredytów konsumenckich się poprawia, ogólnoeuropejski obraz przysłania jednak spore różnice pomiędzy poszczególnymi krajami. Gospodarki z dużymi problemami też wykazują poprawę, co jest bardzo dobrą wiadomością dla całej europejskiej branży kredytowej, ale nie możemy zapominać, że w przypadku tych gospodarek liczby rosną z bardzo niskiego poziomu obserwowanego w przeszłości – mówi w rozmowie z agencją Newseria Biznes Jurgita Bucyte, doradca ds. statystyki i spraw ekonomicznych w Eurofinas.
Z danych BIK wynika, że w trzech pierwszych miesiącach tego roku banki w Polsce udzieliły o 43 procent więcej kredytów konsumpcyjnych niż rok wcześniej. Jak podkreślają eksperci, ma to związek z lepszą sytuacją gospodarczą. Gospodarkę napędza konsumpcja indywidualna, a im wyższe wskaźniki, tym bardziej poprawia się sytuacja kredytów konsumenckich.
– Oczywiście, w przypadku poszczególnych graczy sytuacja może się różnić, jedne instytucje zyskują, drugie tracą. Na ich sytuację wpływa szczególnie poziom regulacji rynku, na którym działają – podkreśla Bucyte.
Rynek kredytów konsumenckich jest bardzo zróżnicowany – pożyczki oferują zarówno banki, pośrednicy finansowi, jak i firmy pożyczkowe.
– Biorąc pod uwagę ten ogólnoeuropejski obraz, który jak widać jest bardzo rozdrobniony, zwłaszcza jeśli chodzi o regulujące go narzędzia prawne, trudne jest zbudowanie w takim środowisku mocnej i unikalnej pozycji – zaznacza Bucyte.
Kryzys gospodarczy sprawił, że pojawiło się dużo rozwiązań, które mają uregulować całą branżę kredytów.
– Instytucje parabankowe będą regulowane dyrektywą dotyczącą zapobiegania prania brudnych pieniędzy, będą zmiany dotyczące ochrony danych – mówi Bucyte.
Zaostrzenie przepisów dotyczących walki z praniem brudnych pieniędzy zostało przegłosowane przez poprzedni parlament i przekazane w skonsolidowanej wersji nowo wybranemu. Jedną z propozycji zmian jest utrudnienie zachowania anonimowości właścicielom firm, które otrzymują pieniądze. Na firmy zostaną ponadto nałożone wymagania dotyczące identyfikowania klientów i obracanych przez nich pieniędzy.
– Po zakończonych wyborach do Europarlamentu, kiedy powstanie nowa Komisja Europejska, powstaną też nowe możliwości tworzenia rozwiązań prawnych – podsumowuje Jurgita Bucyte.
Czytaj także
- 2025-05-30: Doda: Realizacja filmu o moim życiu obudziła wielu ludzi, którzy mi bardzo źle życzą. Wśród moich byłych też są jakieś nerwowe ruchy
- 2025-05-28: Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha
- 2025-04-25: Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-05-12: Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
- 2025-03-19: Autostrada A4 może być rozbudowana o trzeci pas ruchu szybciej niż planowano. Jej zarządca proponuje niezwłoczne rozpoczęcie prac
- 2025-03-27: Marta Wierzbicka: Mam różne doświadczenia z polską służbą zdrowia. Mój problem bardzo szybko udało się rozwiązać w prywatnym szpitalu
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.