Newsy

Finanse szpitali: nie zarządzanie jest problemem, a nowe koszty

2012-02-23  |  06:15
Mówi:Marek Balicki
Funkcja:Były Minister Zdrowia, Dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie
  • MP4

    Szpitale nie mają pieniędzy na dodatkowe wydatki, związane z ubezpieczeniem czy wzrostem składki rentowej. Zaciąganie długów może odbić się na sytuacji pacjentów, a niektórym placówkom może grozić upadłość, czyli w konsekwencji likwidacja. Na dokapitalizowanie ze strony samorządów nie mają co liczyć, bo wiele z nich też ma problemy z zadłużeniem.

    Kryzys, wzrost kosztów i ograniczenie dochodów - to przyczyny trudnej sytuacji finansowych polskich szpitali. Jeszcze kilka lat temu było nią złe zarządzanie placówkami.

     - Zarządzanie się bardzo poprawiło. Pewnie w niektórych miejscach jeszcze jest coś do naprawy, ale to jest wynik braków na pokrycie wszystkich zobowiązań. W tym roku nowe ubezpieczenia od zdarzeń medycznych, zwiększone koszty ubezpieczenia OC, składka rentowa po stronie pracodawcy to są wydatki, na które nie ma nowych dodatkowych przychodów i trzeba coś zrobić, najprawdopodobniej nie da się zabrać pacjentom - uważa Marek Balicki, były minister zdrowia i dyrektor jednego z warszawskich szpitali.

    To oznacza, że placówki będą musiały ponownie się zadłużać. A nowe długi zaciągane przez placówki przekształcone w spółki handlowe, mogą je doprowadzić do bankructwa.

     - Samodzielne publiczne zakłady, czyli te działające w tradycyjnej formie placówki publiczne, nie mogą zbankrutować. Więc to grozi, że z powrotem zaczną się zadłużać, tak jak to było 10 lat temu. Natomiast spółki, czyli te szpitale, które zostały przekształcone, mogą mieć problem z upadłością - podkreśla Marek Balicki.

    Spirala zadłużenia powoduje, że konieczne jest dofinansowanie przez właścicieli, czyli przez jednostki samorządowe. Ale w kasach samorządów również brakuje środków na szpitale.

     - Samorządy też wchodzą w spirale zadłużenia, a przynajmniej niektóre i nie mają z czego dołożyć. Zobaczymy jak to się rozwinie, ale sytuacja jest niepokojąca - ocenia były minister zdrowia.

    Wśród propozycji na częściowe rozwiązanie problemów wymienia się pomysł zlikwidowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Ale zdaniem Marka Balickiego zadłużenie polskich szpitali nie zniknie wraz z tą instytucją.

     - To tak jakbyśmy spytali, czy jak zlikwidujemy bank, to nie będziemy mieli długu. Ten dług może przejść na kogoś innego. Jak zlikwidujemy NFZ to nie znaczy, że przestaniemy chorować. Ktoś musi finansować nasze leczenie przy użyciu naszych składek. Na pewno centrala NFZ jest nie potrzebna, bo wystarczą odziały wojewódzkie i przejęcie pewnych zadań przez ministra zdrowia - proponuje Balicki.

    I dodaje: - To jest dublowanie się administracji, a jak się administracja dubluje to nie jest dobrze, bo chcąc konkurować miedzy sobą, wymyślają nowe przepisy, nowe reguły, taki gąszcz, w którym pacjentom i lekarzom trudno jest się połapać.

    W 2011 i 2012 roku wprowadzono szereg zmian w przepisach, które znacząco zwiększyły wydatki szpitali lub ograniczyły ich dochody. Chodzi m.in. o wprowadzenie obowiązku dodatkowych ubezpieczeń z tytułu zdarzeń medycznych, podwyżki składek OC czy stawek VAT oraz składki rentowej po stronie pracodawców, a także zmniejszenie nakładów na wypłaty za ponadprogramowe świadczenia lekarskie.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Samorządowy Kongres Finansowy

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Handel

    Tylko co czwarta firma planuje inwestycje zagraniczne. Ich zapał osłabia niestabilna sytuacja geopolityczna

    Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich firm w 2022 roku wyniosła 28 mld euro, co stanowiło zaledwie 5 proc. krajowego PKB, podczas gdy średnia w krajach UE to aż 88 proc. PKB. To pokazuje, że rodzime przedsiębiorstwa do tej pory stosunkowo niewiele inwestowały za granicą, głównie na rynkach Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych. Barierą wciąż pozostaje dla nich m.in. brak elastycznego finansowania i wiedzy na temat korzyści, jakie może zapewnić firmie ekspansja zagraniczna. Zapał potencjalnych inwestorów osłabia też niepewna sytuacja geopolityczna. W efekcie tylko co czwarte przedsiębiorstwo rozważa obecnie zainwestowanie na międzynarodowym rynku, co jest wynikiem dużo niższym od globalnej średniej – wynika z badania przeprowadzonego przez PFR TFI.

    Ochrona środowiska

    Koniec „malowania trawy na zielono”. W komunikacji firm nie będzie miejsca na greenwashing [DEPESZA]

    „Malowanie trawy na zielono” – to stare określenie dobrze pasuje do zjawiska greenwashingu, czyli takiej komunikacji marketingowej przedsiębiorstwa, która bazuje na nieprawdziwych lub zmanipulowanych deklaracjach związanych ze zgodnością prowadzonej działalności z zasadami ochrony środowiska. To nieuczciwe wobec klientów i partnerów biznesowych, a niedługo także niezgodne z prawem – podkreślili eksperci podczas panelu „Greenwashing”, jaki odbył się podczas 16. Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

    IT i technologie

    Mobilne USG umożliwia dokładniejszą diagnostykę na miejscu wypadku. Z tym sprzętem jeździ coraz więcej karetek w Polsce

    Badanie ultrasonograficzne jest podstawą diagnostyki w medycynie, a aparat USG znajduje się już na wyposażeniu każdego szpitala. Dzięki rozwojowi technologii urządzenia te doczekały się także mobilnej wersji, która jest łatwa w transporcie, a jednocześnie zachowuje wysokiej jakości obraz. Ten sprzęt jest coraz częściej wyposażeniem karetek ratunkowych. – W ramach umowy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy Philips dostarczył 155 takich mobilnych ultrasonografów do 90 stacji ratownictwa w całej Polsce – mówi Michał Szczechula z Philips. Teraz ratownicy szkolą się z ich obsługi.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.