Mówi: | Prof. Monika Hardygóra |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | KGHM Cuprum - CBR |
II Międzynarodowy Kongres Górnictwa Rud Miedzi w Lubinie - największy kongres miedziowy na świecie
Ponad 400 osób weźmie udział w II Międzynarodowym Kongresie Górnictwa Rud Miedzi w Lubinie. – Mamy około 60 referatów reprezentantów z 14 krajów, m.in. z Ukrainy, Kazachstanu, Chile i Australii – wymienia prof. Monika Hardygóra,m prezes KGHM Cuprum – CBR.
Jak podkreśla organizator wydarzenia, czyli działające przy KGHM Polska Miedź Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa, to największy tego typu kongres na świecie.
Goście ze świata nauki, przemysłu oraz inżynierowie i technicy z firm wydobywczych od poniedziałku do środy będą mogli uczestniczyć w sesjach tematycznych poświęconych ogólnym problemom światowego górnictwa rud miedzi.
– Wybraliśmy z ponad 80 zgłoszeń około 60 referatów. Mamy reprezentantów z 14 krajów, mamy ciekawe referaty z Ukrainy, z Kazachstanu, przedstawicieli z Chile, z Australii, Węgier, jest także duża grupa niemiecka – mówi prof. Monika Hardygóra.
Tematyka Kongresu to przede wszystkim obecny stan górnictwa rud miedzi oraz perspektywy i kierunki rozwoju.
– Zwracaliśmy szczególną uwagę na to, jakie zadania stoją przed KGHM-em. Mamy więc dużą grupę tematów związanych z mechanizacją, automatyzacją, monitoringiem maszyn i urządzeń. Druga, bardzo istotna grupa, to bezpieczeństwo, szczególnie w kontekście schodzenia coraz niżej i do wyższych temperatur, a więc wpływ klimatu kopalni na zdrowie i zachowanie pracowników – informuje prezes KGHM Cuprum – CBR.
Organizatorzy liczą, że spotkania ekspertów i przedstwicieli branży z całego świata będą służyły wymianie poglądów i doświadczeń, ale również nawiązywaniu nowych kontaktów.
– Mamy uczestników np. z Iranu, którzy dzielą się doświadczeniami w kopalniach odkrywkowych. KGHM ma również takie kopalnie, więc dobrze jest posłuchać o doświadczeniach innych firm, wymienić się nimi i przedyskutować te główne rzeczy. Szczególnie teraz jest to ważne, że rodzi się niejako strategia odnowy KGHM-u jako już firmy globalnej. Więc będzie miała dużo większe potrzeby niż dotychczas, koncentrujące się na wydobyciu w trzech kopalniach – podkreśla prof. Hardygóra.
Uczestnicy Kongresu będą mogli zapoznać się w czasie wizyt technicznych z procesem wydobywania i przerabiania rud miedzi w kopalniach KGHM.
– Będą też prezentacje nowoczesnych urządzeń i maszyn – dodaje prezes KGHM Cuprum – CBR.
II Międzynarodowy Kongres Górnictwa Rud Miedzi potrwa od 16 do 18 lipca w Lubinie.
Czytaj także
- 2024-11-27: Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-22: Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-11-25: Futra z negatywnym wpływem na środowisko na każdym etapie produkcji. Wiąże się z 400-krotnie większym zużyciem wody niż poliestru
- 2024-10-30: Wraca temat zakazu hodowli zwierząt na futra. Polska może dołączyć do 22 krajów z podobnymi ograniczeniami
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.