Mówi: | Sławomir Hinc |
Funkcja: | Wiceprezes zarządu ds. finansowych |
Firma: | Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo |
Wiceprezes PGNiG: wolny rynek gazu dla przemysłu wciąż możliwy od 2013 roku
Warunek? Skuteczne wdrożenie Programu Uwalniania Gazu, przygotowanego przez spółkę zgodnie z wytycznymi URE. Program jest już po konsultacjach społecznych, teraz trwają prace nad ostatecznym kształtem projektu. Temu m.in. mają służyć organizowane wspólnie przez obie strony warsztaty.
Warsztaty odbędą się 28 maja w Warszawie.
- PGNiG chce takie warsztaty przeprowadzić, by zwiększyć świadomość i wiedzę uczestników rynku na temat planowanych zmian na rynku gazu. Chce również zapoznać ich z proponowanymi zmianami, które Program Uwalniania Gazu ze sobą niesie - informuje Sławomir Hinc, wiceprezes ds. finansowych w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie.
Trzy miesiące temu spółka przekazała Program Uwalniania Gazu do konsultacji społecznych. Jak podkreślają przedstawiciele PGNiG, uwagi zgłaszane przez uczestników rynku znacząco odbiegają od wytycznych Urzędu Regulacji Energetyki. Stąd potrzeba organizacji warsztatów - wyjaśniają.
PGNiG, jako jedyny podmiot na polskim rynku gazu, został zobowiązany przez URE do przygotowania Programu Uwolnienia Gazu. Celem przygotowywanych założeń jest taka zmiana sytuacji na rynku, która umożliwi uwolnienie cen surowca dla odbiorców instytucjonalnych.
Zgodnie z zaleceniami Urzędu, w połowie roku gazowy koncern ma zacząć sprzedaż na giełdzie towarowej surowca w ilości odpowiadającej co najmniej 70 proc. krajowego zużycia. Program się powiedzie, jeśli na rynku pojawi się wielu nowych graczy, a ich oferta spotka się z zainteresowaniem odbiorców przemysłowych. Według planów URE hurtowy rynek gazu mógłby być wolny od 1 stycznia 2013 roku.
- Rok 2013 jest jak najbardziej realną datą na dokonanie uwolnienia rynku. Ta decyzja będzie jednak zależała od skali zmian na rynku i będzie wymagała potwierdzenia przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - podkreśla Sławomir Hinc.
Jeśli Program sie powiedzie, a rynek zostanie zliberalizowany, prezes URE będzie zatwierdzał taryfy na gaz tylko dla odbiorców indywidualnych. Wiceprezes PGNiG przyznaje, że na rozważania o całkowitym uwolnieniu rynku gazu w polskich warunkach jest zdecydowanie za wcześnie.
- Kluczowym obszarem, dla którego deregulacja rynku gazu mogłaby nastąpić, to rynek odbiorców instytucjonalnych. Nie dyskutujemy i na razie nie ma planów zmiany sposobu kształtowania cen dla odbiorców indywidualnych, czyli gospodarstw domowych - zapewnia Sławomir Hinc.
Czytaj także
- 2024-12-30: Ludzie przestają ufać treściom publikowanym w internecie. Rośnie także potrzeba bycia offline
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-10-04: Branża lotnicza zmaga się z niedoborem kadr. Brakuje przede wszystkim mechaników lotniczych
- 2024-08-14: Coraz więcej odmów przyłączenia do sieci dla źródeł OZE. Problemy ma nie tylko Polska
- 2024-07-18: Branża tytoniowa alarmuje o drastycznych podwyżkach akcyzy. Są kilkukrotnie wyższe od zaplanowanych do 2027 roku
- 2024-07-17: Prace nad przepisami o asystencji osobistej na ostatniej prostej. Pomoże ona zaktywizować zawodowo osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów
- 2024-06-05: WiseEuropa: reforma unijnego rynku energii ma chronić odbiorców przed skokami cen. Dla Polski nie będzie rewolucyjną zmianą [DEPESZA]
- 2024-05-27: Gabinety stomatologiczne dostosowują się do specjalnych potrzeb pacjentów. Powstają placówki przystosowane do osób otyłych, niepełnosprawnych czy cierpiących na dentofobię
- 2024-06-07: Fala zwolnień grupowych budzi obawy o konkurencyjność polskiego rynku. Spodziewana duża reorganizacja w działaniu firm
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Prawo
W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania
W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.