Newsy

Zła wiadomość dla kierowców. Baryłka ropy powyżej 121 dolarów.

2012-02-22  |  06:30
Mówi:Łukasz Wróbel
Funkcja:Analityk
Firma:Noble Securities
  • MP4

    To najwyższe poziomy od 9 miesięcy. Tendencję wzrostową możemy obserwować przez najbliższe tygodnie, ale kolejne miesiące powinny przynieść spadki cen na światowych rynkach. Na obniżki cen na stacjach benzynowych raczej nie ma co liczyć.

    Za baryłkę ropy Brent płacono podczas ostatniej sesji na londyńskiej giełdzie ponad 121,5 dol. W ciągu ostatniego miesiąca ceny skoczyły o ok. 10 proc. i są teraz najwyższe od maja ubiegłego roku.

    Eksperci oceniają, że ostatnie zamieszanie na rynkach to w dużej mierze efekt trzech czynników.

     - Jeden to jest zamieszanie wokół Iranu - napięcia, próba manifestacji siły militarnej. Drugi argument to jest stabilizacja sytuacji w Europie, czyli porozumienie, które Grecja właśnie wynegocjowała, jeśli chodzi o drugi program pomocowy. Trzeci czynnik, to jest kondycja Stanów Zjednoczonych. Ona ulega poprawie i to sprzyja wzrostom cen - wymienia Łukasz Wróbel, analityk Noble Securities.

    Iran wstrzymał w niedzielę dostawy ropy dla firm brytyjskich i francuskich. Zagroził też, że będzie ograniczał eksport do pozostałych unijnych odbiorców surowca. Wcale jednak nie to realne zagrożenie wywołało zwyżki na giełdach surowców, ale obawa o rozwój sytuacji między Iranem a Zachodem. Zdaniem Łukasza Wróbla wywołane tym napięcie na rynkach światowych nie powinno trwać długo. Podobnie jak spokój w strefie euro.

     - To w drugiej części tej połowy roku będzie raczej przemawiać za spadkiem cen. Czyli będziemy mieć do czynienia z powrotem problemów w strefie euro i to, że całe zamieszanie wokół Iranu jest obecnie na wyrost - wyjaśnia Łukasz Wróbel.

    Nawet jeśli w najbliższych miesiącach ceny ropy na giełdach znacząco spadną, nie odbije się to na cenach paliw na stacjach benzynowych. Sytuacji nie uratuje nawet mocny złoty.

     - Prawdopodobnie koncerny powstrzymywałyby się przed obniżką cen, argumentując to sytuacją na rynku walutowym, bo ceny ropy i ceny dolara zazwyczaj poruszają się w przeciwnych kierunkach. Myślę, że to w krótkim terminie na rynku ropy może jeszcze przełożyć się na lekki wzrost tych cen. Tyle, że jeśli spadną, w niewielkim stopniu pomoże to detalistom - prognozuje analityk Noble Securities.

    Zwłaszcza, że w ubiegłym tygidniu o kilkadziesiąt złotych podrożały paliwa w hurcie, zarówno benzyna, jak i olej napędowy, w obu polskich koncernach paliwowych.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Infrastruktura

    Padają kolejne rekordy generacji energii z OZE. Przez jakość sieci duży potencjał wciąż jest niezagospodarowany

    W Polsce padają w ostatnim czasie kolejne rekordy generacji prądu z OZE. – Potencjał wzrostu wciąż jednak mamy bardzo duży – zauważa Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. W tej chwili ten potencjał pozostaje w dużej mierze niewykorzystany m.in. przez regulacje hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i zły stan sieci elektroenergetycznych, który przekłada się na dużą liczbę odmów przyłączania nowych źródeł odnawialnych albo konieczność ich czasowego wyłączania. Ekspert wskazuje, że to dwa najważniejsze zadania dla nowego rządu, który na czerwiec br. zapowiedział już liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej.

    Edukacja

    Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

    Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

    IT i technologie

    Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

    Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.