Mówi: | Pablo Padrutt, szef Sekcji Ekonomicznej, Finansowej i Naukowej, Ambasada Szwajcarii w Polsce Jürg Burri, ambasador Szwajcarii w Polsce |
Szwajcaria liderem innowacji na rzecz klimatu. To może być perspektywiczny obszar współpracy z polskimi firmami
Szwajcaria jest postrzegana jako jeden z liderów innowacji, które mogą się przyczynić do transformacji energetycznej i osiągnięcia całkowitej neutralności klimatycznej w 2050 roku. Takie technologie, opracowane przez szwajcarskie firmy i naukowców, można do 18 listopada br. zobaczyć na wystawie „Cleantech – technologia dla zielonej przyszłości” zorganizowanej w warszawskim centrum innowacji Venture Café Warsaw. – Czyste technologie to doskonałe pole do współpracy między Szwajcarią i Polską – podkreślają przedstawiciele Ambasady Szwajcarii, organizatora wystawy. W najbliższych miesiącach technologie te zostaną pokazane również w innych miastach Polski.
– Wiele osób kojarzy Szwajcarię głównie z górami, serem, czekoladą i Heidi, ale jesteśmy też krajem zaawansowanych technologii. ONZ konsekwentnie stawia Szwajcarię na czele rankingu najbardziej innowacyjnych państw na świecie. Naszym zdaniem to właśnie innowacje są kluczem do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju ONZ i zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Dlatego intensywnie inwestujemy w czyste technologie. Widzimy też bezprecedensowy wzrost w tym sektorze, który zatrudnia już 5 proc. szwajcarskich pracowników, i ten odsetek szybko rośnie – mówi agencji Newseria Biznes Pablo Padrutt, szef Sekcji Ekonomicznej, Finansowej i Naukowej Ambasady Szwajcarii w Polsce.
W tegorocznym Światowym Rankingu Innowacji, publikowanym przez Światową Organizację Własności Intelektualnej, jedną z 16 organizacji wyspecjalizowanych ONZ, Szwajcaria po raz kolejny znalazła się na pierwszym miejscu. Doceniono ją m.in. za szybki rozwój technologiczny i infrastrukturę. Polska uplasowała się w tym zestawieniu dopiero na 40. pozycji.
– W Polsce jest ponad 200 szwajcarskich firm i większość z nich bardzo intensywnie wprowadza innowacje. Te firmy przynoszą Polsce dużo nowej wiedzy – prawie wszyscy ich pracownicy to Polacy i to z ich udziałem firmy rozwijają swoje koncepcje – mówi Jürg Burri, ambasador Szwajcarii w Polsce. – Uważamy, że poprzez pokazanie inicjatyw związanych z czystymi technologiami w kilkunastu polskich miastach możemy przybliżyć ten temat ludziom, którzy chcą wprowadzać innowacje i sprawiać, że w przyszłości planeta będzie czystsza i bezpieczniejsza.
Innowacyjne technologie, opracowane przez szwajcarskich naukowców i przedsiębiorców w dziedzinach takich jak gospodarka wodna, rolnictwo, e-mobilność, recykling czy energetyka, są prezentowane na objazdowej wystawie „Cleantech – technologia dla zielonej przyszłości”. W najbliższych tygodniach można ją oglądać m.in. w warszawskim Venture Café Centrum Innowacji Cambridge przy ul. Chmielnej (do 18 listopada).
– Na inaugurację wystawy wybraliśmy warszawskie Cambridge Innovation Center, ponieważ w tym miejscu przedsiębiorcy i ludzie innowacji spotykają się, żeby rozmawiać o przyszłości – mówi Pablo Padrutt. – Wystawę poświęconą czystym technologiom prezentujemy tu przez trzy tygodnie i jest ona ogólnodostępna – każdy może odwiedzić Venture Cafe nie tylko po to, żeby napić się kawy, ale także zapoznać się z 21 panelami wystawy. Można tu zdobyć wiedzę dotyczącą rozwiązań w zakresie czystych technologii i naszych lokalnych partnerów – szwajcarskich firm ABB i Franke.
– W obszarze energetyki ABB dysponuje ogromnym portfolio, ich rozwiązania pozwalają na produkcję bardziej ekologicznych i efektywnych energetycznie silników i maszyn. Z kolei drugim naszym partnerem jest spółka Franke, która zajmuje się budownictwem. W jej działalności chodzi m.in. o ograniczanie energii emitowanej do powietrza na etapie powstawania budynków oraz ich ogrzewania zimą i chłodzenia latem – dodaje Jürg Burri.
Wystawa „Cleantech – technologia dla zielonej przyszłości” jest też dostępna w auli Politechniki Warszawskiej. W sumie do końca 2022 roku będzie można obejrzeć ją w największych miastach Polski, w tym m.in. w Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu.
– Zaprezentujemy ją w 18 różnych lokalizacjach, w 10 różnych miastach Polski. przede wszystkim na uczelniach ekonomicznych i politechnikach, ale także w przestrzeniach dla start-upów, jak np. właśnie Cambridge Innovation Center w Warszawie. Oczywiście w każdym z tych miejsc liczymy na nawiązanie dialogu, zainspirowanie ludzi, poznanie polskich badaczy, start-upów i decydentów politycznych oraz możliwość porozmawiania z nimi na temat czystych technologii – mówi Pablo Padrutt.
Tematyce cleantech i czystym technologiom, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem energetyki, elektryczności i zrównoważonego budownictwa, był także poświęcony szósty Polsko-Szwajcarski Dzień Innowacji, który odbył się na początku października. Wydarzenie zorganizowane przez Ambasadę Szwajcarii, która obchodzi 100-lecie swojego istnienia w Polsce, było okazją do wymiany doświadczeń między innowacyjnymi ekspertami, politykami, naukowcami i przedsiębiorcami z obu krajów.
– Czyste technologie to doskonałe pole do współpracy między Szwajcarią i Polską. Wiążą nas silne relacje gospodarcze, w Polsce działa 200 szwajcarskich firm, a obroty handlowe sięgają 5 mld franków szwajcarskich rocznie. Jesteśmy przekonani, że udział sektora cleantech w tej współpracy ekonomicznej będzie stale rósł. To bardzo ważne nie tylko dla klimatu, bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju, współpraca w dziedzinie czystych technologii to też szansa gospodarcza – mówi szef Sekcji Ekonomicznej, Finansowej i Naukowej Ambasady Szwajcarii w Polsce.
– Nie możemy uratować świata tylko za pomocą technologii, ale będzie ona odgrywała ogromną rolę w dążeniu do lepszego, mniej zanieczyszczonego środowiska. Tu potrzebne jest większe zaangażowanie nas wszystkich, każdy musi odegrać jakąś rolę. Liczą się nie tylko inteligentne, czyste technologie, ale i polityka oraz mądra strategia – podkreśla ambasador Szwajcarii.
Inauguracja wystawy miała miejsce podczas Thursday Gathering, cyklicznego eventu, który co czwartek gromadzi społeczność innowatorów, przedstawicieli biznesu, nauki, inwestorów i start-upów. Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Venture Café Warsaw wraz z partnerami.
Czytaj także
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-11-22: Artur Barciś: Od sztucznej inteligencji dowiedziałem się, że zmarłem na scenie. Dla niej jestem kompletnie nikim
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-11-04: Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
- 2024-10-30: Wraca temat zakazu hodowli zwierząt na futra. Polska może dołączyć do 22 krajów z podobnymi ograniczeniami
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-11-13: Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.