Mówi: | Dariusz Śpiewak |
Funkcja: | Wiceprezes |
Firma: | Zakład Ubezpieczeń Społecznych |
Dziś rusza elektroniczna platforma ZUS. Każdy może sprawdzić, czy pracodawca płaci składki emerytalne
Przyszli emeryci i wszyscy ubezpieczeni mogą od dziś korzystać z elektronicznej platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na prywatnym profilu znajdą się informacje m.in. o wysokości zgromadzonych środków na emeryturę, składkach odprowadzanych przez pracodawcę i środkach przekazywanych do otwartego funduszu emerytalnego. W lipcu ZUS umożliwi również składanie wniosków przez internet.
14 czerwca zaczyna funkcjonować Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Każdy ubezpieczony, płatnik i niektórzy świadczeniobiorcy zyskają dostęp do swoich danych w ZUS przez internet. Online będziemy mogli uzyskać informacje, m.in. o tym, czy mamy obowiązujące ubezpieczenie zdrowotne, o składkach odprowadzanych przez naszego pracodawcę, o wielkości świadczeń czy zgromadzonych środkach na emeryturę.
– Na portalu są wszystkie informacje na temat ubezpieczonego – mówi Dariusz Śpiewak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Można na bieżąco, miesiąc po miesiącu, a nie tak, jak do tej pory raz do roku, sprawdzać, czy i o jakiej wysokości pensji pracodawca poinformował ZUS, jaką wysokość składek uiścił i jaka wysokość składek została zarejestrowana na koncie ubezpieczonego.
Będą to dane z ostatnich 12 miesięcy, ale na zamówienie będą dostępne również archiwalne dane z minionych 10 lat.
Z platformy skorzystać będą mogli również świadczeniobiorcy, ale tylko z tzw. nowego portfela, czyli ci, którzy otrzymują świadczenia od marca 2008 roku. Zyskają oni dostęp do danych o wysokości emerytur, terminów przelewów i banku, do którego wpłyną.
System ma ułatwiać życie także płatnikom składek, czyli przedsiębiorcom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Będą oni mogli korzystać z funkcjonalności e-płatnik, która umożliwi załatwienie części spraw administracyjnych przez internet.
– Do tej pory był to specjalny program, który trzeba było zainstalować. W tej chwili dla małych przedsiębiorców i dla jednoosobowych firm będzie taka możliwość składania wszystkich deklaracji przez internet, z wykorzystaniem zaufanego profilu jako sposobu logowania się do systemu i podpisywania dokumentów. Czyli nie drogi certyfikat kwalifikowany, tylko darmowy podpis – podkreśla Dariusz Śpiewak.
Właśnie utworzenie własnego konta na stronie internetowej Platformy www.pue.zus.pl będzie warunkiem, by skorzystać z nowego systemu. Dodatkowo użytkowników czeka jedna wizyta w najbliższym oddziale ZUS w celu potwierdzenia swoich danych.
– W tej chwili ten portal udostępniamy dla wszystkich. Będzie można w każdym oddziale ZUS-u, we wszystkich 348 jednostkach, otrzymać zaufany profil i dostęp do portalu – zapewnia wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak podkreśla Dariusz Śpiewak, pilotażowe akcje wykazały, że proponowane funkcjonalności podobają się potencjalnym użytkownikom i że działają poprawnie. W kolejnych miesiącach system zostanie poszerzony o kolejne możliwości.
– Za chwilę będziemy udostępniać również możliwość składania wszystkich wniosków do ZUSu przez internet – mówi wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Taka opcja pojawi się już w przyszłym miesiącu, na razie dla części wniosków, m.in. o zasiłek macierzyński czy chorobowy.
Czytaj także
- 2025-05-12: Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób
- 2025-04-18: Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
- 2025-04-04: W drugiej połowie roku do sprzedaży trafi najinteligentniejszy Mercedes. W pełni elektryczny CLA jest krokiem do całkowitej dekarbonizacji produkcji
- 2025-02-20: Ubóstwo dotyka prawie miliona dzieci w Polsce. Głód i niedożywienie jednym z najpoważniejszych objawów
- 2025-02-19: Iwona Guzowska: Nie myślę o powrocie do polityki. Ten rozdział jest definitywnie zamknięty
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-10-03: Zapowiadane oskładkowanie wszystkich umów-zleceń i o dzieło to wyzwanie dla ZUS. Zakład będzie potrzebował 3–6 miesięcy na przygotowanie się do zmian
- 2024-09-05: W 2060 roku emerytura z ZUS może wynieść mniej niż 20 proc. ostatniej pensji. Dobrowolne oszczędzanie na ten cel wciąż mało popularne
- 2024-07-22: Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em
- 2024-06-20: Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje edukację. Rynek takich rozwiązań będzie rósł w tempie prawie 40 proc. rocznie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.