Mówi: | Dariusz Śpiewak |
Funkcja: | Wiceprezes |
Firma: | Zakład Ubezpieczeń Społecznych |
Dziś rusza elektroniczna platforma ZUS. Każdy może sprawdzić, czy pracodawca płaci składki emerytalne
Przyszli emeryci i wszyscy ubezpieczeni mogą od dziś korzystać z elektronicznej platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na prywatnym profilu znajdą się informacje m.in. o wysokości zgromadzonych środków na emeryturę, składkach odprowadzanych przez pracodawcę i środkach przekazywanych do otwartego funduszu emerytalnego. W lipcu ZUS umożliwi również składanie wniosków przez internet.
14 czerwca zaczyna funkcjonować Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Każdy ubezpieczony, płatnik i niektórzy świadczeniobiorcy zyskają dostęp do swoich danych w ZUS przez internet. Online będziemy mogli uzyskać informacje, m.in. o tym, czy mamy obowiązujące ubezpieczenie zdrowotne, o składkach odprowadzanych przez naszego pracodawcę, o wielkości świadczeń czy zgromadzonych środkach na emeryturę.
– Na portalu są wszystkie informacje na temat ubezpieczonego – mówi Dariusz Śpiewak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Można na bieżąco, miesiąc po miesiącu, a nie tak, jak do tej pory raz do roku, sprawdzać, czy i o jakiej wysokości pensji pracodawca poinformował ZUS, jaką wysokość składek uiścił i jaka wysokość składek została zarejestrowana na koncie ubezpieczonego.
Będą to dane z ostatnich 12 miesięcy, ale na zamówienie będą dostępne również archiwalne dane z minionych 10 lat.
Z platformy skorzystać będą mogli również świadczeniobiorcy, ale tylko z tzw. nowego portfela, czyli ci, którzy otrzymują świadczenia od marca 2008 roku. Zyskają oni dostęp do danych o wysokości emerytur, terminów przelewów i banku, do którego wpłyną.
System ma ułatwiać życie także płatnikom składek, czyli przedsiębiorcom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Będą oni mogli korzystać z funkcjonalności e-płatnik, która umożliwi załatwienie części spraw administracyjnych przez internet.
– Do tej pory był to specjalny program, który trzeba było zainstalować. W tej chwili dla małych przedsiębiorców i dla jednoosobowych firm będzie taka możliwość składania wszystkich deklaracji przez internet, z wykorzystaniem zaufanego profilu jako sposobu logowania się do systemu i podpisywania dokumentów. Czyli nie drogi certyfikat kwalifikowany, tylko darmowy podpis – podkreśla Dariusz Śpiewak.
Właśnie utworzenie własnego konta na stronie internetowej Platformy www.pue.zus.pl będzie warunkiem, by skorzystać z nowego systemu. Dodatkowo użytkowników czeka jedna wizyta w najbliższym oddziale ZUS w celu potwierdzenia swoich danych.
– W tej chwili ten portal udostępniamy dla wszystkich. Będzie można w każdym oddziale ZUS-u, we wszystkich 348 jednostkach, otrzymać zaufany profil i dostęp do portalu – zapewnia wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak podkreśla Dariusz Śpiewak, pilotażowe akcje wykazały, że proponowane funkcjonalności podobają się potencjalnym użytkownikom i że działają poprawnie. W kolejnych miesiącach system zostanie poszerzony o kolejne możliwości.
– Za chwilę będziemy udostępniać również możliwość składania wszystkich wniosków do ZUSu przez internet – mówi wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Taka opcja pojawi się już w przyszłym miesiącu, na razie dla części wniosków, m.in. o zasiłek macierzyński czy chorobowy.
Czytaj także
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-10-03: Zapowiadane oskładkowanie wszystkich umów-zleceń i o dzieło to wyzwanie dla ZUS. Zakład będzie potrzebował 3–6 miesięcy na przygotowanie się do zmian
- 2024-09-05: W 2060 roku emerytura z ZUS może wynieść mniej niż 20 proc. ostatniej pensji. Dobrowolne oszczędzanie na ten cel wciąż mało popularne
- 2024-07-22: Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em
- 2024-06-20: Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje edukację. Rynek takich rozwiązań będzie rósł w tempie prawie 40 proc. rocznie
- 2024-06-18: Sztuczna inteligencja w centrum zainteresowania biznesu. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania
- 2024-06-14: Elektroniczna karta szczepień ułatwiłaby życie pacjentom i pomogła egzekwować obowiązek szczepień. System jest gotowy na takie e-rozwiązanie
- 2024-06-14: Polska w światowej czołówce najchętniej wybieranych lokalizacji dla centrów usług wspólnych oraz ośrodków BPO. Generują one 4,5 proc. polskiego PKB
- 2024-05-15: Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe
- 2024-04-24: 72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.