Mówi: | Robert Busz |
Funkcja: | dyrektor zarządzający |
Firma: | Equinix w Polsce |
Lawinowo rośnie liczba przesyłanych danych. Połączenia bezpośrednie zapewnią firmom bezpieczną wymianę informacji
W cyfrowej gospodarce dane i ich analiza stanowią dla przedsiębiorstw podstawę działalności. Aby utrzymać konkurencyjność, firmy muszą obsłużyć ich rosnącą liczbę i przyspieszać wymianę informacji. Służą temu połączenia bezpośrednie – według badań Equinix 39 proc. polskich decydentów IT uważa je za kluczowy czynnik transformacji cyfrowej, który pozwala m.in. uzyskać przewagę konkurencyjną, redukować koszty i podnosić bezpieczeństwo.
Według raportu „The Digitization of the World. From Edge to Core” liczba danych na świecie wzrośnie z 33 ZB w 2018 roku do aż 175 ZB przed 2025 rokiem (jeden zetabajt to odpowiednik tryliona gigabajtów). Obecnie ponad 5 miliardów konsumentów wchodzi w interakcje z danymi każdego dnia. W połowie przyszłej dekady już każda osoba podłączona do sieci będzie wchodzić z nimi w interakcję średnio co 18 sekund, do czego przyczyni się m.in. napływ danych z miliardów urządzeń podłączonych do Internetu Rzeczy.
– Liczba danych rośnie lawinowo, podobnie jak liczba urządzeń wykorzystujących transmisję danych. Rośnie także liczba informacji gromadzonych o samych użytkownikach i poszczególnych procesach. Żeby sobie z tym radzić, firmy muszą używać bezpiecznych sieci i połączeń bezpośrednich, aby móc w sposób elastyczny i zróżnicowany przekazywać te dane pomiędzy sobą, swoimi klientami czy dostawcami – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Robert Busz, dyrektor zarządzający Grupy Equinix w Polsce.
Rosnąca liczba danych, ich analiza i wymiana to wyzwanie dla firm, ponieważ w cyfrowej gospodarce stanowią one podstawę biznesowej działalności. Aby skutecznie działać na konkurencyjnym rynku, przedsiębiorstwa muszą obsłużyć ich coraz większe ilości i przyspieszyć wymianę informacji między różnymi środowiskami przetwarzania w chmurze i ekosystemami biznesowymi. Takie możliwości dają połączenia bezpośrednie (interconnection), czyli prywatne połączenia sieciowe pomiędzy partnerami biznesowymi.
– Połączenia bezpośrednie to wydzielona, niezależna od publicznego internetu sieć połączeń, która gwarantuje bardzo bezpieczną, szybką i przede wszystkim elastyczną komunikację pomiędzy klientami organizacji, wszystkimi graczami w jej otoczeniu oraz środowiskami chmurowymi. W Polsce czterech na dziesięciu badanych przez nas decydentów IT uważa, że połączenia bezpośrednie są głównym czynnikiem umożliwiającym cyfrową transformację. Co istotne, jak wynika z naszego raportu GXI vol. 3, przepustowość połączeń bezpośrednich będzie wzrastać o około 51 proc. rocznie, to znacznie więcej niż publiczny internet na świecie – mówi Robert Busz.
Jak podkreśla, jedną z głównych zalet połączeń bezpośrednich jest bezpieczeństwo, które jest wynikiem niezależności od publicznego internetu.
– W Polsce 36 proc. decydentów IT uważa, że połączenia bezpośrednie mogą pomagać w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej, wpłynąć na redukcję kosztów połączeń sieciowych, poprawić bezpieczeństwo firmy i użytkowników aplikacji, jak również wpłynąć na jakość doświadczeń użytkownika – podkreśla Robert Busz.
Jak wynika z badania Equinix, obniżenie kosztów jest czynnikiem decydującym o wykorzystaniu połączeń bezpośrednich dla ponad połowy polskich decydentów IT (51 proc.). 49 proc. respondentów jako głównego motywatora wskazało poprawę cyberbezpieczeństwa.
– Połączenia bezpośrednie odgrywają bardzo ważną rolę w każdym ekosystemie cyfrowym, dlatego zdecydowaliśmy się otworzyć kolejne centrum danych w Warszawie, żeby zapewnić naszym klientom możliwość nieograniczonych połączeń bezpośrednich pomiędzy sobą, ze środowiskami chmurowymi, jak również ze swoimi partnerami biznesowymi bądź pracownikami – mówi dyrektor zarządzający Grupy Equinix w Polsce.
Nowe centrum danych International Business Exchange (IBX) o nazwie WA3 zostanie otwarte w pierwszym kwartale 2020 r.
Czytaj także
- 2024-12-17: Polscy badacze pracują nad kwantowym przetwarzaniem sygnału. To rozwiązanie pomoże zapewnić superbezpieczną łączność
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-09-26: Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych pasażera. Linie lotnicze liczą na uniknięcie miliardowych kar
- 2024-09-04: Centra danych odpowiadają za 2 proc. globalnego zużycia energii, a wkrótce ten udział może się podwoić. Operatorzy szukają sposobów na oszczędności
- 2024-08-21: Ustawa o ochronie sygnalistów będzie dla firm dużym wyzwaniem. Szczególnie konieczność ochrony danych osobowych i zachowania poufności
- 2024-07-26: Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań
- 2024-07-01: Wypełnianie dokumentacji to nawet dwie trzecie czasu pracy lekarza. Inteligentne cyfrowe narzędzia zaczynają to zmieniać
- 2024-07-04: Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem
- 2024-06-04: Nowe systemy biletowe muszą lepiej chronić dane osobowe pasażerów. To cenny łup dla cyberprzestępców
- 2024-05-15: Polskie aglomeracje stają się coraz bardziej cyfrowe. Skokowo wzrasta zużycie danych w sieci
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.