Mówi: | Anna Grechowicz-Dorosz, dyrektorka Departamentu Rozwoju MŚP i Agrobiznesu, Credit Agricole Krzysztof Ziomek, szef projektu Accelere Soho, Grupa EFL |
Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe
Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.
– Przedsiębiorcy wskazują na bardzo silną potrzebę korzystania z ekosystemów biznesowych i z szeroko rozumianej platformizacji. Są do tego przyzwyczajeni, jak każdy typowy konsument, który już dzisiaj korzysta z platform zakupowych, z platform medialnych, gdzie wszystko jest dostępne za pomocą jednego logowania, wytłumaczone i superprzyjazne, więc nic dziwnego, że przedsiębiorcy mają podobne oczekiwania – mówi agencji Newseria Biznes Anna Grechowicz-Dorosz, dyrektorka Departamentu Rozwoju MŚP i Agrobiznesu w Credit Agricole.
Z raportu EFL „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą” wynika, że 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć na jednej platformie zgromadzone wszystkie produkty finansowe, a 67 proc. – także podsumowanie finansów firmy, z różnych banków i instytucji finansowych. Jak podkreślają, z poziomu tej platformy chcieliby także zarządzać innymi produktami i usługami związanymi z prowadzeniem działalności. Przykładowo 8 na 10 przedsiębiorców jest zainteresowanych doradztwem prawnym. Tylko nieco mniejszy odsetek wskazał na dostęp do wiedzy biznesowej, możliwość wynajęcia samochodu czy rezerwacji noclegu na czas podróży służbowej. Trzech na czterech zapytanych jest zainteresowanych możliwością załatwienia spraw urzędowych, np. z ZUS czy w Urzędzie Skarbowym.
– Dla świata biznesu konieczność posiadania kompleksowej oferty produktów finansowych i usług w jednym miejscu, online, w prostej, intuicyjnej aplikacji czy platformie, możliwość dokonywania wielu transakcji samodzielnie to podstawa, której aktualnie muszą sprostać poważne instytucje finansowe – ocenia Krzysztof Ziomek, szef projektu Accelere Soho w Grupie EFL.
Przedsiębiorcy wskazują, że głównym celem biznesu platformowego powinno być dostarczenie bardziej kompleksowej usługi w jednym miejscu. Platformy, w której przedsiębiorcy mają dostęp do szerokiej oferty w jednym miejscu (all in one), dają dostęp do usługi 24/7 od ręki (self service) i pozwalają zaoszczędzić czas. Taki jest też cel uruchomionej właśnie przez Credit Agricole i EFL Strefy Biznesu – nowatorskiego hubu dla przedsiębiorców.
– To jedna platforma, która zrzesza różnego rodzaju produkty finansowe, takie jak konto, kredyt, leasing, najem oraz produkty niefinansowe, jak księgowość, pakiety medyczne, terminale płatnicze, podpis elektroniczny czy klub rabatowy. Platforma jest jednym miejscem, gdzie klient może z pełnym dostępem zdalnym, 24 godz. na dobę, nabywać i zarządzać swoimi produktami przy bardzo przyjaznym interfejsie i dostępie do wsparcia wykwalifikowanych doradców – tłumaczy Anna Grechowicz-Dorosz.
Takie wsparcie jest szczególnie istotne przy nowoczesnych technologicznych rozwiązaniach, a tych w polskich MŚP jest coraz więcej. Z badania EFL wynika, że do końca 2024 roku 76 proc. małych i średnich przedsiębiorstw planuje przejść na dokumentację cyfrową, a jeszcze w 2021 roku z tego rozwiązania korzystało 10 proc. przedsiębiorców. Z kolei z podpisu elektronicznego do końca tego roku planuje korzystać 86 proc. MŚP.
– Strefa Biznesu to rozwiązanie dla klientów segmentu SOHO i segmentu AGRO. Mogą z niego korzystać klienci, którzy nie posiadają konta biznesowego, natomiast ci klienci, którzy takie konto chcieliby pozyskać, mogą to zrobić w aplikacji mobilnej. Strefa Biznesu jest zintegrowana z bankowością elektroniczną i z Portalem KlientEFL. W tych trzech platformach klient może się poruszać swobodnie, bez konieczności dodatkowego logowania. To wszystko sprawia, że Strefa Biznesu jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla małych firm – mówi Krzysztof Ziomek.
To oznacza, że jedno logowanie pozwala sprawdzić saldo na koncie, zobaczyć umowy leasingu, a także dzięki usługom oferowanym przez firmy partnerskie wystawić fakturę czy zamówić pakiety medyczne. Użytkownik ma na platformie także łatwy kontakt z doradcą na czacie lub przez infolinię. Badanie EFL pokazało, że to szczególnie istotne dla małych przedsiębiorców – wielu podkreślało potrzebę łatwego i szybkiego dostępu do doradztwa prawnego czy profesjonalnego doradztwa w zakresie efektywnego prowadzenia biznesu.
– Strefa Biznesu to platforma, w której klient ma dostęp do wszelkiego rodzaju produktów tu i teraz, 24 godziny na dobę i może liczyć na pełne wsparcie doradców wykwalifikowanych w zakresie produktów i finansowych, i niefinansowych. Druga rzecz to wygoda – przyjazny interfejs badany na każdym etapie tworzenia platformy oraz zautomatyzowane procesy generują zarówno oszczędność czasu, jak i wspierają typową działalność operacyjną naszego przedsiębiorcy. Ostatni element, ale równie ważny, to przede wszystkim bezpieczeństwo. Cała platforma powstała w oparciu o najwyższe standardy charakterystyczne dla rozwiązań bankowych – podkreśla Anna Grechowicz-Dorosz.
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-11-05: Leczenie okulistyczne coraz skuteczniejsze. Pomagają w tym inwestycje w infrastrukturę i nowe technologie
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-21: Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
- 2024-11-04: Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-10-10: Decyzja Niemiec o wprowadzeniu kontroli granicznej w ogniu krytyki. Polscy europosłowie mówią o kryzysie strefy Schengen
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.