Mówi: | Loukas Notopoulos |
Funkcja: | prezes Vivus Finance |
Firma: | członek zarządu Związku Firm Pożyczkowych |
Rynek pożyczek online przyspiesza
Rynek pożyczek online rozwija się w Polsce w bardzo szybkim tempie. Najczęściej przez internet pożyczają ludzie młodzi w wieku 20-30 lat, pracujący lub prowadzący firmy. Wbrew stereotypom nie są to klienci z problemami finansowymi.
– W momencie, kiedy powstawała nasza firma, czyli 14 miesięcy temu, pożyczki online były w Polsce dopiero w fazie embrionalnej i reprezentowały 20-25 proc. rynku tzw. prywatnych pożyczek – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Loukas Notopoulos, prezes Vivus Finance i członek zarządu Związku Firm Pożyczkowych. – Odkąd rozpoczęliśmy działalność, rynek ten wzrósł w tempie dwucyfrowym w ciągu roku.
Liczba osób korzystających z usług firm pożyczkowych w Polsce stale rośnie. Dotyczy to zwłaszcza segmentu pożyczek online, co widać na przykładzie Vivus Finance.
– W tym roku pozyskaliśmy ponad 450 tys. klientów i wydaje nam się, że rok zakończymy na poziomie prawie pół miliona klientów. Oczekujemy, że ich liczba będzie nadal rosnąć, ponieważ coraz więcej Polaków korzysta z internetu – mówi Loukas Notopoulos, laureat nagrody „Najlepszy Partner w Biznesie” w kategorii Usługi pożyczkowe przyznawanej przez Home & Market.
Przez internet pożyczają głównie osoby młode, między 20. a 30. rokiem życia. To głównie osoby pracujące lub prowadzące własną działalność gospodarczą.
Zdaniem prezesa Vivus Finance, stereotyp klienta firmy pożyczkowej jako osoby z problemami finansowymi, której bank odmówił kredytu, w ostatnich latach uległ znacznej zmianie.
– Gdyby tak było, nie bylibyśmy w stanie prowadzić naszego biznesu – mówi Notopoulos. – My pożyczamy nasze własne pieniądze, dbamy o nie i chcemy, żeby do nas wróciły. Dlatego też każdego potencjalnego klienta sprawdzamy w bazach informacji gospodarczej i w Biurze Informacji Kredytowej.
Jak podkreśla, na takich zasada działa wiele z obecnych na rynku podmiotów. Żeby zachować wysokie standardy w branży, część firm utworzyła Związek Firm Pożyczkowych. Jednym z inicjatorów jest Vivus Finance.
– Zrzeszamy już niemal 50 proc. firm na rynku pożyczek online, a kolejne chcą przystąpić do naszego związku. Jednak nie wszystkie mogą to uczynić, ponieważ sprawdzamy każdą firmę pod kątem transparentnego prowadzenia biznesu i uczciwości wobec klientów – dodaje prezes Vivus Finance.
Czytaj także
- 2024-11-08: Firmy czują rosnącą presję na inwestycje w dekarbonizację. Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-10-07: Dystans między UE a gospodarkami USA czy Chin rośnie. Spada konkurencyjność unijnych firm
- 2024-09-23: Rząd chce większego udziału polskich firm budowlanych w projektach energetycznych. Ma to być element nowej ustawy offshorowej
- 2024-09-13: Monika Miller: Zastanawiam się, czy chcę ślubu tradycyjnego, czy na przykład na plaży w Macedonii. Myślę też, czy zaprosić gości i czy chcę rodzinę
- 2024-09-11: Pierwsze pożyczki na zieloną transformację trafiają do miast. Do końca roku zostanie podpisanych 200 umów
- 2024-08-12: Rosnące inwestycje firm napędzają rynek leasingu. Za trzy czwarte finansowania odpowiada segment samochodów
- 2024-08-20: Nowa dyrektywa będzie wymagać od korporacji należytej staranności w zrównoważonym rozwoju. Duży nacisk położono na prawa człowieka
- 2024-08-08: Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Firmy mają problem z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
Europejscy rolnicy sprzeciwiają się umowie między UE a krajami Mercosur w obecnie wynegocjowanym kształcie. Obawiają się, że unijny rynek zostanie zalany przez tanią żywność z Ameryki Południowej, ponieważ tamtejsi rolnicy w przypadku większości produktów nie muszą przestrzegać zasad zrównoważonego rozwoju, które z kolei podnoszą koszty produkcji we wspólnocie. Zdaniem prof. Łukasza Ambroziaka z IERiGŻ – PIB, choć umowa handlowa jako całość w wielu aspektach jest korzystna dla UE, to akurat produkcja rolno-spożywcza może na niej ucierpieć.
Infrastruktura
Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
Bardzo powolny, ale stabilny wzrost na rynku samochodów elektrycznych – tak sytuację swojej branży oceniają firmy, które w niej działają. Zauważają także delikatną zadyszkę spowodowaną dość niską dynamiką rozwoju infrastruktury ładowania względem oczekiwań, co przekłada się na popyt aut. Elektromobilny biznes liczy na działania, które mogłyby pobudzić rynek.
Transport
Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
Sektor przemysłowy jest jednym z głównych emitentów CO2, a jego dekarbonizacja ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia unijnych celów neutralności klimatycznej. Dla przedsiębiorstw, zwłaszcza z branż energochłonnych, oznacza to jednak konieczność modernizacji zakładów i przeprojektowania procesów produkcyjnych. Kluczowe są m.in. ich automatyzacja, cyfryzacja i maksymalne skracanie łańcuchów dostaw, również wewnątrzzakładowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.