Mówi: | Jefferson Zhang, dyrektor zarządzający Huawei Polska Robert Lewandowski, piłkarz reprezentacji Polski, ambasador marki Huawei Dorota Haller, dyrektor marketingu Huawei Polska |
Huawei chce być liderem polskiego rynku smartfonów. Wprowadza do sprzedaży pierwsze na świecie urządzenie oparte na sztucznej inteligencji
W ciągu najbliższych kilku lat Huawei chce zostać liderem polskiego rynku smartfonów. W tej chwili, po trzech latach ekspansji na polskim rynku, ma w nim blisko 25-proc. udział i szybko nadrabia dystans do lidera. Marka liczy, że jej pozycję umocni najnowsza premiera flagowego modelu Mate 10 Pro, który za kilka dni trafi do salonów operatorów. To pierwszy na świecie telefon wyposażony w procesor oparty na sztucznej inteligencji. Technologiczny koncern zapowiada, że nowy model otworzy erę smartfonów projektowanych na bazie AI.
– W ciągu następnej dekady rynek smartfonów będzie się znacząco zmieniał, podobnie jak zmienił się już od premiery pierwszego smartfona. Huawei chce być na tym rynku wiodącym graczem. Osobiście stawiałbym przede wszystkim na sztuczną inteligencję. Nasz dział badawczo-rozwojowy intensywnie nad tym pracuje, a efekty powinniśmy zobaczyć już w przyszłym roku – zapowiada w rozmowie z agencją Newseria Biznes Jefferson Zhang, dyrektor zarządzający Huawei Polska.
Technologiczny koncern aspiruje do pozycji lidera zarówno na polskim, jak i na globalnym rynku. Jest w tej chwili trzecim najpopularniejszym producentem telefonów na świecie, a w Europie walczy o drugą pozycję z firmą Apple. W Polsce jak na razie ustępuje tylko Samsungowi, ale jego udział w rynku szybko rośnie.
– Huawei wystartował w Polsce trzy lata temu z 2-proc. udziałem w rynku, a już na koniec 2015 roku osiągnęliśmy 8 proc. W ubiegłym roku to było 22 proc., w tym – 23 proc. i wciąż mamy nadzieję na więcej. W ciągu kilku lat chcemy stać się numerem jeden – mówi Jefferson Zhang.
Według danych Strategy Analytics w ubiegłym roku sprzedano w Polsce ponad osiem milionów smartfonów. Samsung, główny konkurent chińskiego koncernu, ma na krajowym rynku 35-proc. udział, jednak Huawei szybko go dogania. To w głównej mierze zasługa ogromnej popularności modeli Huawei P8 Lite i Huawei P9 Lite.
Pierwszy z nich to jeden z najlepiej sprzedających się smartfonów na rynku. Jak podał producent, od momentu debiutu w 2015 roku w Polsce sprzedano już ok. 1,6 mln urządzeń. Dobra cena i specyfikacja Huawei P8 Lite złożyły się na popularność tego modelu nie tylko w taryfach operatorskich, lecz także dobrą sprzedaż poza abonamentem.
– Walczymy mocno, mamy ogromną ambicję, szukamy rozwiązań, które są potrzebne konsumentom. Jako marka jesteśmy challengerem i wypuszczamy kolejne nowości – mówi Dorota Haller, dyrektor marketingu Huawei Polska.
Pozycję Huawei w Polsce ma umocnić najnowsza premiera – flagowy smartfon Huawei Mate 10 Pro. W salonach operatorów telefon pojawi się 12 listopada (obecnie jest dostępny w przedsprzedaży). W tym tygodniu – po wcześniejszej premierze w Monachium – miał miejsce jego przedpremierowy pokaz w Warszawie.
– Nasz nowy Huawei Mate 10 Pro jest pierwszym telefonem na rynku, który ma w sobie sztuczną inteligencję. To brzmi trochę mądrze, trochę technicznie, natomiast ma on wszystko, co jest najbardziej potrzebne konsumentowi. Bateria długo wytrzymuje, robi przepiękne zdjęcia dzięki współpracy z firmą Leica, szybko się go ładuje, w ciągu 30 minut, a dodatkowo jest wodoodporny i kurzoodporny – wymienia Dorota Haller.
Nowy model telefonu Huawei wyróżnia fakt, że jest to pierwszy na świecie telefon wyposażony w procesor wspierany sztuczną inteligencją. Bez względu na to, ile aplikacji działa w tle, jest tak samo szybki. Bateria o pojemności 4000 mAh oraz inteligentny system zarządzania mocą, który uczy się zachowania użytkownika, pozwalają zmaksymalizować żywotność baterii.
Około 30-minutowe ładowanie smartfona wystarczy, żeby działał przez cały dzień – to efekt stworzonej przez Huawei technologii SuperCharge. Technologiczny koncern zapowiada, że Huawei Mate 10 Pro otworzy erę smartfonów projektowanych na bazie sztucznej inteligencji.
– Sztuczna inteligencja od lat istniała w chmurze, natomiast w tym roku wprowadziliśmy procesor Kirin 970, dzięki czemu sztuczna inteligencja jest dostępna bezpośrednio w telefonie. Myślę, że to dopiero początek. W przyszłości będziemy korzystać z niej w coraz większym stopniu, między innymi do robienia zdjęć. To niewielka aplikacja, ale duży krok w rozwoju sztucznej inteligencji – mówi Jefferson Zhang.
Podwójny aparat 20 Mpix oraz 12 Mpix z przysłoną F/1.6 – jak w przypadku kilku poprzednich modeli – został zaprojektowany przy współpracy ze słynną niemiecką marką Leica. Poza głębią ostrości ma zagwarantować też udane zdjęcia obiektów w ruchu czy w trudnych warunkach.
– Na co dzień używam smartfona Huawei przede wszystkim do tego, żeby robić fajne zdjęcia. Social media są dla mnie ważne, bo mogę się podzielić z fanami tym, co akurat robię. Smartfon pomaga mi w tym, żeby zdjęcia wychodziły super. Dodatkowym plusem jest to, że ładowanie telefonu trwa naprawdę bardzo szybko i nie tracę czasu na czekanie – mówi Robert Lewandowski, kapitan reprezentacji Polski, ambasador marki Huawei.
Flagowy model Huawei Mate 10 Pro wejdzie na polski rynek równolegle z tańszym Mate 10 Lite, który dzięki konkurencyjnej cenie i bardzo dobrej specyfikacji ma się okazać kolejnym sprzedażowym hitem marki w Polsce.
Debiut obu smartfonów na rodzimym rynku będzie promować kampania reklamowa oraz nowy spot, w którym wystąpił Robert Lewandowski. Emisja spotu rozpocznie się 20 listopada.
– To było dla mnie kolejne, nowe doświadczenie. Ten spot jest na naprawdę wysokim poziomie i oglądając go, czułem satysfakcję z tego, że mogłem w nim wystąpić, że zostało to naprawdę fajnie pokazane, bardzo naturalnie. Nie ma co ukrywać, że wszystko, co robię poza boiskiem, jest dla mnie odskocznią, nowym doświadczeniem, spojrzeniem na wszystko z innego punktu widzenia, i robię to z uśmiechem – mówi ambasador marki w Polsce Robert Lewandowski.
Czytaj także
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-03-21: Rośnie zainteresowanie białymi rybami jak dorsz czy mintaj. W Polsce zaledwie 5–10 proc. sprzedaży pochodzi ze zrównoważonych połowów
- 2025-03-25: Uproszczenie przepisów zwiększy potencjał obronny Europy. Ułatwi współpracę sektora prywatnego i publicznego
- 2025-03-04: Przedsiębiorcy apelują o deregulację i stabilny system podatkowy. Obecne przepisy są szczególnie uciążliwe dla małych i średnich firm
- 2025-02-28: Polsko-brytyjska współpraca gospodarcza nabiera rozpędu. Dobre perspektywy dla wspólnych projektów energetycznych i obronnych
- 2025-03-12: Dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry przyciąga do Polski inwestorów. Kluczowymi partnerami stają się firmy z Wielkiej Brytanii
- 2025-03-27: Zakończenie wojny w Ukrainie poprawiłoby klimat inwestycyjny w Polsce. Inwestorzy cenią stabilność i bezpieczeństwo
- 2025-02-28: Branża AGD podnosi się po trudnym okresie. Liczy na wsparcie w walce z silną konkurencją z Chin
- 2025-02-27: Polskie produkty rolno-spożywcze za granicą drożeją. Eksporterzy tracą dotychczasowe przewagi kosztowe
- 2025-03-11: Konkurencyjność przemysłu priorytetem dla Europy. Konieczne jest zwiększenie poziomu inwestycji firm w innowacje
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.
Transport
Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.
Ochrona środowiska
W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców

Początek 2025 roku przyniósł zwyżkę cen niektórych surowców. Podrożało nie tylko złoto, ale także gaz, miedź czy aluminium. Ma to związek m.in. z ogólną niepewnością geopolityczną i gospodarczą, cłami, a także z postępującą elektryfikacją i rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Cła i zmiany klimatu będą z kolei najmocniej wpływać na notowania surowców rolnych. Po kilku miesiącach stabilizacji już wzrosły ceny pszenicy i kukurydzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.