Mówi: | Mirosław Godlewski |
Funkcja: | Prezes zarządu |
Firma: | Netia S.A. |
M. Godlewski (Netia): nasze rozmowy z TP o światłowodach przyspieszą we wrześniu
Telekomunikacja Polska (marka Orange) i Netia deklarują wolę współpracy. Pod egidą Urzędu Komunikacji Elektronicznej mają ruszyć rozmowy na temat współpracy przy rozbudowie infrastruktury światłowodowych sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. – Myślę, że rozmowy istotnie posuwające nas do przodu powinny odbyć się we wrześniu – mówi Mirosław Godlewski, prezes zarządu Netia S.A.
Głównym polem współpracy ma być rozbudowa sieci światłowodowej. Pozwala ona na przesyłanie danych z praktycznie nieograniczoną prędkością. Ale stworzenie jednego gniazdka w dużym mieście kosztuje co najmniej 1 tys. zł. Rozmowy z Telekomunikacją Polską/Orange mają służyć obniżeniu tych kosztów.
– Trzeba znaleźć taki sposób, w którym rozbudowa nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej będzie opłacalna i możliwa. Już dzisiaj wiadomo, że budowanie nowoczesnej infrastruktury przez jednego operatora jest nieopłacalne. Klienci musieliby zbyt dużo docelowo płacić za abonament. W związku z tym poszukujemy sposobów na dzielenie tych kosztów, na korzystanie z funduszy unijnych – wyjaśnia Agencji Informacyjnej Newseria prezes Netii Mirosław Godlewski.
Jednym z pomysłów jest stworzenie mapy z planami inwestycyjnymi tak, by operatorzy budując infrastrukturę nie dublowali się. Jednocześnie wybudowane gniazdka miałyby być udostępniane konkurencji. Taki model Orange stosował m.in. we Francji. Kierownictwo Netii podkreśla jednak, że brane są pod uwagę różne rozwiązania.
– My wymieniamy się różnego rodzaju informacjami, sprawdzamy punkty odniesienia z innych rynków. Patrzymy np. w jaki sposób Orange robił to we Francji z alternatywnym operatorem, podobnym do Netii. Więc ciągle prowadzimy różnego rodzaju analizy, które podczas tych rozmów zostaną wykorzystane – tłumaczy prezes Netii.
Największym kłopotem, z którym zmagają się dziś dostawcy, jest budowa taniego i szybkiego przyłącza internetowego na terenach o niskiej gęstości zaludnienia. Wymaga tego w swojej specyfikacji Komisja Europejska, która finansuje część prac w ramach walki z tzw. wykluczeniem cyfrowym.
– Brak jest rachunku ekonomicznego, żeby tę sieć na tych terenach rozbudować. Te rozmowy pod egidą UKE mają służyć maksymalnemu poszerzeniu zakresu opłacalności obszarów, na których ta budowa miałaby postępować – mówi Mirosław Godlewski.
Netia jest dziś największym krajowym dostawcą szybkich rozwiązań telekomunikacyjnych o przepustowości do 100 Mbps. Firma zapewnia szybki internet i telewizję HD w prawie 600 tys. gospodarstw – w tym 120 tys. z przyłączem światłowodowym. Plany operatora są ambitne, bo systematycznie rozbudowuje i unowocześnia istniejącą sieć oraz poszukuje nowych obszarów rozwoju.
– Naszym celem jest rozwój ponad miliona linii, które będą w stanie spełniać kryteria nowej generacji, czyli przepustowość powyżej 30 Mb/s, a w większości przypadków jest to 30 Mb/s, 50 Mb/s, 100 Mb/s. Rozbudowujemy też w sposób systematyczny sieć światłowodową do domu. To się już dzieje – zapewnia szef Netii.
Rozbudowa sieci światłowodowej to wymóg Komisji Europejskiej. Naciska ona m.in., by Polska przyspieszyła ten proces, głównie ze względu na możliwości, jakie ultraszybki internet daje europejskiej gospodarce. Jednocześnie KE naciska na UKE, by zadbała o równowagę w dostępie do sieci różnych operatorów. Ma to ochronić rynek przed monopolizacją przez tzw. operatora zasiedziałego, czyli Telekomunikację Polską/Orange.
Czytaj także
- 2025-03-31: W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat
- 2025-03-07: Polska w końcówce europejskiej stawki pod względem udziału kobiet w zarządach spółek. Zmienić ma to unijna dyrektywa
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
- 2024-12-17: Polscy badacze pracują nad kwantowym przetwarzaniem sygnału. To rozwiązanie pomoże zapewnić superbezpieczną łączność
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
- 2024-10-01: Miasta stawiają na cyfryzację i inteligentne rozwiązania. To zwiększa ich atrakcyjność dla mieszkańców i inwestorów
- 2024-07-30: Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja
- 2024-07-11: Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG
Europejski biznes zaapelował do instytucji unijnych o szybkie przyjęcie pierwszego tzw. pakietu Omnibus. To zestaw propozycji KE, który ma uprościć obowiązki firm związane z dyrektywą CSRD dotyczącą m.in. oceny wpływu działalności na środowisko. Eksperci podkreślają jednak, że fakt, iż będzie więcej czasu na wdrożenie wymogów czy że mniej firm będzie objętych regulacjami, nie oznacza, że biznes może zaprzestać przygotowań.
Problemy społeczne
Unia Europejska chce wzmocnić prawa kobiet. Zapowiadane działania będą dotyczyć m.in. równości w zatrudnieniu czy zwalczania przemocy

Jedna na trzy kobiety w Unii Europejskiej doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej. Mniej kobiet niż mężczyzn pracuje zawodowo, mniej pełni też rolę kierowniczą, za to więcej pracuje na gorzej płatnych stanowiskach. Panie zarabiają też średnio o 12 proc. mniej niż mężczyźni – wynika z danych Komisji Europejskiej. Opracowana mapa drogowa na rzecz praw kobiet ma pomóc wyrównywać szanse na rynku pracy i w dostępie do edukacji, ale też walczyć z przemocą wobec kobiet – zarówno fizyczną, jak i ekonomiczną.
Edukacja
W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat

Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym, kluczowe jest rozwijanie umiejętności społecznych od najmłodszych lat, m.in. uważności. Fundacja Orange w ramach programu MegaMisja chce budować takie kompetencje u przedszkolaków i młodszych uczniów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.