Mówi: | Ałtaj Abibułłajew |
Funkcja: | Ambasador Republiki Kazachstanu |
W czerwcu rozpocznie się EXPO w Kazachstanie. Polska będzie promować krajową gospodarkę poprzez energetykę
Za niecałe pół roku rozpocznie się Wystawa Światowa EXPO 2017, której tegorocznym gospodarzem jest Kazachstan. W wydarzeniu weźmie udział ponad setka państw i organizacji, a niektóre z nich już rozpoczęły budowę narodowych pawilonów. Nie zabraknie również polskiej ekspozycji, która ma promować krajową gospodarkę poprzez energetykę, wpisując się w temat przewodni wystawy „Energia przyszłości”.
– Wystawa EXPO 2017, która odbędzie się w Astanie, ma olbrzymie znaczenie. To wielki krok w rozwoju innowacji i modernizacji całej gospodarki. Już teraz swój udział w wystawie oficjalnie potwierdziło 112 państw. Pawilony są już w końcowej fazie budowy, a niektóre państwa rozpoczęły już rozbudowę swoich narodowych obiektów – mówi agencji Newseria Biznes Ałtaj Abibułłajew, ambasador Republiki Kazachstanu.
Wystawa Światowa EXPO 2017, która odbędzie się w stolicy Kazachstanu, Astanie, rozpocznie się 10 czerwca i potrwa równo trzy miesiące, do 10 września br. Organizatorzy szacują, że w tym czasie odwiedzi ją około 5 mln gości nie tylko z Europy, lecz także z całego świata. Na przestrzeni wystawienniczej o powierzchni ponad 174 ha zaprezentuje się ponad sto państw i organizacji. Tematem przewodnim tegorocznej wystawy jest „Energia przyszłości”, dlatego obok ekspozycji narodowych ma powstać również platforma najlepszych praktyk energetycznych.
– Kazachstan wybrał tematykę energii przyszłości i alternatywnych źródeł energii, takich jak wiatr, słońce i woda, mimo że pod względem tradycyjnych zasobów energetycznych jest to bardzo bogate państwo – mówi ambasador Ałtaj Abibułłajew.
Organizatorzy tegorocznej wystawy światowej wskazują, że energia ma kluczowe znaczenie dla gospodarki i zrównoważonego rozwoju. Dlatego w dyskusjach w trakcie EXPO pojawią się zagadnienia dotyczące efektywności i bezpieczeństwa energetycznego, ograniczonych zasobów naturalnych, ale i ocieplenia klimatu oraz wykorzystania alternatywnych źródeł energii.
Polska podpisała umowę uczestnictwa w wystawie światowej już w maju ubiegłego roku. Na Komisarza Generalnego ds. EXPO 2017 rząd wyznaczył Andrzeja Stefańskiego, który pełni również funkcję dyrektora Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Polski pawilon ma zająć powierzchnię ok. 400 mkw., a jednym z celów ekspozycji będzie promowanie krajowej gospodarki poprzez energetykę i zaprezentowanie odkryć naukowych oraz technologii, które mają szansę stać się wizytówką polskiego sektora energetycznego. Obok multimedialnych instalacji planowany jest program gospodarczy dla polskich przedsiębiorców, w ramach którego organizatorzy zaplanowali konferencje i misje gospodarcze.
– Bardzo się cieszymy, że Polska weźmie udział w wystawie. Z mojej wiedzy wynika, że wiele polskich firm chce uczestniczyć w tegorocznym EXPO. Mamy nadzieję, że wezmą w nim udział również oficjalni, wysocy przedstawiciele Polski – mówi Ałtaj Abibułłajew.
Walne Zgromadzenie Biura Wystaw Światowych cztery lata temu przyznało organizację tegorocznego EXPO Kazachstanowi, który w głosowaniu dużą różnicą głosów pokonał belgijskie Liege. Tę kandydaturę poparła również Polska (wbrew zasadzie solidarności unijnej). Kazachstan uważany jest za najprężniej rozwijające się państwo regionu środkowoazjatyckiego. EXPO 2017 roku będzie pierwszą wystawą, której gospodarzem jest państwo byłego Związku Radzieckiego.
– EXPO to szansa na podwyższenie standardu i dywersyfikację struktury rozwoju gospodarki nie tylko Kazachstanu, lecz także całego regionu. Po raz pierwszy wystawa jest organizowana w tym regionie, w części posowieckiej – mówi ambasador Ałtaj Abibułłajew.
Jednym z celów uczestnictwa Polski w EXPO 2017 jest wzmocnienie kontaktów gospodarczych z Kazachstanem. Chodzi w szczególności o wspieranie polskich firm w poszukiwaniu nowych rynków zbytu i zwiększaniu wymiany handlowej, a także o wspieranie współpracy naukowej w takich obszarach, jak energetyka tradycyjna, czyste technologie węglowe, wychwytywanie, składowanie i utylizacja dwutlenku węgla, odnawialne źródła energii czy rewitalizacja terenów poprzemysłowych. Polska chce także promować kandydaturę Łodzi do organizacji EXPO w 2022 roku.
Czytaj także
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-10: Polska spółka stworzyła innowacyjny system poprawiający bezpieczeństwo pożarowe w kopalniach. Właśnie wchodzi z nim na globalny rynek
- 2024-12-12: Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
- 2024-12-09: Zaangażowanie północnokoreańskich żołnierzy eskaluje konflikt w Ukrainie. Europosłowie wzywają do większej współpracy obronnej w UE
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Prawo
Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów
Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.