Mówi: | Martyna Kucicka-Witek |
Funkcja: | menedżer ds. produktów ochronnych |
Firma: | Nationale Nederlanden |
Polacy są skłonni oszczędzać na wypadek ciężkiej choroby. Coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie
Lekarze podkreślają, że na stan zdrowia w 53 proc. wpływa styl życia. Dla Polaków coraz ważniejsza staje się profilaktyka zdrowotna, czyli regularne badania, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Co ważne, zwiększa się także poziom wiedzy w zakresie profilaktyki finansowej. Polacy wiedzą, że poważna choroba może nadszarpnąć domowy budżet i deklarują, że są skłonni odkładać pieniądze, aby się przed tym zabezpieczyć. Coraz więcej osób kupuje dodatkowe ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania, ale wciąż odsetek osób objętych ochroną ubezpieczeniową w Polsce jest niski.
– Od kilku lat obserwujemy pozytywny trend w kwestii profilaktyki zdrowotnej. Polacy coraz bardziej dbają o siebie i swoich bliskich – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Martyna Kucicka-Witek, menedżer ds. produktów ochronnych w Nationale Nederlanden. – Skuteczna profilaktyka jest dosyć szerokim pojęciem. Kryje się pod tym zarówno aktywność fizyczna, jak i dieta, a więc to, w jaki sposób się odżywiamy, jak często wykonujemy badania profilaktyczne oraz jakie mamy relacje z bliskimi, jak dbamy o nich i o siebie. Każdy z tych elementów jest ważny.
Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba zachorowań na raka w ciągu ostatnich trzech dekad wrosła ponaddwukrotnie. Na nowotwory złośliwe choruje ok. 140 tys. Polaków, a rocznie umiera blisko 100 tys. Oprócz chorób serca to właśnie rak jest najczęstszą przyczyną zgonów. Eksperci przekonują jednak, że części zachorowań można uniknąć, przede wszystkim poprzez odpowiednią dietę i prowadzenie zdrowego trybu życia. Zdaniem lekarzy ma to w 53 proc. wpływ na nasze zdrowie.
Z raportu „Miej serce dla zdrowia” Nationale Nederlanden wynika, że świadomość profilaktyki zdrowotnej jest wśród Polaków coraz większa. Blisko połowa kobiet uważa, że regularne badania stanowią ważny element profilaktyki, ponad 60 proc. uprawia sport, a 84 proc. jest przekonana o skuteczności badań profilaktycznych. Blisko 70 proc. mężczyzn deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia, jednak tylko co czwarty wierzy, że regularne badania to dobra zasada profilaktyki. Na badania okresowe stawia się blisko połowa Polaków.
– Prawie 70 proc. z nas deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia. Prawie 90 proc. z nas przynajmniej raz w tygodniu jest aktywnych fizycznie. To pokazuje, że świadomość profilaktyczna i zdrowotna rośnie – wskazuje Martyna Kucicka-Witek. – Osoby, które troszczą się o swoje zdrowie i przyszłość, powinny zacząć od wykształcenia dobrych nawyków. Może to być aktywność fizyczna, badania profilaktyczne, dieta i dbanie o siebie od strony fizycznej i psychicznej.
Choroba to często ogromne koszty, nie tylko związane z samym leczeniem. Nowotwór oznacza utratę części zarobków, bo chory nie jest w stanie pracować. Część zabiegów medycznych jest refundowana przez NFZ, część wydatków chory musi jednak pokryć sam, np. gdy chce skorzystać z drugiej opinii medycznej u innego specjalisty. Dlatego cytując raport „Miej serce dla zdrowia”, ponad 60 proc. Polaków uważa, że warto oszczędzać na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Z raportu Związku Banków Polskich wynika jednak, że tylko co trzeci Polak odkłada na czarną godzinę.
– Polacy są coraz bardziej skłonni do oszczędzania środków na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak poważne choroby. Większość z nas deklaruje, że byłoby skłonnych odkładać 100 zł miesięcznie na ten cel. Jedni wolą odkładać środki regularnie, inni wybierają np. ubezpieczenia na życie i na zdrowie, żeby być zabezpieczonym na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń – ocenia przedstawicielka Nationale-Nederlanden.
Koszty leczenia nowotworu w zależności od jego rodzaju sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nawet po wyleczeniu należy się liczyć z wysokimi kosztami rekonwalescencji czy późniejszą wymuszoną zmianą stylu życia. Dlatego tak ważna jest poduszka finansowa w postaci odłożonych środków lub polisy ubezpieczeniowej.
– W Polsce nie wykształciliśmy jeszcze kultury ubezpieczeń, natomiast widzimy, że to się zmienia. Co piąty Polak ma ubezpieczenie na życie, jeszcze mniej ma ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób. Natomiast już około 50 proc. Polaków przyznaje, że warto mieć takie ubezpieczenie, co również obserwujemy jako trend rynkowy – podkreśla Martyna Kucicka-Witek.
Jak podkreślają eksperci, takie ubezpieczenie nie musi się wiązać z wysokimi kosztami. Podobnie jak regularne oszczędzanie nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemności. Ważna jest jednak systematyczność. Rodzaj zabezpieczenia finansowego powinien być uzależniony m.in. od wielkości ryzyka zachorowania. Powinno ono być wyższe np. w sytuacji, gdy prowadzimy stresujący tryb życia albo w naszej rodzinie były przypadki nowotworów.
O różnych aspektach profilaktyki zdrowotnej będzie można się dowiedzieć podczas obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, które odbędą się 4 lutego w warszawskiej Hali Koszyki.
Czytaj także
- 2025-01-20: Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
- 2025-01-16: Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
- 2025-01-13: Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2025-01-07: Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
- 2025-01-10: W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
- 2024-12-03: 40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
- 2024-11-29: W tym roku liczba nowych zakażeń wirusem HIV sięgnie w Polsce 2 tys. Większość z nich rozpoznawana jest na późnym etapie
- 2024-12-30: Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
- 2024-12-10: Polscy naukowcy poszukują innowacyjnych terapii z wykorzystaniem RNA. Na celowniku są choroby rzadkie, zakaźne i nowotwory
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Bankowość
Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.
Handel
Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.