Mówi: | Dorota Ryl, wojewoda łódzki Dariusz Joński, poseł do Parlamentu Europejskiego, Koalicja Obywatelska |
Bezpieczeństwo stało się w UE tematem numer jeden. Miała w tym udział polska prezydencja
Ostatnie dni czerwca to dobra okazja do podsumowania pół roku prezydencji Polski w Radzie UE. Z tej okazji w Łodzi odbył się Wielki Piknik Europejski w Łodzi, w trakcie którego również wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego podsumowała ten okres: w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Polska była silnym i odważnym przywódcą i również nam dała siłę i odwagę, aby kroczyć naprzód w tych bardzo trudnych czasach. Zdaniem europosła Dariusza Jońskiego Polsce udało się odbudować swoją pozycję na arenie międzynarodowej.
– W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Polska była silnym i odważnym przywódcą i również nam dała siłę i odwagę, aby kroczyć naprzód w tych bardzo trudnych czasach. Polska zajmuje centralną pozycję w Unii Europejskiej i to się nigdy nie zmieni. Jesteśmy w Łodzi, gdzie widzimy ogromne korzyści, jakie czerpie miasto tego rodzaju dzięki członkostwu w Unii Europejskiej. Polacy na własne oczy widzą zalety bycia częścią Unii i nie mam wątpliwości, że Polska będzie nadal podążać w tym kierunku – podkreśliła podczas łódzkiego pikniku Roberta Metsola.
Z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE w łódzkiej Manufakturze odbył się Wielki Piknik Europejski.
– Cieszymy się, że na koniec tej prezydencji mamy tak mocny akcent w województwie łódzkim, czyli wizytę przewodniczącej Parlamentu Europejskiego – mówi agencji Newseria Dorota Ryl, wojewoda łódzki. – Ta prezydencja była kolejną, którą przeżywałam, i wiem, że to bardzo ważne, że Polska zaznacza swoją obecność. Zaznacza swoje priorytety, między innymi bezpieczeństwo, które dla wszystkich jest ważne. Daliśmy przykład, ile można PKB przeznaczyć na obronność, i myślę, że w tych czasach to bezpieczeństwo się przebiło.
Ostatnie dni czerwca to okazja do pierwszych podsumowań prezydencji Polski w UE.
– Hasło „Bezpieczeństwo, Europo!”, które zostało ogłoszone w pierwszych dniach prezydencji przez premiera Donalda Tuska, weszło w życie, dlatego że cała Europa się przekonała, że trzeba uruchomić dodatkowe pieniądze. Mówimy o programie SAFE, o 800 mld euro, które zostaną zainwestowane i mogą być zainwestowane w całej Europie, nie tylko w Polsce, żebyśmy chronili nasze granice z morza, lądu i powietrza – mówi Dariusz Joński, poseł do Parlamentu Europejskiego z Koalicji Obywatelskiej. – Jak się patrzy na to, co się dzieje na świecie, nie tylko w Ukrainie, ale też na Bliskim Wschodzie, to wydaje mi się, że bezpieczeństwo jest bezcenne. Więc teraz Europa przechodzi do tej ogromnej inwestycji i to się właśnie między innymi udało dzięki polskiej prezydencji.
Jak podkreśla, kiedy Polska zaczynała prezydencję, otoczenie międzynarodowe było inne. Urzędujący jeszcze wówczas jako prezydent USA Joe Biden wyraźnie chciał wspierać Ukrainę i podkreślał znaczenie relacji transatlantyckich, zarówno w wymiarze obronnościowym, jak i handlowym. Po zmianie administracji w Białym Domu i narracji płynącej w stronę europejskich sojuszników państwa UE zaczęły mocniej stawiać na wzmacnianie zdolności obronnych we własnym zakresie.
– Jedna rzecz, która niewątpliwie się zmieniła na plus w Europie, jest taka, że jest dzisiaj silniejsza, mocniejsza, wspólna, bardziej zintegrowana. Parę lat temu wydawałoby się, że każdy idzie w trochę inną stronę – dodaje europoseł. – Poza tym Polska odzyskała swoją pozycję w Europie i odbudowaliśmy sojusze w Unii Europejskiej i na świecie dzięki dobrej dyplomacji. Tutaj wielka zasługa i premiera Donalda Tuska, i Radosława Sikorskiego.
Wraz z początkiem lipca br. stery w radzie UE przejmuje po nas Dania i według Dariusza Jońskiego jej prezydencja będzie kontynuacją działań prowadzonych na linii security w Europie. Bezpieczeństwo będzie nadal tematem przewodnim prac Parlamentu Europejskiego.
– 1 lipca rozpoczynamy prace nad bardzo ważnym dokumentem – Military Mobility. Jestem jego shadow reporterem w ramach naszej grupy EPP. Chcemy, żeby wszystko, co będzie budowane w ramach szeroko rozumianej infrastruktury, było podwójnego zastosowania: czyli w okresie pokoju – przez cywili, ale w okresie wojny, żeby móc szybko przerzucić żołnierzy, żeby mosty, wiadukty i drogi wytrzymały. Więc to jest po prostu mądre inwestowanie i jednocześnie odstraszanie nieprzyjaciela, który by chciał zaatakować któryś z krajów nadbałtyckich, krajów Unii Europejskiej – tłumaczy Dariusz Joński.
Za sukces polskiej prezydencji, obok nacisku na wzmocnienie obronności, uznaje wzmożone prace w obszarze transportu i konkurencyjności.
– Pół roku temu były apele, żeby zwolnić z karania tych, którzy produkują samochody spalinowe za nieprzestrzeganie nowych norm emisji CO2. Udało się to podczas polskiej prezydencji. My może nie produkujemy swojego samochodu, ale 200 tys. ludzi jednak pracuje w tym sektorze. Passenger rights to jest coś, co zostało zaakceptowane. Dodatkowo prawo jazdy od 17. roku życia to jest to, co interesuje bardzo wielu Europejczyków, nie tylko Polaków. Dzięki dobrej dyplomacji Polska odzyskała swoją pozycję w Europie. Odbudowaliśmy sojusze w Unii Europejskiej i na świecie – mówi poseł do Parlamentu Europejskiego z Koalicji Obywatelskiej.
Czytaj także
- 2025-07-16: Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone
- 2025-07-17: Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji
- 2025-07-14: W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
- 2025-07-14: Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba
- 2025-07-18: KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
- 2025-07-15: Konkurencyjność firm wśród najważniejszych zadań dla kolejnego budżetu UE. Komisja szuka nowych źródeł dochodów
- 2025-07-02: Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
- 2025-07-17: Dorota Szelągowska: Tęsknię za Darkiem „Stolarzem” przed kamerą. Ale mamy ze sobą kontakt i będziemy razem robić jakieś rzeczy youtube’owe
- 2025-07-11: Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania
- 2025-07-01: Koniec polskiej prezydencji w Radzie UE. Doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków na obronność
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.