Mówi: | Wojciech Kwaśniak |
Funkcja: | wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego |
W.Kwaśniak: prace przy dyrektywie o wymogach kapitałowych zmuszają nas do zaangażowania politycznego
Rozmowy, dotyczące stabilności systemów bankowych oraz zapewnienia im odpowiedniego poziomu
bezpieczeństwa toczą się od dłuższego czasu.
– Trwają prace bardzo intensywne również w Unii Europejskiej w odniesieniu do dyrektywy CRD IV,
odnoszącej się do nowych wymagań kapitałowych i płynnościowych banków – mówi wiceprzewodniczący KNF, Wojciech Kwaśniak.
Są one ważne dla funkcjonowania naszego sektora bankowego, w którym 57 procent aktywów kontrolowanych jest przez banki zależne od banków macierzystych, które mają swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej.
- Z jednej strony polskie banki zależne mogłyby być znacznie silniej zintegrowane z podmiotami dominującymi dla nich – zwraca uwagę Kwaśniak, - Co oczywiście miałoby wpływ zarówno na ryzyka związane z alokacją ich kapitału, ale również przepływami płynności transgranicznej.
Pamiętać jednak należy, że bezpieczeństwo, efektywność i stabilności banków gwarantowana jest pośrednio przez polskiego podatnika. Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest bowiem zabezpieczany ostatecznie przez państwo polskie.
- Z drugiej strony pamiętajmy, że największe polskie banki są to spółki giełdowe – mówi wiceszef Komisji. – Jest również interes uczestników rynku kapitałowego, wśród których są wszelkiego rodzaju krajowe i międzynarodowe fundusze inwestycyjne czy fundusze emerytalne oraz prywatni inwestorzy.
Od dalszych negocjacji między państwami-członkami Unii Europejskiej a europarlamentem zależy teraz ostateczna treść dyrektywy. Polska musi o to walczyć, by ponoszona odpowiedzialność była silnie skorelowana z należnymi prawami.
- Chodzi o to, żeby nie było sytuacji, w której stracimy decyzyjność w odniesieniu do niektórych obszarów, a jednocześnie pozostaniemy z odpowiedzialnością – mówi Wojciech Kwaśniak, przypominając jednocześnie, że jest projekt przepisów, dotyczących uporządkowanej likwidacji banków i systemów gwarancji depozytów.
- Bardzo trudny, nad którym prace będą pewnie bardzo długo trwały, a który jest istotny zarówno w kontekście dyrektywy CRD IV, jak i owego pomysłu na unię bankową, bo one się przenikają w różnych bardzo ważnych punktach – tłumaczy wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Stąd konieczność wzmożonej aktywności politycznej z naszej strony na arenie międzynarodowej.
- Są to decyzje, które na poziomie politycznym są podejmowane – zwraca uwagę Kwaśniak.
W maju unijni ministrowie finansów przyjęli wspólne stanowisko w sprawie dyrektywy CRD IV, uznając, że podnoszenie wymogów kapitałowych winno leżeć w gestii poszczególnych krajów. Innego zdania jest Komisja Europejska, która optowała za skoordynowanym podejściem. Kolejnym etapem na drodze do wprowadzenia nowych przepisów jest ich wspólne uzgodnienie między krajami członkowskimi a europarlamentem.
Czytaj także
- 2025-05-13: Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku
- 2025-05-09: PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
- 2025-05-06: Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
- 2025-05-14: Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem
- 2025-04-23: Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież
- 2025-04-16: Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć
- 2025-05-06: Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny
- 2025-04-09: Sejmowa Komisja Zdrowia ciągle czeka na projekt ustawy o reformie szpitali. Po raz trzeci nie został zatwierdzony przez rząd
- 2025-04-04: Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.