Mówi: | Róża Thun |
Funkcja: | Europosłanka PO |
Duński minister będzie się tłumaczyć z decyzji ws. Schengen
Rada Unii Europejskiej złożona z ministrów spraw wewnętrznych zdecydowała, że sama będzie podejmować decyzje w sprawie bezwizowego ruchu w UE. To oznacza, że w sprawie ponownego wprowadzenia kontroli na granicach Parlament Europejski nie będzie miał nic do powiedzenia. – Strefa Schengen to jedno z najważniejszych osiągnięć UE – podkreśla europosłanka Róża Thun. Dlatego przedstawiciele niektórych partii w PE grożą Trybunałem Sprawiedliwości prezydencji duńskiej, która dopuściła do takiego głosowania w Radzie Unii.
Parlament Europejski i Komisja Europejska nie będą mogły współdecydować o wewnętrznych kontrolach granicznych UE - to efekt podjętej w Radzie UE decyzji. Instytucje unijne będą miały jedynie prawo do informacji w tym zakresie.
– Rada zdecydowała, bez konsultowania tego z Parlamentem, bez tak zwanej kodecyzji instytucji wspólnotowych, że będzie można wprowadzić ponownie kontrole na granicach. Parlament jest zdania, że Schengen jest jednym z najważniejszych osiągnięć Unii Europejskiej, dlatego nie godzi się na jego podważanie i wprowadzanie innego porządku – stanowczo podkreśla Róża Thun, europosłanka.
Konferencja Przewodniczących frakcji parlamentarnych zdecydowała w ubiegłym tygodniu, że zawiesi współpracę z Radą i duńską prezydencją m.in. w kwestii swobodnego przepływu osób i bezpieczeństwa wewnętrznego.
– Do końca prezydencji duńskiej w temacie spraw wewnętrznych i sprawiedliwości nie będziemy z prezydencją, czyli z Radą, w ogóle współpracować. Tylko Parlament z Komisją będzie na ten temat dyskutować. Potem będą dalsze rozmowy, kiedy prezydencja się zmieni. W lecie przejmują ją Cypryjczycy – zapowiada europosłanka.
Co więcej, kilka partii w Parlamencie grozi Trybunałem Sprawiedliwości prezydencji duńskiej, która dopuściła do takiego głosowania w Radzie UE.
Europosłowie chcą w tej sprawie rozmawiać z duńskim ministrem sprawiedliwości, Morten Bodskovem, który dziś rano weźmie udział w posiedzeniu komisji wolności obywatelskich, na którym głównym tematem będą osiągnięcia prezydencji Danii w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
Parlament wezwał również przedstawicieli prezydencji, by wyjaśniła na sesji plenarnej decyzję, by odsunąć eurodeputowanych, przedstawicieli mieszkańców państw członkowskich, od podejmowania decyzji Schengen.
– Ta swoboda poruszania się i podejmowania pracy jest jednym z największych osiągnięć Unii Europejskiej i nie wolno tego rozbijać i niszczyć. Są sytuacje wyjątkowe, kiedy można wprowadzać kontrole na granicach, jak np. ze względu na Euro, Polska teraz poprosiła o takie pozwolenie i oczywiście może teraz to robić, ale nie na stałe – dodaje Róża Thun.
Jak wyjaśnia europosłanka, niektóre kraje członkowskie boją się napływu imigrantów, głównie z Południa, który w ostatnich latach przybiera na sile.
– Jednak to znaczy, że niezbyt ufamy sobie nawzajem, a ta odpowiedzialność jest wspólna, a nie międzyrządowa – podkreśla Róża Thun. – To jest niezwykle ważne, żebyśmy wspólnie zarządzali całym terenem Unii Europejskiej, a nie każdy kraj osobno, bo to jest rozbijanie UE.
Czytaj także
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-03-24: Odsetki to za mało. Parlament Europejski chce, by zamrożone rosyjskie aktywa stopniowo wspierały Ukrainę
- 2025-03-26: 1,2 tys. więźniów politycznych przebywa w białoruskich więzieniach. Europarlamentarzyści wyrażają wsparcie dla walczących o wolność
- 2025-04-03: Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-02-17: K. Śmiszek: Działania USA to atak na sądownictwo międzynarodowe. To zagrożenie dla praw ofiar zbrodni wojennych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.