Mówi: | Dariusz Joński, poseł do Parlamentu Europejskiego, Platforma Obywatelska Bogdan Zdrojewski, poseł do Parlamentu Europejskiego, Platforma Obywatelska |
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
– Faktycznie konkurencyjna Europa i konkurencyjność europejskich, w tym polskich, firm jest odmieniana przez wszystkie przypadki. Nie ma debaty w Strasburgu, żeby o tym nie mówić. Cieszę się, że Ursula von der Leyen zapowiedziała, że jednym z głównych programów będzie Kompas dla Konkurencyjności, który zakłada między innymi inwestycje w innowacyjność, inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa – mówi agencji Newseria Dariusz Joński, poseł do Parlamentu Europejskiego z Platformy Obywatelskiej.
Podczas ubiegłotygodniowej sesji plenarnej PE przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawiła eurodeputowanym swoją wizję Europy i plan działań na kolejnych pięć lat. Ogłosiła też pierwszą dużą inicjatywę nowej KE, czyli Kompas Konkurencyjności. Według zapowiedzi Ursuli von der Leyen ma się on opierać na trzech filarach z raportu Mario Draghiego, opublikowanego we wrześniu br., wskazującego na stan unijnej gospodarki. Te trzy filary to innowacje i zniwelowanie luki między Europą a Stanami Zjednoczonymi i Chinami, dekarbonizacja oraz bezpieczeństwo i zmniejszanie zależności Europy od innych państw.
– Świat ucieka do przodu, raport Draghiego nie pozostawia żadnych złudzeń, że musimy o to zadbać i cieszę się, że ten Parlament i nowo wybrana Komisja stawiają bardzo mocno na dwie rzeczy, po pierwsze bezpieczeństwo, a po drugie właśnie konkurencyjność – mówi Dariusz Joński.
Jak podkreśla, wśród najpilniejszych spraw, którymi trzeba się zająć w tym kontekście, są ceny energii.
– Mamy dzisiaj w Europie prawie najdroższą energię na świecie, kilka razy droższą niż Stany Zjednoczone. Jeśli chcemy w jakiś sposób konkurować ze światem, być konkurencyjni względem Chin czy Stanów Zjednoczonych, to musimy jak najszybciej zrobić wszystko, żeby mieć tanią energię – wskazuje europoseł.
Szefowa KE zapowiada w tym celu utrzymywanie kursu wyznaczonego w Europejskim Zielonym Ładzie. Jak podkreśla, potrzeba jednak większej elastyczności w podejściu do zielonej transformacji. Nowa KE ma w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania przedstawić porozumienie w sprawie czystego przemysłu (Clean Industrial Deal). Wśród priorytetów Dana Jørgensena, komisarza ds. energii, znajdą się właśnie obniżanie cen energii dla firm i odbiorców indywidualnych i inwestycje w czystą energię.
– Odwiedzają mnie przedstawiciel bardzo wielu branż, ostatnio była branża cementowa, wcześniej ceramiczna i kosmetyczna, w końcu wielki przemysł samochodowy, który w Polsce zatrudnia 200 tys. osób. Oni zwracają uwagę na to, że z jednej strony potrzebne są uproszczone procedury, z drugiej strony tańsza energia, a z trzeciej strony większe pieniądze na automatyzację, żeby Unia Europejska inwestowała w fabryki, by one były zautomatyzowane. Widzimy, jak amerykańska Tesla uciekła europejskim samochodom pod kątem innowacji, know-how, my musimy na to stawiać – mówi Dariusz Joński.
Europosłowie z różnych partii zgodnie mówią o likwidacji poważnej bariery dla konkurencyjności europejskich firm, jaką jest nadmierna biurokracja.
– Kolejna rzecz, która najczęściej się pojawiała w wystąpieniach komisarzy na przesłuchaniach, to jest ograniczenie biurokracji, omnipotentnej biurokracji, która spowalnia decyzyjność, spowalnia pewne reakcje samej Unii Europejskiej, powoduje, że niektóre rzeczy dla Europejczyków nie są akceptowane, a przede wszystkim przeważnie są niezrozumiałe – mówi Bogdan Zdrojewski, europoseł z Koalicji Obywatelskiej.
– Komisarz do spraw budżetu, Piotr Serafin, obiecywał, że pozyskiwanie środków z funduszy europejskich będzie uproszczone. Tych regulacji, zakazów jest absolutnie za dużo, jak się spotykamy z przedsiębiorcami, mówią: fajnie, że są pieniądze unijne, ale tego jest za dużo, my nie jesteśmy w stanie przejść przez gąszcz dokumentów. Europa musi więc te procedury pozmieniać w taki sposób, żeby one były dużo prostsze, żeby tych środków było więcej na innowacje – ocenia Dariusz Joński.
– Zaczynamy negocjacje dotyczące następnej perspektywy finansowej. Ona jest pozornie odległa w czasie, bo to jest za trzy lata, ale ona będzie niezwykle ważna dla interesów tej części Europy, do której Polska przynależy. My powoli zbliżamy się do Europy Zachodniej, ale trochę nam jeszcze brakuje i bardzo liczymy na to, że właśnie Piotr Serafin, dbając też o nasze interesy grupowe, będzie skuteczny w walce o kolejną perspektywę finansową – podkreśla Bogdan Zdrojewski.
Czytaj także
- 2025-03-24: Europa mierzy się z niedoborem kadr. Konieczne inwestycje w edukację i ograniczenie obciążeń dla firm
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-03-24: Odsetki to za mało. Parlament Europejski chce, by zamrożone rosyjskie aktywa stopniowo wspierały Ukrainę
- 2025-03-26: 1,2 tys. więźniów politycznych przebywa w białoruskich więzieniach. Europarlamentarzyści wyrażają wsparcie dla walczących o wolność
- 2025-03-17: UE przedstawi w tym tygodniu szczegóły dotyczące planu dozbrojenia Europy. Problemem jest sposób jego sfinansowania
- 2025-03-18: Europa będzie się zbroić. Musi być gotowa na atak Rosji na kraj NATO w ciągu kilku najbliższych lat
- 2025-03-20: Prace nad deregulacją przyspieszają. Przedsiębiorcy wyczekują korzystnych zmian
- 2025-03-25: Uproszczenie przepisów zwiększy potencjał obronny Europy. Ułatwi współpracę sektora prywatnego i publicznego
- 2025-03-05: KE pracuje nad planem działań dla przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci widzą dla niego przyszłość w technologiach bezemisyjnych
- 2025-03-28: Brak krajowej polityki kosmicznej blokuje możliwości współpracy międzynarodowej. Wspólne projekty mogłyby być katalizatorem rozwoju sektora
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
Sześć farm wiatrowych o mocy 83,5 MW znalazło się w portfolio Grupy Enea. Spółka Enea Nowa Energia kupiła je od European Energy Polska i zapowiada, że to nie koniec tego typu transakcji. Ten rok ma być intensywny dla spółki pod względem rozwoju OZE. Celem strategicznym jest osiągnięcie 2,1 GW mocy zainstalowanej w zielonych źródłach w 2030 roku i 4,9 GW pięć lat później.
Przemysł
Brak krajowej polityki kosmicznej blokuje możliwości współpracy międzynarodowej. Wspólne projekty mogłyby być katalizatorem rozwoju sektora

Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów w gospodarce. Zapotrzebowanie na kosmiczne technologie napędzają niestabilność gospodarczo-polityczna oraz kryzys klimatyczny. Rozwój polskiego sektora kosmicznego mocno przyspieszył po przystąpieniu Polski do ESA, jednak brak przyjętej polityki kosmicznej sprawia, że nie wykorzystujemy do końca związanego z tym potencjału. Brak jasnych przepisów utrudnia też współpracę bilateralną z innymi krajami.
Problemy społeczne
Wrocław najczęściej wskazywanym miejscem na ewentualną przeprowadzkę. To przekłada się na potencjał gospodarczy

40 proc. Polaków planujących w najbliższych latach przeprowadzkę wybrałoby Wrocław – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Stolica Dolnego Śląska jest postrzegana jako miejsce, w którym można znaleźć dobrą pracę i mieszkanie, a komunikacja miejska działa w satysfakcjonujący sposób. Miasto jest również doceniane za walory turystyczne i chętnie odwiedzane przez podróżujących. Postrzeganie miasta przez mieszkańców i pracowników przekłada się również na potencjał inwestycyjny i zainteresowanie biznesu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.