Mówi: | Jarosław Ćwiek-Karpowicz |
Funkcja: | Koordynator programu ds. Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej |
Firma: | Polski Instytut Spraw Międzynarodowych |
Rosja coraz bliżej WTO. To może być koniec z embargami na produkty z Polski czy Gruzji
4 lipca rosyjska Duma zdecyduje, czy Rosja stanie się członkiem Światowej Organizacji Handlu. Rosyjscy politycy już dziś alarmują, że gospodarka straci kilka miliardów euro na obniżce ceł. – Rosja nie będzie mogła już tak, jak wcześniej swobodnie nakładać różnego rodzaju embarga na produkty rolne z Polski, z Gruzji czy z Mołdawii – uważa Jarosław Ćwiek-Karpowicz, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Negocjacje Rosjan ze Światową Organizacją Handlu trwały kilkanaście lat i zakończyły się dopiero w grudniu ubiegłego roku. Zgodnie z ustaleniami na początku lipca, rosyjska Duma powinna ratyfikować wszystkie dokumenty. Wielu ekspertów wątpiło, czy kiedykolwiek Rosja zdecyduje się na akcesję do WTO.
– Wydaje się, że władze rosyjskie po prostu stwierdziły, że już nieopłacalne jest ciągłe pozostawanie poza tą największą organizacją handlową. Tak naprawdę Rosja była jedynym dużym państwem, które było poza strukturami WTO, a pewne wymagania, które niesie za sobą członkostwo, Rosja i tak będzie musiała na siebie przyjąć – uważa Jarosław Ćwiek-Karpowicz, koordynator programu ds. Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
Chodzi przede wszystkim o obowiązek obniżenia ceł, dzięki czemu towary zagraniczne będą mieć łatwiejszy dostęp do rosyjskiego rynku. To, jak podkreślają rosyjscy politycy, jest największym zagrożeniem dla produkcji krajowej.
Zgodnie z wynegocjowanym porozumieniem Rosja obniży cła importowe na produkty rolne i na towary przemysłowe, ograniczy cła na eksport i otworzy swój rynek dla zagranicznych usługodawców.
Z drugiej jednak strony również towary rosyjskie zyskują większy dostęp do rynków zagranicznych. Problem w tym, że rosyjski eksport opiera się głównie na surowcach energetycznych, od których w dodatku uzależnionych jest wiele państw Europy i Azji, jednak ta grupa produktów wyłączona jest spod regulacji WTO.
– W przypadku innych niż surowce produktów rosyjskich możliwe jest prowadzenie polityki handlowej. Więc Rosja nie odczuwała zbyt wielu zachęt, by zostać członkiem WTO, oprócz zachęt prestiżowych, aby być w największej organizacji handlowej. Teraz ma szanse się w niej znaleźć, chociaż nie jest to jeszcze przesądzone – uważa Jarosław Ćwiek-Karpowicz.
Zdaniem eksperta, brak ratyfikacji ze strony Dumy wcale nie byłby niespodzianką. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku unijno-rosyjskiego Traktatu o Karcie Energetycznej, który Rosja podpisała w latach 90-tych, po czym po wielu latach zwlekania stwierdziła, że nie zamierza go w ogóle ratyfikować.
Tym razem, jak podkreśla Jarosław Ćwiek-Karpowicz, wszystko wskazuje na to, że parlamentarzyści jednak zgodzą się na ratyfikację.
– Wydaje się, że Rosja będzie raczej zdecydowana, żeby wejść do WTO, ponieważ sama chce modernizować swoją gospodarkę. Nie chce jej opierać wciąż o eksport surowców naturalnych. Widzi, że nie jest w stanie utrzymywać sztucznych barier wokół siebie i bronić dostępu do rodzimego rynku, ponieważ w tym przypadku rosyjskie produkty po prostu nie są konkurencyjne – podkreśla analityk PISM.
Według niego trudno jednoznacznie ocenić bilans strat i korzyści dla rosyjskiej gospodarki.
– Z jednej strony możemy powiedzieć, że obniżka ceł spowoduje w pierwszych latach, że rosyjska produkcja może nie wytrzymać konkurencji, ale z drugiej strony, jeśli mamy bardziej konkurencyjne produkty na naszym rodzimym rynku, a nasi producenci także mają ułatwiony dostęp do rynków zewnętrznych, to w sumie gospodarka będzie się modernizować, nowe technologie będą się pojawiać i gospodarka będzie na tym zyskiwać – ocenia Ćwiek-Karpowicz.
Do Dumy trafił już zatwierdzony przez rosyjski rząd projekt ratyfikacji. Chociaż jednocześnie minister finansów ostrzega przed zmniejszeniem dochodów budżetowych. Jak wynika z rządowych szacunków rosyjski budżet straci na obniżce ceł 10 mld dolarów, a przedsiębiorcy ok. 7,5 mld dolarów.
Zdaniem eksperta PISM, te ostrzeżenia to taktyka rosyjskich władz.
– Nie dziwi fakt, że rosyjscy politycy często mówią, że wejście do WTO wiąże się z poważnymi wyrzeczeniami. Podkreślają to, ale tak naprawdę po to, żeby Zachód zaakceptował ewentualne odstępstwa, co do których Rosja zdążyła się już porozumieć z WTO – ocenia Ćwiek-Karpowicz.
Kilka miesięcy temu rosyjski rząd zapowiedział, że chce rekompensować przedsiębiorcom straty, które poniosą w wyniku otwarcia krajowego rynku dla firm zagranicznych. Zamierza przeznaczyć na ten cel ponad 6 mld dolarów.
Jak ocenia Jarosław Ćwiek-Karpowicz, największe kłopoty sprawi Rosji przestrzeganie przepisów dotyczących rozwiązywania sporów handlowych. Do tej pory polityka handlowa była dość często przez władze stosowana w polityce zagranicznej.
– Rosja nie będzie mogła już tak, jak wcześniej swobodnie nakładać różnego rodzaju embarga na produkty rolne z Polski, z Gruzji, z Mołdawii, z wielu innych państw, ale będzie musiała respektować zasady i korzystać z mechanizmów WTO – dodaje ekspert PISM. – Dla pozostałych państw, w tym dla Polski, wejście Rosji do WTO jest opłacalne, właśnie z tego powodu, że nasz handel będzie bardziej cywilizowany.
Zmiany te będą dotyczyły pozaenergetycznych sektorów rosyjskiej gospodarki.
– Rosja może sobie dowolnie nakładać cła eksportowe na ropę i gaz w zależności o tego, jak będzie chciała rozwijać własny sektor energetyczny. Więc sposób rozwiązywania sporów handlowych dotyczących dostaw ropy i gazu w niewielkim stopniu się zmieni w związku z wejściem Rosji do WTO. Niewiele tu może zmienić się z korzyścią dla odbiorców rosyjskich surowców energetycznych – podsumowuje Jarosław Ćwiek-Karpowicz.
Czyli również dla Polski. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzi obecnie spór z rosyjskim monopolistą na rynku gazu. Domaga się od Gazpromu sposobu obliczania taryf gazowych, które dla polskich odbiorców są jedne z najwyższych w Europie.
Czytaj także
- 2024-12-27: Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
- 2024-12-19: Unijny system handlu emisjami do zmiany. Po 2030 roku może objąć technologie pochłaniania CO2
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-19: Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-07: Dystans między UE a gospodarkami USA czy Chin rośnie. Spada konkurencyjność unijnych firm
- 2024-08-20: Brak przepisów i systemu wsparcia blokuje rozwój polskiego rynku biometanu. Branża apeluje o włączenie sektora do krajowych strategii energetycznych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Zmieniają się zagrożenia dla polskiej gospodarki. Ekonomiści boją się skutków szybkiego zadłużania się rządu i napięć geopolitycznych
Groźba eskalacji napięć geopolitycznych w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i na Tajwanie, wielka niewiadoma związana z polityką przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, planującego wprowadzenie ceł na towary z Chin, Kanady, Meksyku i Unii Europejskiej, oraz niepokojąco szybko rosnący dług publiczny polskiego państwa to czynniki, które najmocniej niepokoją ekonomistów. Na plan dalszy zeszła natomiast wysoka inflacja, która dotychczas budziła największe obawy.
Infrastruktura
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia
1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.
Prawo
Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.