Mówi: | Ryszard Petru |
Funkcja: | Partner |
Firma: | PwC |
Rynki czekają na decyzje wybranych polityków w Grecji i Francji
Poniedziałkowa sesja na światowych rynkach pokazała, że inwestorzy obawiają się scenariuszy politycznych po wyborach w dwóch europejskich krajach. Francuski prezydent-elekt w kampanii wyborczej zapowiadał renegocjację ratującego strefę euro paktu fiskalnego. W przypadku Grecji istnieje obawa, że politycy zechcą ją z tej strefy wyprowadzić. To może oznaczać poważne problemy dla pozostałych jej członków.
Przewaga Francois Hollande'a nad Nicolasem Sarkozym była minimalna. O jego zwycięstwie zadecydowało ok. 3 proc. głosujących, czyli niecałe 2 mln osób. Hollande, kandydat lewicy, wielokrotnie w kampanii wyborczej zapowiadał, że będzie dążył do renegocjacji przyjętego w marcu paktu fiskalnego. Zdaniem Ryszarda Petru, partnera w PwC, Francois Hollande nie zdecyduje się na forsowanie zmian.
- Nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby pakiet renegocjowano. Być może Hollande będzie chciał utrzymać taką retorykę, a tak naprawdę tylko dodać pewne postanowienia, nie nawet w formie paktu, tylko deklaracji, tak aby wyjść z twarzą. Zobaczymy, czy to, co mówił w kampanii wyborczej było prawdziwym programem, czy zejdzie na ziemię i będzie realizował normalną politykę francuską - mówi Ryszard Petru, partner w PwC.
Rozmontowanie paktu fiskalnego może zakończyć się paniką na giełdowych rynkach. Zaszkodzić może nawet sama wiara w to, że Francois Hollande może się na to zdecydować.
- Wydaje mi się, że prezydent-elekt ma tego świadomość, ale będziemy go oceniać po czynach. Realia są trudne. Gdyby podjęto decyzje o rozmontowaniu paktu albo podwyżce podatków dla osób bogatszych, obawiam się, że spotka się ona od razu z reakcją rynków finansowych i agencji ratingowych. Ale reakcje będą na fakty, a nie na deklaracje - podkreśla ekonomista.
Krytyka dotychczasowych działań odchodzącego prezydenta Nicolasa Sarokzy'ego stawia pod znakiem zapytania dobre relacje na linii Paryż-Berlin. Chociaż w pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną Hollande wybiera się właśnie do Niemiec.
- Nie będzie tak silnego duetu francusko niemieckiego, jak był dotychczas. To dobrze, bo to oznacza, że Niemcy muszą szukać sprzymierzeńców, więc rośnie rola Polski. Zauważmy, ze ten duet osiągał kompromisy, które często były tak naprawdę kompromisami zgniłymi. To nie było dobre rozwiązanie - uważa Ryszard Petru.
Dobrym rozwiązaniem nie byłoby również wyjście Grecji ze strefy euro. Jednak ten scenariusz, po wynikach wyborów parlamentarnych, wydaje się dość prawdopodobny.
- Ryzykiem, jakie może pojawić się w Grecji, byłaby sytuacja, w której w rządzie ktoś powiedziałby: „wyjdźmy ze strefy euro”. To byłaby panika, efekt domina, powstałoby ryzyko, że w innym kraju taki sam pomysł może się pojawić - wyjaśnia Ryszard Petru.
Jednak dopóki politycy nie wpadną na ten pomysł, sytuacja w greckiej gospodarce nie powinna wpływać na nastroje rynkowe.
- Grecja nie odda części długu, jest de facto bankrutem, choć nikt tego formalnie nie ogłosił. Tak długo jak nie ma szalonych pomysłów na wyjście ze strefy euro, nie przejmowałbym się tak bardzo sytuacją w Grecji, aczkolwiek wolałbym, żeby tam rządziła jakakolwiek stabilna koalicja. Natomiast znacznie ważniejsze są Włochy, Francja i Hiszpania - uważa ekonomista.
W wyborach parlamentarnych w Grecji żadna partia z dotychczasowej koalicji rządzącej nie uzyskała większości parlamentarnej. Przywódca jednej z nich, zwycięskiej Nowej Demokracji, Antonis Samaras w poniedziałek wieczorem zwrócił mandat, po tym jak nie udało mu się utworzyć rządu koalicyjnego. Mandat przejmie Aleks Cipras, przedstawiciel Radykalnej Koalicji Lewicy, która w parlamencie zdobyła ponad 50 głosów. Jej przedstawiciele zdecydowanie opowiadali się przeciw kontynuacji polityki reform, uzgodnionej z MFW, UE i EBC w zamian za pomoc finansową dla Grecji.
Czytaj także
- 2025-06-05: Anna Powierza: Mimo wyniku wyborów prezydenckich z czasem będzie mniej podziałów w społeczeństwie. Chciałabym pierwszej damy, która stoi po stronie kobiet
- 2025-06-10: Piotr Zelt: Pęknięcie w Polsce jest bardzo głębokie. Myślę, że strona zwycięska w tych wyborach zadba o to, żeby te podziały były coraz głębsze
- 2025-06-12: Dorota Gardias: Przykre jest to, że wybory prezydenckie budzą tak negatywne emocje. Jest dużo złości, żalu i różnych zagrywek, które kompletnie nie są moje
- 2025-06-11: Gwiazdy: Scena polityczna stała się ringiem, a politycy nie szanują siebie nawzajem. Każdy ma prawo widzieć świat inaczej
- 2025-05-29: Lekarz: Karol Nawrocki zapewne sporo papierosów w swoim życiu wypalił. Stwierdził, że w kampanii lepiej będzie je zastąpić woreczkami nikotynowymi
- 2025-05-23: Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie
- 2025-05-20: Lanberry: Szykuję grube show, które zapadnie widzom w pamięci. Przede mną intensywne miesiące, w weekendy będziemy grać po cztery–pięć koncertów
- 2025-05-02: Im bliżej wyborów prezydenckich, tym więcej dezinformacji. Polacy nie umieją jeszcze jej rozpoznawać
- 2025-03-19: Tylko co piąty nakaz powrotu migranta do kraju pochodzenia jest realizowany. UE chce wprowadzić nowe skuteczne procedury
- 2025-01-24: M. Kobosko: Obowiązkiem Europy jest wspieranie białoruskiej opozycji i wolnych mediów. Najgorszym scenariuszem dla Polski jest wchłonięcie Białorusi przez Rosję
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.