Mówi: | Markus Sieger |
Funkcja: | prezes Grupy Polpharma |
E-recepty początkiem poważnych zmian w służbie zdrowia. Pacjenci otwarci na technologiczne nowinki
Z badań wynika, że pacjenci są otwarci na cyfrowe rozwiązania w służbie zdrowia. Prezes Grupy Polpharma ocenia, że takie działania wymagają dobrej woli po stronie rządzących oraz współpracy ze środowiskiem naukowym, medycznym i biznesem, który może odegrać rolę inkubatora nowych pomysłów i pomóc w ich komercjalizacji.
– System opieki zdrowotnej to bardzo złożony ekosystem, w którym działa wiele podmiotów i interesariuszy. Jego transformacja wymaga przede wszystkim woli politycznej ze strony rządu, którą – moim zdaniem – możemy zaobserwować. Obecnie strona rządowa podejmuje stosowne działania transformacyjne, szczególnie w zakresie rozwiązań cyfrowych, w celu usprawnienia usług i poprawy ich przejrzystości dla pacjentów. Pierwsza faza ma polegać na wdrożeniu e-recept, a dalsze etapy przyjdą później – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Markus Sieger, prezes Grupy Polpharma.
Od maja w Siedlcach i Skierniewicach wystawiane są pierwsze e-recepty. Na razie w ramach pilotażu, ale od stycznia 2020 roku elektroniczne recepty mają być już wystawiane we wszystkich gabinetach lekarskich w Polsce. To ułatwi pracę lekarzy i poprawi bezpieczeństwo pacjentów, ponieważ system automatycznie sprawdzi, czy np. pacjentowi nie przepisano leków, które mogą wchodzić w niebezpieczne dla zdrowia interakcje z innymi przyjmowanymi preparatami. System zlikwiduje także problem zgubionych albo nieczytelnie wypisanych recept i umożliwi wgląd w historię wcześniej wystawionych e-recept.
Jak wynika z tegorocznych badań „E-zdrowie oczami lekarzy” oraz „E-zdrowie oczami Polaków” przeprowadzonych przez LekSeek Polska, pacjenci są otwarci na cyfrowe rozwiązania w służbie zdrowia. Za najbardziej atrakcyjne uważają możliwość wprowadzenia rejestracji online na refundowane wizyty (59 proc) oraz otrzymywanie recept i zwolnień lekarskich drogą elektroniczną (72,7 proc.).
– Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Dlatego uważam, że bezpieczeństwo danych i przestrzeganie odpowiednich przepisów ma absolutnie zasadnicze znaczenie. Myślę, że dopiero dzisiaj – dzięki usługom i technologiom takim jak blockchain – bezpieczeństwo jest możliwe do osiągnięcia. To krok w bardzo dobrym kierunku, którego nie mogliśmy postawić wcześniej. Dzisiaj, kiedy technologie te są dostępne, a ludzie bardziej im ufają, możemy aktywnie z nich korzystać – mówi Markus Sieger.
Grupa Polpharma zamierza wkroczyć na rynek zintegrowanej opieki zdrowotnej, w którym będzie łączyć produkowane przez siebie leki z usługami medycznymi. Dlatego firma zamierza się otworzyć na współpracę ze start-upami i innymi usługodawcami w celu świadczenia na rzecz pacjentów możliwie najlepszych usług.
– Współpraca ta może obejmować również zagadnienia profilaktyki, która jest moim ulubionym tematem. Mam na sobie urządzenie, które mierzy mój puls, pokazuje, ile kroków przeszedłem etc. Myślę, że warto podążać za obecnym trendem na zdrowsze życie – mówi prezes grupy Markus Sieger.
Prezes Grupy Polpharma wspominał także o rozwijaniu w Polce sektora leków biologicznych. Podkreślił, że efektywne konkurowanie Polski na globalnym rynku biotechnologicznym wymaga głębokiej współpracy pomiędzy administracją publiczną, światem nauki a biznesem.
– Tworzenie takich nowych obszarów działalności jest bardzo ważne, co zostało zresztą odzwierciedlone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego. W tym kontekście naprawdę potrzebujemy partnerstwa między sektorem biotechnologii, nauki, rządem a światem biznesu, który nie tylko odegra rolę inkubatora nowych pomysłów, lecz także pomoże w ich urzeczywistnieniu i skutecznej komercjalizacji. W efekcie powstanie nowa branża, co jest moim zdaniem celem tej inicjatywy – mówi Markus Sieger.
Czytaj także
- 2025-07-11: Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
- 2025-07-03: Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast
- 2025-07-04: Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu
- 2025-06-27: Komisja Europejska chce wprowadzić ujednolicone przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Europosłowie mówią o kolejnej nadregulacji
- 2025-06-30: Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku
- 2025-06-23: Przedsiębiorcy chcą uproszczenia kontroli celno-skarbowych i podatkowych. Wskazują na potrzebę dialogu z kontrolerami
- 2025-06-27: Za trzy miesiące ruszy w Polsce system kaucyjny. Wątpliwości budzą kwestie rozliczeń i podatków
- 2025-07-07: Firmy czekają na ostateczne przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. Mają być gotowe w wakacje
- 2025-06-17: Nowe opłaty za emisję CO2 mogą spowodować wzrost kosztów wielu małych i średnich firm. Eksperci apelują o mądre instrumenty wsparcia [DEPESZA]
- 2025-07-04: W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.