Mówi: | Adam Struzik |
Funkcja: | Marszałek Województwa Mazowieckiego |
Mazowsze: ważą się losy budowy szpitala w Drewnicy
Problemy z budżetem dla województwa mazowieckiego mogą wstrzymać budowę szpitala psychiatrycznego w podwarszawskiej Drewnicy. Budowa miała się rozpocząć wiosną tego roku. - Mamy ograniczone możliwości finansowe - przyznaje marszałek Mazowsza Adam Struzik.
Zgodnie z planem w podwarszawskich Ząbkach, obok starych i zniszczonych budynków szpitala psychiatrycznego, na 10 hektarach ma powstać zupełnie nowa lecznica. Według założeń budowa miała ruszyć wiosną tego roku. Koszt oszacowano na 170 mln zł.
- W naszych planach to miał być obiekt na 300 łóżek, bardzo nowoczesny, budowany w nowoczesnych technologiach. W tej chwili ważą się decyzje dotyczące tej inwestycji, ponieważ mamy ograniczone możliwości finansowe - dodaje Adam Struzik.
W połowie marca radni województwa mazowieckiego podjęli decyzję o ograniczeniu wydatków budżetowych o ponad pół miliarda złotych. Ograniczono m.in. dofinansowanie Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, zrezygnowano z rozbudowy i rewitalizacji Cytadeli Warszawskiej, odsunięto w czasie budowę przystanku kolejowego na terenie lotniska w Modlinie.
- Problem wynika po pierwsze z ogólnych zjawisk kryzysowych, po drugie z faktu, że Mazowsze ma olbrzymie opłaty wyrównawcze, jakim jest janosikowe - mówi marszałek.
W latach 2004-2011 Mazowsze zapłaciło ponad 5 mld zł janosikowego. Marszałek województwa ostrzegał, że w następnej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 opłaty dla biedniejszych regionów mogą przekroczyć wysokość unijnych dotacji na rozwój Mazowsza.
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.