Mówi: | Adam Twarowski |
Funkcja: | dyrektor mazowieckiego oddziału NFZ |
Mobilny Punkt NFZ w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie
Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia chce pomóc zabieganym mieszkańcom stolicy i tworzy mobilny punkt NFZ w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim na Placu Bankowym. Punkt da możliwość m.in. uzyskania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także dostępu do tzw. Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Ten ostatni pozwoli pacjentowi przejrzeć przez internet m.in. historię leczenia.
– Mobilny punkt oznacza, że nie trzeba przyjeżdżać do mazowieckiego oddziału funduszu czy delegatury, by załatwić sprawy w NFZ – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Adam Twarowski, dyrektor mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – Wychodzimy naprzeciw pacjentom. Te osoby, które przyjeżdżają załatwić swoje sprawy zawodowe czy osobiste w urzędzie miasta czy urzędzie wojewódzkim, mogą dzięki uprzejmości wojewody uzyskać dostęp do pewnych danych – dodaje Twarowski.
– Do mobilnego punktu NFZ wejść może każdy. Zapraszamy osoby, które w pobliżu mieszkają, lub przejeżdżają przez ten węzeł przesiadkowy przy placu Bankowym – mówi Newserii Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody mazowieckiego. – Punkt NFZ przy wejściu D będzie czynny do środy. Jeśli jednak zainteresowanie będzie duże, to nawet do końca tygodnia.
Dla wielu ludzi wyjeżdżających na wakacje mobilny punkt NFZ będzie okazją do wygodniejszego wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która umożliwia dostęp do niezbędnych usług medycznych w państwowej służbie zdrowia podczas tymczasowego pobytu w jednym z krajów unijnych. Twarowski zachęca także pacjentów do uzyskania loginu, który umożliwi nam dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta – w skrócie ZIP, który działa od 1 lipca br.
– ZIP to zaczyn portalu pacjenta, w którym mogę uzyskać zarówno dostęp do danych o charakterze ogólnym, jak i tych dostępnych tylko dla mnie, po zalogowaniu. Te pierwsze to m.in. informacje dotyczące możliwości leczenia, rodzajów leczenia dostępnych w danej placówce i informacji dojazdowych – wyjaśnia dyrektor mazowieckiego NFZ. – W przypadku danych prywatnych istotna jest informacja dotycząca posiadania bądź nie prawa do świadczeń zdrowotnych. Dzięki temu mogę to sprawdzić w domu i w przypadku problemu podjąć konkretne działania, by nie być zaskoczonym w placówce.
Oprócz tego po zalogowaniu pacjent będzie miał dostęp do informacji, jakie procedury lecznicze ma za sobą, a także jak długo będzie czekać na daną procedurę np. na leczenie sanatoryjne. Jak zapewnia Twarowski, wyrobienie loginu nie potrwa długo.
–To kwestia dosłownie 3-5 minut, a jeśli ktoś wypełnił w domu wniosek w wersji elektronicznej, to nawet szybciej – wyjaśnia Twarowski. – Wystarczy mieć tylko dowód osobisty i osobiście się zgłosić. Natomiast dane w systemie będą dostępne po 24 godzinach – dodaje.
W przyszłości mobilny punkt NFZ może przenieść się do innych miejsc niż Urząd Wojewódzki.
– Czekamy na zainteresowanie gospodarzy terenów. Jeżeli się do nas zwrócą z prośbą, by przenieść do nich na jakiś czas, to tak się stanie – zapewnia Twarowski.
Czytaj także
- 2025-07-09: GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny
- 2025-05-14: Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy
- 2025-03-27: Marta Wierzbicka: Mam różne doświadczenia z polską służbą zdrowia. Mój problem bardzo szybko udało się rozwiązać w prywatnym szpitalu
- 2025-02-18: Pogłębia się brak wojskowych kadr medycznych. System ich kształcenia wymaga pilnej reformy
- 2025-01-24: Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem
- 2025-02-05: Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
- 2025-02-13: Adam Kszczot: Sportowcy, którzy nie wchodzą do finału podczas olimpiady, nie mają za co żyć. Nie dostają stypendium w kolejnym roku
- 2025-02-21: Adam Kszczot: Bardzo żałuję, że nie da się drugi raz wystartować w „Tańcu z gwiazdami”. W tym roku planuję za to z żoną pójść na kurs tańca
- 2025-01-09: Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.