Mówi: | Dr Jacek Tulimowski |
Funkcja: | Ginekolog |
Ponad 300 tys. Polaków choruje na raka. Z powodu słabej profilaktyki będzie ich przybywać
Taniej zapobiegać niż leczyć. Koszty leczenia chorób nowotworowych są ogromne, a mogłyby być mniejsze nawet o połowę, gdyby Polacy częściej się badali. – Jeśli chcemy mniej wydać na choroby nowotworowe, musimy leczyć je w bardzo niewielkim stopniu zaawansowania, czyli trzeba wykonywać badania profilaktyczne. Niestety u nas profilaktyka praktycznie nie istnieje – mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog. W Polsce na raka choruje obecnie ponad 300 tys. osób.
– Terapia raka szyjki macicy od momentu rozpoznania do momentu zakończenia operacją, z chemią, radioterapią to może być koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Byłoby oczywiście o wiele lepiej, gdyby pacjent badał się wcześniej, bo wtedy koszty poniesione na leczenie byłyby niewspółmiernie mniejsze, czyli takie leczenie kosztowałoby na przykład połowę lub jedną trzecią – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria dr Jacek Tulimowski.
Ginekolog przyznaje jednak, że Polacy wciąż nie zdają sobie sprawy ze znaczenia badań profilaktycznych. I to nie tylko w kwestii finansowej, ale przede wszystkim w kwestii zdrowia i życia.
Przykładem jest np. rak szyjki macicy, jeden z najłatwiej wykrywalnych i możliwych do całkowitego wyleczenia nowotworów. Mimo to w Polsce co roku choruje na to ponad 4 tysiące kobiet, a połowa z nich umiera.
Badania cytologiczne, które pozwalają na odpowiednią diagnozę, ale również badania USG piersi, są organizowane bezpłatnie w ramach programu NFZ. Jednak, jak informuje dr Jacek Tulimowski, frekwencja w tego typu badaniach wynosi ok. 20-30 proc.
– Na sto wysłanych zaproszeń na badania profilaktyczne zgłasza się 30 procent. Większość Polek nie wykonuje badań. Podczas ostatniej akcji na w Warszawie Placu Defilad zrobiliśmy 120 bezpłatnych badań USG. Około 40 proc. badanych pań, na pytanie dlaczego nie wykonuje regularnie takich badań profilaktycznych, odpowiedziało, że nic ją nie bolało i w związku z tym nie widziała powodu do tego, żeby się zbadać – mówi ginekolog.
Skalę problemu obrazują wyniki przeprowadzonej akcji. Około 1/3 przebadanych wówczas kobiet wymagała dalszej diagnostyki, a w trzech przypadkach było podejrzenie nowotworu.
– To jest tragedia, której można by uniknąć. A przerażające jest to, że 40 procent z tych pań powiedziało, że po raz pierwszy w życiu miało możliwość wykonania badania USG – ubolewa ginekolog.
Dodaje, że regularne badania profilaktyczne powinny stać się nawykiem Polaków, choć przekonywanie do tego społeczeństwa na razie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
– Są kraje, które profilaktykę przeprowadzają w sposób rygorystyczny, czyli jeśli się nie badasz i rozchorujesz się, to ponosisz koszty leczenia, to jest np. kilkanaście lub kilkadziesiąt procent, lub też podwyższają ci pulę ubezpieczenia, czyli stawka ubezpieczyciela wzrasta. Inaczej nie można czasami ludzi zmusić do profilaktyki – mówi dr. Jacek Tulimowski.
Fakt, że Polacy rzadko się badają, powoduje, że zbyt późno zgłaszają się do placówek służby zdrowia, by rozpocząć właściwe leczenie.
– Nowotwór jądra na Wyspach Brytyjskich w większości przypadków diagnozowany jest przez partnerki seksualne, które jakby zmuszały swoich partnerów do udania się do lekarza androloga lub urologa, celem przebadania się. My nie mamy takiego ciśnienia w społeczeństwie – przekonuje lekarz.
Na świecie jest już 28 milionów ludzi, którzy pokonali raka. To oznacza, że coraz więcej nowotworów złośliwych przestaje być chorobą śmiertelną. W kraju statystyki nie są tak optymistyczne.
– Choroby nowotworowe będą głównymi chorobami w Polsce. W 2009 roku na raka zachorowało prawie 140 tysięcy osób. Obecnie ponad 300 tysięcy osób jest chorych i żyje z nowotworem. Są to przerażające liczby. I niestety według statystyk polskich, liczby te będą się zwiększać – przestrzega dr Tulimowski.
Winna temu jest nie tylko niedostateczna profilaktyka, ale również czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia.
– Średni okres oczekiwania od pierwszych zwiastunów choroby nowotworowej piersi do momentu rozpoczęcia leczenia onkologicznego to jest w Polsce 10 miesięcy. Średni okres od momentu rozpoznania choroby i postawienia rozpoznania histopatologicznego w raku piersi do leczenia operacyjnego to jest od 4 do 8 tygodni – podaje ginekolog. – Czynnik czasu gra tu dużą rolę. Im dalej odkładamy to systemowe leczenie, operacje, chemio- czy radioterapię, tym niestety rokowania są coraz gorsze.
Czytaj także
- 2025-03-12: Klienci oczekują od salonów optycznych nie tylko profesjonalnych badań wzroku. Ważne jest także doradztwo w doborze oprawek
- 2025-03-27: Marta Wierzbicka: Mam różne doświadczenia z polską służbą zdrowia. Mój problem bardzo szybko udało się rozwiązać w prywatnym szpitalu
- 2025-03-12: Marta Wierzbicka: Konsultantka scen medycznych na planie serialu uważa, że w realu potrafiłabym już zrobić cesarskie cięcie. To jest bardzo duży komplement
- 2025-03-21: Joanna Liszowska: Mam nadzieję, że nigdy nie będę świadkiem wypadku. Bałabym się udzielać pomocy, bo to niebywała odpowiedzialność
- 2025-04-10: Julia Kamińska: Nie boję się krwi, ale raz podczas takiej procedury zdarzyło mi się zemdleć
- 2025-04-02: Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się
- 2025-03-14: Julia Kamińska: Dzięki roli lekarki z większą pewnością wykonywałabym teraz masaż serca. Potrafiłabym pewnie też zrobić szew na skórze
- 2025-02-12: Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
- 2025-02-12: Młodzi naukowcy przez niskie płace odchodzą z uczelni. To duże zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki i technologii
- 2025-02-07: Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
Prace nad pakietami deregulacyjnymi trwają. Biznes liczy na ich sprawne przeprocesowanie, ale i tak nie spodziewa się, żeby pierwsze efekty były widoczne przed jesienią. Dziś przedsiębiorcy 40 proc. swojego czasu spędzają na wypełnianiu różnego typu wymagań, a dodatkowo wstrzymują się z inwestycjami ze względu na niestabilność prawa. Zdaniem przedsiębiorców deregulacja to krok w dobrym kierunku, który pozwoli na przesunięcie zamrożonych w bankach pieniędzy na inwestycje i zwiększy konkurencyjność polskich firm.
Ochrona środowiska
Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać

Aktualizacja programu Czyste Powietrze, która wystartowała 31 marca br., przyniosła m.in. uszczelnienie zasad finansowania oraz zwiększenie monitoringu wykonawców. – Obecna edycja programu jest najbardziej wymagająca ze wszystkich, jakie do tej pory realizowaliśmy – mówi Paweł Bednarek, prezes zarządu Columbus ONE. Wiele firm nie było w stanie się odpowiednio przygotować do zmian i teraz wstrzymały pozyskiwanie nowych klientów. Grupa Columbus ma ambicję, by konsolidować ten bardzo rozdrobniony rynek.
Handel
Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online

Badanie odzieży i bielizny zakupionych na dwóch azjatyckich platformach wykazało obecność w części z nich niebezpiecznych związków w niepokojących stężeniach – wynika z Raportu Federacji Konsumentów. Podobne produkty mogą się jednak również znajdować na polskich czy międzynarodowych platformach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.