Mówi: | Bartosz Ignacik, dziennikarz sportowy, ambasador II edycji Drużyny Energii Danuta Kalicińska, nauczycielka wychowania fizycznego, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamienicy Janusz Piotrowski, nauczyciel wychowania fizycznego, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamienic |
Funkcja: | Krzysztof Golonka, mistrz świata trików piłkarskich, ambasador Drużyny Energii Robert Leszczyński, dyrektor marketingu sportowego New Balance Polska |
Sportowcy zachęcają dzieci do aktywności fizycznej. W ogólnopolskiej akcji bierze udział 200 podstawówek
Zbliża się finał II edycji Drużyny Energii – ogólnopolskiego programu, który ma zachęcić uczniów polskich podstawówek do uprawiania sportu i zdrowego odżywiania. Wielki finał z udziałem gwiazd sportu odbędzie się 12 czerwca na gdańskim Stadionie Energa, gdzie trzy najlepsze w Polsce podstawówki odbiorą czeki na wyposażenie sal gimnastycznych i sprzęt sportowy.
– Projekt Drużyny Energii był skazany na sukces. Trzeba było po prostu dobrać odpowiednich ludzi. Tutaj wszyscy tworzymy fajną paczkę, zgraną, uśmiechniętą, która ma przede wszystkim dobry kontakt z dziećmi. Tak naprawdę chodzi o to, żeby z nimi rozmawiać, zachęcać je do wyrzucenia na chwilę telefonów, komputerów i innych iPadów i poświęcenia chwili na to, żeby wyjść z domu i uprawiać sport – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes ambasador akcji Bartosz Ignacik, dziennikarz sportowy Canal+.
Drużyna Energii to ogólnopolski program sportowo-edukacyjny skierowany do uczniów klas VI–VIII szkoły podstawowej, którego partnerami są Grupa Energa i New Balance. Jego głównym celem jest przekonanie młodzieży do większej aktywności fizycznej i zmiany nawyków żywieniowych.
– Trwa druga edycja. W obu nadesłano łącznie kilkadziesiąt tysięcy filmików z ćwiczeniami wykonywanymi przez dzieci. Staraliśmy się stworzyć program, który będzie trwał nie kilka dni czy tygodni, ale cały rok szkolny. Po drugie, jest to program, który mocno angażuje dzieciaki poprzez urządzenia, z których na co dzień korzystają, czyli telefony komórkowe i tablety. Jesteśmy obecni w tym kanale, pokazujemy, dlaczego warto ćwiczyć i jak to robić, a dodatkowo wplatamy w tę komunikację ważne tematy związane ze zdrowym żywieniem – mówi Robert Leszczyński, dyrektor marketingu sportowego New Balance w Polsce.
Do angażowania młodzieży Drużyna Energii wykorzystuje internet i media społecznościowe. Program wspierają też znani i lubiani przez młode pokolenie ambasadorzy: piłkarz Marek Citko, siatkarz Krzysztof Ignaczak, dziennikarz sportowy Bartosz Ignacik, piłkarski freestyler Krzysztof Golonka, mistrzyni Europy w siatkówce Izabela Bełcik oraz najlepszy dunker świata Rafał Lipiński.
– Cechą naszych czasów jest wykorzystanie odpowiednich środków przekazu. Dzieciaki spędzają w większości wolny czas, śledząc poczynania internetowych celebrytów czy ulubionych sportowców. Dzięki temu jesteśmy w stanie dotrzeć do nich również z wartościową treścią, przekazać sportowe emocje – mówi Krzysztof Golonka, mistrz świata trików piłkarskich.
Raz w miesiącu na stronie internetowej projektu ambasadorzy publikują cztery filmy z ćwiczeniami, które uczniowie muszą powtórzyć. Za każde wideo, w którym powtórzą trening mistrzów, szkoła otrzymuje punkty. Najlepsza podstawówka zyskuje miano zwycięzcy miesiąca i wygrywa wizytę ambasadorów, a także ma szansę na udział w wielkim finale.
W tym miesiącu zwycięską podstawówką, którą odwiedzili ambasadorzy Drużyny Energii, okazała się Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Warszawy w Kamienicy, 3-tysięcznej miejscowości w województwie małopolskim. O zwycięstwo w maju nie było łatwo, bo maksymalną liczbę filmów z ćwiczeniami przesłało aż 6 szkół. Ambasadorzy uznali, że uczniowie z Kamienicy wykazali się największą kreatywnością i starannością, dzięki czemu wygrała właśnie ta placówka. Nagrodą był wspólny trening z mistrzami sportu, połączony m.in. z konkursem i pokazem piłkarskich trików.
– Sukces zawdzięczamy temu, że w naszej pracy nie ograniczamy się tylko do lekcji. Zapraszamy dzieci w czasie przerw, jedni grają w piłkę nożną, inni rzucają do kosza, jeszcze inni grają w siatkówkę, więc oni tutaj cały czas są w ruchu. Nie pozwalamy im siedzieć na korytarzach – mówi Janusz Piotrowski, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1 w Kamienicy.
– Dzieci w naszej szkole generalnie chętnie uprawiają sport. Działa u nas klub sportowy, gdzie sekcją główną jest piłka nożna i piłka siatkowa. Często bierzemy udział w akcjach podobnych do tej i propagujemy sport na co dzień, czyli na placach sportowych, boiskach, dzieci wyjeżdżają na zawody sportowe. To zaraża całą szkolną społeczność, buduje sportową atmosferę – dodaje Danuta Kalicińska, nauczyciel wychowania fizycznego.
Ostatni miesiąc sportowej rywalizacji w II edycji Drużyny Energii potrwa do 2 czerwca. Uczniowie mierzą się w nim z zadaniami od ambasadorów, m.in. dwutaktem od Rafała Lipińskiego i żonglerką głową w parach od Marka Citki. Dla uczniów z całej Polski to już ostatnia szansa, żeby ambasadorzy odwiedzili właśnie ich szkołę. 12 czerwca na Stadionie Energa w Gdańsku spotkają się wszyscy zwycięzcy etapów. Trzy podstawówki z najlepszymi wynikami w rywalizacji sportowej odbiorą tam czeki na wyposażenie sal gimnastycznych w sprzęt sportowy, a najlepsza z nich otrzyma dodatkowo okazały Puchar Drużyny Energii.
– Druga edycja Drużyny Energii powoli zbliża się do końca. Zostały nam do odwiedzenia jeszcze dwie szkoły, więc na horyzoncie widać już finał, który odbędzie się 12 czerwca w Gdańsku – mówi Bartek Ignacik.
– Szykujemy dużą fetę na Stadionie Energa w Gdańsku. Poza częścią sportową będą niespodzianki w postaci występów artystycznych oraz wspaniałych, lubianych przez dzieciaki gości ze świata sportu i show-biznesu – zapowiada Robert Leszczyński.
Czytaj także
- 2025-04-14: Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami
- 2025-04-08: Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-25: Brakuje kompleksowej strategii dotyczącej uzależnień dzieci i młodzieży. Problemem nie tylko alkohol i nikotyna
- 2025-04-02: Zapobieganie cyberuzależnieniom wśród dzieci wymaga dużego zaangażowania rodziców. Zakazy nie są wystarczające
- 2025-03-21: KE chce uznawania rodzicielstwa we wszystkich krajach. Europosłanka PiS nazywa to de facto legalizacją surogacji
- 2025-03-12: Coraz lepsze perspektywy dla branży fitness. Sieć Xtreme Fitness Gyms zapowiada rozwój również poza Polską
- 2025-04-02: Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się
- 2025-04-16: Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.