Komunikaty PR

120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza uczczona wyjątkową monetą

2024-08-02  |  11:00
Biuro prasowe

Z okazji okrągłej rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza Mennica Polska wybiła wyjątkową monetę ze srebra najwyższej próby. Unikatowy projekt w sposób symboliczny i przewrotny oddaje hołd artyście wybitnemu. Po raz pierwszy szerszej publiczności to małe dzieło zostało zaprezentowana w ramach trwającego właśnie Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, którego partnerem jest Mennica Polska.

Oficjalnie moneta z wizerunkiem Witolda Gombrowicza pojawi się w sklepie internetowym Mennicy Polskiej 4 sierpnia. Data premiery nie jest przypadkowa – to 120. rocznica urodzin artysty wymykającego się schematom i nieustająco fascynującego.

Na awersie jednouncjowej srebrnej monety znalazło się wyrzeźbione popiersie, na tle cienia Witolda Gombrowicza, inspiracją dla którego było zdjęcie autorstwa Bohdana Paczkowskiego. Wybrała je osobiście Pani Rita Szulc, wdowa po pisarzu.

Rewers monety zdobią cytaty z największych dzieł Gombrowicza, w tym słynne „Zrzućcie maski” z „Operetki”. Znawcy dorobku pisarza odnajdą również odniesienia do koncepcji „upupiania” z „Ferdydurke”. Dwie twarze w maskach symbolizują złożoność i prowokacyjny charakter twórczości autora. Całość została zwieńczona atrybutami Gombrowicza, czyli słynnym kapeluszem oraz fajką.

Premierze monety podczas Festiwalu Dwa Brzegi towarzyszą również inne wydarzenia nawiązujące do dorobku Witolda Gombrowicza. Jedno z nich to pokaz filmu „Powrót” Andrzeja Wolskiego, w którym fragmenty „Dzienników” Gombrowicza prezentuje Andrzej Seweryn. Po projekcji, która odbędzie się 2 sierpnia, zaplanowano dyskusję na temat emigracji kulturalnej. Wezmą w niej udział m.in. Andrzej Wolski, Francesco Cataluccio, Gosia Dobrowolska i Anna Spólna. Całość poprowadzi Pani Grażyna Torbicka. Tego samego dnia wieczorem odbędzie się pokaz filmu „Kosmos” – ekranizacji prozy Witolda Gombrowicza – w reżyserii Andrzeja Żuławskiego.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Fascynujący przypadek Nvidii Biuro prasowe
2024-08-01 | 13:00

Fascynujący przypadek Nvidii

Ostatni tydzień był wyjątkowo burzliwy dla Nvidii, kalifornijskiego lidera w dziedzinie procesorów graficznych. W ciągu zaledwie kilku dni firma ogłosiła rekordową kapitalizację
Finanse Raportowanie JPK_CIT już w 2025 roku - ASB Group prezentuje Generator JPK
2024-08-01 | 10:20

Raportowanie JPK_CIT już w 2025 roku - ASB Group prezentuje Generator JPK

Już w 2025 roku czekają przedsiębiorców znaczące zmiany w raportowaniu Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK) przez osoby prawne. Ministerstwo Finansów wprowadza tzw.
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2024-07-31 | 01:00

2024 kolejnym rokiem z rekordową liczbą upadłości konsumenckich

W I kwartale 2024 r. upadłość konsumencką ogłosiło 5396 osób, podobnie było w tym samym okresie w roku poprzednim (5352) – wynika z danych COIG. Rok 2023 był jednak rekordowy pod tym względem – na taki krok

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zmiany w ustawie wiatrakowej przełożą się na dodatkowe wpływy do budżetów gmin. Do 2030 roku sięgnąć mogą one 935 mln zł

Nowelizacja ustawy wiatrakowej, a szczególnie zmniejszenie wymaganej odległości farm od zabudowań, może zwiększyć potencjał polskiej energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie. Przychody z podatków od takich instalacji mogą wynieść w każdej z gmin nawet kilka milionów złotych rocznie. Na turbinach wiatrowych w gminie zyskają również sami mieszkańcy, ponieważ 10 proc. łącznej mocy zainstalowanej będzie możliwe do objęcia przez mieszkańców na zasadzie tzw. wirtualnego prosumenta. – Wokół energetyki wiatrowej krąży jednak wiele mitów. Konieczna jest edukacja społeczeństwa – podkreśla Anna Kosińska z Res Global Investment.

Problemy społeczne

Ukraińscy uchodźcy w Polsce mają coraz lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, mają coraz lepszy dostęp do polskiego systemu opieki zdrowotnej i coraz lepiej rozumieją, jak się w nim poruszać. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi, blisko co piąty korzysta z usług stomatologicznych, a wśród dzieci obserwowany jest wzrost poziomu wyszczepienia. Statystyki zebrane przez GUS i Światową Organizację Zdrowia pokazują też, że wyzwania, z którymi wciąż się mierzą – jak długie kolejki do specjalistów, duże koszty konsultacji i leczenia czy wysokie ceny leków – pokrywają się z tymi, z którymi boryka się również polskie społeczeństwo.

Ochrona środowiska

Średnie i małe firmy mogą mieć problem z gromadzeniem danych do raportów zrównoważonego rozwoju. Bez nich grozi im utrata partnerów biznesowych

Duże podmioty już w 2025 roku będą musiały opublikować swoje raporty zrównoważonego rozwoju w zgodzie z wymogami unijnej dyrektywy CSDR. To pociągnie za sobą zmiany w całym łańcuchu wartości i wpłynie również na MŚP. Ich więksi partnerzy biznesowi zaczną bowiem wymagać od nich dostarczania określonych danych – dotyczących m.in. ich emisji gazów cieplarnianych i wpływu na środowisko – aby móc je uwzględnić w swoich sprawozdaniach. – Mniejsze firmy, które są partnerami czy podwykonawcami dużych koncernów, będą musiały ten wymóg spełnić – podkreśla Dariusz Brzeziński z Meritoros. Jego zdaniem w praktyce mogą jednak mieć z tym duży problem.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.