Komunikaty PR

2021 przełomowym rokiem dla pracowników zagranicznych

2021-01-19  |  01:00
Biuro prasowe

Autorem komentarza jest Valeria Jeleńska,  Prezes Zarządu w JP Business Law Firm

Polski rynek pracy w ostatnich latach doświadczył ogromnych zmian. Pracodawcy przede wszystkim w dużo większym stopniu niż wcześniej odkryli szanse i możliwości jakie wiążą się z zatrudnianiem cudzoziemców. Był to przede wszystkim efekt migracji milionów obywateli zza wschodniej granicy (m.in. Ukraińcowi i Białorusinów) oraz ich wysoka konkurencyjność cenowa w obliczu przybierającego coraz bardziej na sile rynku pracownika. W związku z ostatnimi zmianami spowodowanymi m.in. pandemią w 2021 r. zatrudnianie cudzoziemców może okazać się dla polskiego rynku opcją atrakcyjniejszą niż kiedykolwiek, szczególnie dla sektora medycznego i IT.

Legislatorzy, podążając za tymi trendami, przygotowali liberalne prawodawstwo, które sprawiło, iż Polska wysunęła się na pozycję lidera w wydawaniu wiz oraz zezwoleń na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy. Zainteresowanie Polską wzmagała również napięta sytuacja na Ukrainie, a w ostatnich miesiącach również Białorusi. Skala boomu pracowników cudzoziemskich wpłynęła jednak na działanie służb migracyjnych. Stosownych wniosków było tak dużo, że w niektórych miejscach Polski można wręcz było mówić o paraliżu (Wrocław, Gdańsk). Postępowania, które przed 2014 roku kończyły się po 45 dniach w listopadzie 2020 r. wyglądały jakby mogły być prowadzone nawet przez kilka lat. Wiele jednak w tym względzie zmieniły przepisy wymuszone pandemią, które w nowym roku mogą diametralnie zmienić sytuację i dodać nowego impetu zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce.

W listopadzie w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa wprowadzająca szereg zmian do przepisów regulujących uzyskiwanie wiz oraz zatrudnianie cudzoziemców, zaś w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź kolejnej nowelizacji Ustawy o cudzoziemcach. Jak się jednak okazuje to nie były wszystkie rządowe propozycje wprowadzone w reakcji na międzynarodową sytuację polityczną oraz epidemiologiczną. W poniedziałek 16.11.2020 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony został projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Proponowane zmiany są krokiem w dobrą stronę i mogą ograniczyć niepotrzebną biurokrację, szczególnie w przypadków zatrudniania cudzoziemców wykonujących zawody medyczne.

Zatem w krótkim czasie mieliśmy ciąg zmian prawnych, których reperkusje będą widoczne już na początku 2021 r. i mogą dać nowe siły procesowi zatrudniania cudzoziemców. Zwłaszcza, że z perspektywy pracodawcy są to wciąż pracownicy atrakcyjni kosztowo, co w sytuacji trwającej pandemii i spowolnienia gospodarczego może być dodatkowo istotne. Druga sprawa to dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy w obliczu trudnej sytuacji np. na Białorusi w naturalny sposób są zainteresowani polskim rynkiem. Szczególnie widać to w branży medycznej, ale i IT. Taki splot okoliczności wraz z dokonującymi się szybko zmianami w prawie o charakterze ułatwiającym i przyspieszającym legalizację zatrudnienia może doprowadzić do przełomu i zdecydowanie większej niż spodziewana absorpcji cudzoziemców przez polski rynek pracy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Firma Obowiązkowa deratyzacja
2025-03-06 | 10:30

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Szkodniki mogą pojawić się wszędzie – od pięciogwiazdkowych hoteli i eleganckich restauracji po domy jednorodzinne i miejskie parki. Wielu ludzi bagatelizuje problem gryzoni,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu

W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. Zdaniem europosła PiS w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi brakuje rzetelnej debaty o źródłach finansowania planowanych wydatków i konieczności szukania oszczędności. Obawia się przy tym niekorzystnych zmian w polityce spójności i polityce rolnej.

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.

Prawo

PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zgodzili się w trybie pilnym procedować kwestię zmiany dotyczącej redukcji emisji CO2 dla nowych aut osobowych i dostawczych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 8 maja. Dzięki zmianie podejścia do obowiązku corocznej redukcji dwutlenku węgla producenci samochodów mogą uniknąć grożących im kar, które pewnie przełożyłyby się na wzrost cen dla klienta końcowego oraz na dalsze pogorszenie kondycji branży.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.