25 SPOSOBÓW NA ZWIĘKSZENIE ZAANGAŻOWANIA PRACOWNIKÓW
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Już 9 czerwca będzie można skorzystać z bezpłatnych warsztatów online, przygotowanych przez specjalistów International Happiness At Work Institute. Dwugodzinne szkolenie poświęcone będzie tematowi zaangażowania pracowników i wdrożeniu funkcji Chief Happiness Officer w instytucji.
Spotkanie poprowadzą Renata Kałużna, założycielka International Happiness at Work Institute oraz Dorota Wierzbicka-Kot, doświadczona trenerka i promotorka koncepcji happiness at work. Warsztaty są częścią kampanii mającej na celu zwrócenie uwagi na szczęście w pracy jako ważny aspekt zarządzania zespołem. Choć spotkanie jest skierowane przede wszystkim do osób zajmujących stanowiska kierownicze i menedżerskie, udział może wziąć każda osoba zainteresowana rozwojem osobistym i budowaniem pozytywnej atmosfery w miejscu pracy.
– Znamy rozmaite określenia na dbanie o komfort psychiczny za pomocą rzeczy, którymi się otaczamy, ludzi, z którymi spędzamy czas, ale pozostajemy uzależnieni od czynników zewnętrznych, a tym jest na przykład nasz zespół. Błędnie zakładamy, że jesteśmy skazani na myślenie o miejscu pracy jako czymś nieprzyjemnym. A wcale nie musi tak być, i tu właśnie może pomóc menedżer posiadający umiejętności zarządzania szczęściem w pracy – mówi Renata Kałużna, pomysłodawczyni i założycielka International Happiness at Work Institute i doświadczony menedżer. W ostatnich miesiącach zmierzyliśmy się ze zmianami o 180° - biura zamilkły, aktywni handlowcy przeszli w stan uśpienia, osoby dotychczas aktywne otrzymywały mniej zadań. Powrót do pracy na pełnych obrotach nie zajmie nam jednego dnia. Musimy nadzorować ten proces, aby pracownicy nie poczuli się przeładowani obowiązkami, ale jednocześnie byli wydajni. W tym właśnie pomogą nasze warsztaty.
Darmowa forma wydarzenia i jego kompaktowa forma pomogą zapoznać się z ideą zarządzania szczęściem w pracy, bez angażowania dużych środków i całego zespołu.
Informacje o szkoleniu:
Data i godzina: 9 czerwca 2020, 10:00-12:00
Prowadzące: Renata Kałużna i Dorota Wierzbicka-Kot
Forma szkolenia: online, dostęp poprzez link wysyłany mailowo
Zapisy na wydarzenie: https://www.lp.ihawi.com/25-sposobow-na-zwiekszenie-zaangazowania-pracownikow
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.