3. Piknik Nauki Fahrenheita przyciągnął tłumy na Górę Gradową
3. Piknik Nauki Fahrenheita przyciągnął tłumy na Górę Gradową
W niedzielę, 26 maja, na Górze Gradowej odbył się 3. Piknik Nauki Fahrenheita. Wydarzenie powstało z inicjatywy Uczelni Fahrenheita i po raz trzeci było organizowane razem z Hevelianum. Celem Pikniku była popularyzacja nauki i jej osiągnięć w społeczności lokalnej.
– Piknik Nauki Fahrenheita był doskonałą okazją, aby spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną na świeżym powietrzu, jednocześnie zagłębiając się w fascynujący świat nauki w przystępny i ekscytujący – powiedziała prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. – Wydarzenie przyciągnęło szeroką publiczność, a wszystkich łączyła ciekawość, którą my chcemy mnożyć, wciągając uczestników w liczne warsztaty, zabawy edukacyjne, pokazy i eksperymenty.
W efekcie współpracy trzech gdańskich uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego, Hevelianum oraz licznych partnerów wydarzenia, na uczestników czekało wiele atrakcji umożliwiających wspólne doświadczanie nauki, m.in.: warsztaty, konkursy i spektakularne pokazy naukowe.
– Dzięki Piknikowi mieliśmy niepowtarzalną okazję otworzyć drzwi do niezwykłego świata nauki, który często wydaje się niedostępny. Naszym celem było rozbicie tego stereotypu i pokazanie, że nauka to nie tylko sucha teoria, lecz bogaty, pełen życia obszar fascynujących odkryć i zagadek do rozwiązania – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Poprzez interesujące wystawy, takie jak „Uczone” i „Kosmiczna baza” oraz szereg atrakcji pokazaliśmy gościom, że nauka może być czymś ekscytującym dla każdego, kto tylko zechce się nią zainteresować.
W niedzielę na gości czekały scena oraz miasteczko ponad 60 namiotów oferujące wiele bezpłatnych atrakcji dopasowanych do różnych grup wiekowych. Na scenie naukowej o godz. 11:00 odbyło się uroczyste otwarcie Pikniku, podczas którego wystąpiła Gdańska Orkiestra Akademicka i nastąpiło otwarcie wystawy „Uczone”. Przez cały dzień miały miejsce fascynujące pokazy, takie jak science show „Ognia!” oraz prezentacje na temat czystości wody czy wpływu tworzyw sztucznych na środowisko. Odbył się także pokaz mody ZERO WASTE, który wzbudził ogromne zainteresowanie publiczności.
W budynku Wozowni Artyleryjskiej, od godz. 14:00 trwała dyskusja pt. „Nauka mówi. Znak równości” – była to okazja do pogłębienia wiedzy i wymiany poglądów na temat roli nauki w społeczeństwie oraz pielęgnowaniu wartości równości i różnorodności. Wzbudziła duże zainteresowanie uczestników, którzy chętnie słuchali prezentowanych argumentów.
Zainteresowaniem cieszyły się także sala Pitagorasa, gdzie można było zrobić bezpłatnie pomiary ciśnienia tętniczego i zbadać parametry krwi z palca oraz strefa eduzabawy, gdzie przez cały czas trwania Pikniku dostępne były atrakcje, takie jak: gry wielkoformatowe, warsztaty ekologiczne, bolid, auta elektryczne i wiele innych.
O wydarzeniu:
Piknik Nauki Fahrenheita powstał z inicjatywy Uczelni Fahrenheita i organizowany jest razem z Hevelianum już po raz trzeci. Piknik jest wydarzeniem plenerowym, ogólnodostępnym i bezpłatnym, a jego celem jest popularyzacja nauki i jej osiągnięć w społeczeństwie lokalnym. Uczelnie Fahrenheita i Hevealianum łączą siły, tworząc program przybliżający naukowe zagadnienia zarówno najmłodszym fascynatom nauki, jak i dorosłym uczestnikom; mnożą ciekawość i dzielą się pasją do poznawania świata, pokazując nieoczywiste oblicze nauki.
Organizatorzy: Uczelnie Fahrenheita (Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański) oraz Hevelianum.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego oraz: Akwarium Gdyńskie, Amberexpo, Aramco, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Gdańska Karta Mieszkańca, Gdańskie Wody, Polskie Elektrownie Jądrowe, Port Czystej Energii, Samorząd Województwa Pomorskiego, Straż Miejska w Gdańsku, Wydział Gospodarki Komunalnej, Volvo Drywa, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku
Patroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl
Zdjęcia: Dawid Linkowski

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.