Komunikaty PR

3. Piknik Nauki Fahrenheita. W planie rekordowa liczba atrakcji!

2024-05-21  |  14:00
Biuro prasowe
Do pobrania IP_3PNF ( 0.43 MB )

Warsztaty, zabawy, konkursy, spektakularne pokazy naukowe, a nawet testy i badania profilaktyczne – 26 maja 2024 roku na Górze Gradowej w Gdańsku odbędzie się 3. Piknik Nauki Fahrenheita. Uczelnie Fahrenheita i Hevelianum zapraszają wszystkich pasjonatów naukowych odkryć. Wstęp wolny.

– Niezależnie od tego, czy goście planują przyjść sami, czy w grupie, czy fascynują się precyzją nauk ścisłych, medycyną od kuchni, bogactwem świata biologicznego czy nieśmiertelnością nauk humanistycznych, na Pikniku Nauki Fahrenheita będą odkrywać, doświadczać i świetnie się bawić – mówi prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. – Oprócz 54 namiotów z warsztatami i atrakcjami przygotowanymi przez studentów i naukowców, będzie także bogata w program scena naukowa, panel dyskusyjny oraz możliwość przeprowadzenia testów medycznych. Można spędzić z nami dosłownie cały dzień!

Piknik Nauki Fahrenheita to efekt współpracy trzech gdańskich uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego, Hevelianum oraz licznych partnerów wydarzenia.

Zapraszamy także do odwiedzenia dwóch wystaw. Pierwsza zatytułowana „UCZONE” – prezentuje sylwetki wybitnych kobiet, naukowczyń. Pokazuje, że nauka jest pasjonująca i inspirująca. W trakcie pikniku będzie można spotkać się i porozmawiać z jej bohaterkami. „Kosmiczna baza” to interaktywna wystawa czasowa, która pozwoli odwiedzającym przenieść się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zwiedzić jej zakamarki. Zapraszamy też na wystawy stałe Hevelianum, które tak chętnie Państwo odwiedzacie – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Piknik Nauki Fahrenheita to okazja do odłożenia telefonu i wylogowania się ze świata cyfrowego, aby eksperymentować lub pospacerować po naszych terenach zielonych, skąd rozpościera się najładniejszy widok na Gdańsk. 

Na scenie naukowej atrakcje będą odbywać się nieprzerwanie od godziny 11:00 przez cały czas trwania wydarzenia, czyli do godz. 16:00. Nie zabraknie pokazów naukowych z eksperymentami i reakcjami chemicznymi, gier, ciekawostek, a nawet naukowej bajki. Na scenie odbędzie się także pokaz mody zero waste. Całość poprowadzą autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka, Aleksandra i Piotr Stanisławscy. Równolegle w budynku Wozowni Artyleryjskiej o godz. 14:00 rozpocznie się dyskusja pt. „Nauka mówi. Znak równości”.

Ważnym punktem na mapie pikniku będzie miasteczko naukowe, a w nim ponad 50 namiotów, w których edukatorzy wspólnie z uczestnikami wydarzenia będą tworzyć modele, brać udział w zabawach edukacyjnych i przeprowadzać eksperymenty, by wspólnie doświadczać nauki. Podczas Pikniku będzie można przyjrzeć się fascynującemu światu mikroorganizmów, a także zgłębić tajemnice oceanów i dowiedzieć się czy górnictwo morskie to szansa czy zagrożenie dla środowiska. Nie zabraknie też eksperymentów dotyczących skali temperatur, właściwości ciekłego azotu, suchego lodu oraz wrzącej wody. Co więcej, dla osób zainteresowanych medycyną przewidziana jest prezentacja na temat procesu tworzenia i analizy różnych form leków, obejmująca m.in. maści, kremy, tabletki. Poruszona zostanie także tematyka mózgu i neurologii. 

Na potrzeby 3. Pikniku Nauki Fahrenheita utworzono wydarzenie na Facebooku, na którym prezentowane są informacje o atrakcjach oraz partnerach wydarzenia. Warto śledzić nowości, ponieważ będą tam publikowane również wiadomości praktyczne i organizacyjne, co ułatwi zaplanowanie obecności na pikniku. Link do wydarzenia: https://fb.me/e/4k0scejqF.

Szczegóły wydarzenia dostępne są również na stronach: https://faru.edu.pl/pl/piknik-faru-2024 oraz www.hevelianum.pl/3-piknik-nauki-fahrenheita/

Wszystkie atrakcje będą bezpłatne. Wstęp na wystawy stałe Hevelianum - zgodnie z cennikiem promocyjnym dostępnym na www.hevelianum.pl. Zabierz z domu własny bidon, dzięki GIWK na miejscu będzie saturator.

Piknik Nauki Fahrenheita powstał z inicjatywy Uczelni Fahrenheita i organizowany jest razem z Hevelianum już po raz trzeci. To wydarzenie plenerowe, ogólnodostępne i bezpłatne, a jego celem jest popularyzacja nauki i jej osiągnięć w społeczności lokalnej. Uczelnie Fahrenheita i Hevelianum łączą siły, tworząc program przybliżający naukowe zagadnienia zarówno najmłodszym fascynatom nauki, jak i dorosłym uczestnikom; mnożą ciekawość i dzielą się pasją do poznawania świata, pokazując nieoczywiste oblicze nauki.

 

PROGRAM

SCENA NAUKOWA

11:00 | Uroczyste otwarcie 3. Pikniku Nauki Fahrenheita

występ Gdańskiej Orkiestry Akademickiej

wręczenie Nagród Fahrenheita

otwarcie wystawy UCZONE

12:00 | Ognia! | science show

12:30 | Maria i przyjaciele | science show

13:00 | ZERO WASTE | pokaz mody

13:30 | Żywienie ma znaczenie. Zaczarowany ogród | gra interaktywna

13:50 | Moc nauki | science show

14:20 | Czysta woda, czyli jaka? | pokaz

14:40| Tworzywa sztuczne. Plastikowa apokalipsa czy ekologiczne oszustwo? | prezentacja

15:00 | Akcja, reakcja! | pokaz

15:15 | Wyrzutnia ratownicza Life Gun | pokaz

15:35 | Miastotwórczość a jakość życia. O mieście dla człowieka | prezentacja

15:50 | Zamknięcie pikniku

WOZOWNIA ARTYLERYJSKA – SALA HAXO

14:00 | Dyskusja „Nauka mówi. Znak równości”

wiek: 15+ 

MIASTECZKO NAUKOWE

11:00–16:00 

Ponad 50 namiotów z atrakcjami z zakresu medycyny, nauk ścisłych, ekologii. Zaplanowano pokazy przedstawiające wpływ na zdrowie człowieka: hałasu, zanieczyszczeń powietrza i żywności, warsztaty paleontologiczne i quizy z nagrodami. Nie zabraknie licznych eksperymentów, wystaw popularnonaukowych i atrakcji medycznych, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy.

STREFA EDUZABAWY

11:00-16:00 

·            warsztaty „zrób to sam” i ekologiczne, m.in. wytwarzania bio materiałów czy zakładania ogrodów deszczowych 

·            kontenery edukacyjne 

·            gry wielkoformatowe 

·            aktywności sportowe 

·            bolid, auta elektryczne, wodolot i wiele innych 

SALA PITAGORASA

11:00-16:00 | Profilaktyka ratuje życie     

Pomiary ciśnienia tętniczego oraz parametrów krwi z palca (glukoza, cholesterol i kwas moczowy) wraz z omówieniem wyników

MELEKS 

11:00-16:00 

 

Organizatorzy: Uczelnie Fahrenheita - Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska (organizator jednocześnie trwającego Bałtyckiego Festiwalu Nauki)i Uniwersytet Gdański oraz Hevelianum. 

Partnerzy: Akwarium Gdyńskie, AmberExpo, Aramco, Blanka Byrwa, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Gdańska Karta Mieszkańca, Gdańskie Wody, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Polskie Elektrownie Jądrowe, Port Czystej Energii, Samorząd Województwa Pomorskiego, Straż Miejska w Gdańsku, Wydział Gospodarki Komunalnej, Volvo Drywa, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Patroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie wydarzenia, jeśli zaistnieją niekorzystne warunki atmosferyczne.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Jak pokonać bariery językowe w podróży? Biuro prasowe
2024-06-24 | 17:00

Jak pokonać bariery językowe w podróży?

Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze
Edukacja Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!
2024-06-21 | 14:00

Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!

To happening Centrum Nauczania Domowego prowadzony pod hasłem: “Oldschool jest fajny, ale nie w szkole” będący próbą zwrócenia uwagi na konieczność zmian
Edukacja BRAK ZDJĘCIA
2024-06-20 | 17:46

8 sposobów od eksperta na zmniejszenie stresu związanego z sesją egzaminacyjną

W związku z trwającą sesją egzaminacyjną, marka Orbit® wraz z Magdą Chorzewską, psycholożką, chce wesprzeć studentów w radzeniu sobie ze stresem związanym z egzaminami. Przedstawia przydatne wskazówki, jak

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Polacy wśród narodów najczęściej odwiedzających Czechy. Południowy sąsiad chce przyciągnąć więcej polskich turystów, nie tylko do Pragi

Prawie połowa polskich turystów podróżujących do Czech obiera za cel stolicę tego kraju. Chociaż w ostatnich latach chętniej podróżujemy do innych regionów naszego południowego sąsiada, wciąż wiele miejsc i atrakcji pozostaje nieodkrytych przez Polaków. Czesi chcą to zmienić i ruszają z dwiema kampaniami promocyjnymi skierowanymi do polskich turystów, które mają pokazać nieco inne Czechy, niż do tej pory znaliśmy. Potencjał jest, bo Polacy już dziś stanowią trzecią najliczniejszą grupę gości zagranicznych na czeskim rynku.

Firma

Grupa LUX MED szuka medycznych innowatorów. Najlepsi mogą liczyć na potężny zastrzyk finansowania

Prawie 3/4 polskich start-upów, które rozwijają innowacje w medycynie, nawiązuje współpracę z placówkami medycznymi – pokazuje nowy raport „Top Disruptors in Healthcare 2024”. Wynika z niego też, że największym wyzwaniem dla młodych, innowacyjnych spółek wciąż pozostaje znalezienie inwestora i pozyskanie finansowania. Szansą dla start-upów może się okazać międzynarodowy program eco-Disruptive, prowadzony przez Bupa, właściciela Grupy LUX MED. Obok 200 tys. funtów nagrody finansowej zwycięski start-up może liczyć w nim również na wsparcie doradcze, możliwość dalszego rozwoju swojego produktu bądź usługi oraz szansę zadebiutowania na zagranicznych rynkach.

Ochrona środowiska

Małe i średnie firmy dopiero zapoznają się z tematyką zrównoważonego rozwoju. Oczekiwania ze strony dużych kontrahentów wymuszą na nich szybsze działania

Czynniki ESG, związane ze zrównoważonym rozwojem, odgrywają coraz ważniejszą rolę w działalności firm, bez których zaangażowania niewiele da się zdziałać w kwestii łagodzenia skutków zmian klimatu i zanieczyszczenia środowiska. W Polsce słyszało o nich już 3/4 dużych i 2/3 średnich firm, ale w praktyce długofalową strategię działań w tym obszarze ma o wiele mniej podmiotów. Rodzime przedsiębiorstwa przywiązują też zdecydowanie większą wagę do celów społecznych niż środowiskowych. Jednak unijne regulacje, które wejdą w życie w przyszłym roku, wymuszą poprawę na tym polu, chociaż będą one dotyczyć w pierwszej kolejności dużych podmiotów. One będą z kolei wymagać tego od swoich mniejszych kontrahentów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.