Komunikaty PR

3. Piknik Nauki Fahrenheita. W planie rekordowa liczba atrakcji!

2024-05-21  |  14:00
Biuro prasowe
Do pobrania IP_3PNF ( 0.43 MB )

Warsztaty, zabawy, konkursy, spektakularne pokazy naukowe, a nawet testy i badania profilaktyczne – 26 maja 2024 roku na Górze Gradowej w Gdańsku odbędzie się 3. Piknik Nauki Fahrenheita. Uczelnie Fahrenheita i Hevelianum zapraszają wszystkich pasjonatów naukowych odkryć. Wstęp wolny.

– Niezależnie od tego, czy goście planują przyjść sami, czy w grupie, czy fascynują się precyzją nauk ścisłych, medycyną od kuchni, bogactwem świata biologicznego czy nieśmiertelnością nauk humanistycznych, na Pikniku Nauki Fahrenheita będą odkrywać, doświadczać i świetnie się bawić – mówi prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. – Oprócz 54 namiotów z warsztatami i atrakcjami przygotowanymi przez studentów i naukowców, będzie także bogata w program scena naukowa, panel dyskusyjny oraz możliwość przeprowadzenia testów medycznych. Można spędzić z nami dosłownie cały dzień!

Piknik Nauki Fahrenheita to efekt współpracy trzech gdańskich uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego, Hevelianum oraz licznych partnerów wydarzenia.

Zapraszamy także do odwiedzenia dwóch wystaw. Pierwsza zatytułowana „UCZONE” – prezentuje sylwetki wybitnych kobiet, naukowczyń. Pokazuje, że nauka jest pasjonująca i inspirująca. W trakcie pikniku będzie można spotkać się i porozmawiać z jej bohaterkami. „Kosmiczna baza” to interaktywna wystawa czasowa, która pozwoli odwiedzającym przenieść się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zwiedzić jej zakamarki. Zapraszamy też na wystawy stałe Hevelianum, które tak chętnie Państwo odwiedzacie – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Piknik Nauki Fahrenheita to okazja do odłożenia telefonu i wylogowania się ze świata cyfrowego, aby eksperymentować lub pospacerować po naszych terenach zielonych, skąd rozpościera się najładniejszy widok na Gdańsk. 

Na scenie naukowej atrakcje będą odbywać się nieprzerwanie od godziny 11:00 przez cały czas trwania wydarzenia, czyli do godz. 16:00. Nie zabraknie pokazów naukowych z eksperymentami i reakcjami chemicznymi, gier, ciekawostek, a nawet naukowej bajki. Na scenie odbędzie się także pokaz mody zero waste. Całość poprowadzą autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka, Aleksandra i Piotr Stanisławscy. Równolegle w budynku Wozowni Artyleryjskiej o godz. 14:00 rozpocznie się dyskusja pt. „Nauka mówi. Znak równości”.

Ważnym punktem na mapie pikniku będzie miasteczko naukowe, a w nim ponad 50 namiotów, w których edukatorzy wspólnie z uczestnikami wydarzenia będą tworzyć modele, brać udział w zabawach edukacyjnych i przeprowadzać eksperymenty, by wspólnie doświadczać nauki. Podczas Pikniku będzie można przyjrzeć się fascynującemu światu mikroorganizmów, a także zgłębić tajemnice oceanów i dowiedzieć się czy górnictwo morskie to szansa czy zagrożenie dla środowiska. Nie zabraknie też eksperymentów dotyczących skali temperatur, właściwości ciekłego azotu, suchego lodu oraz wrzącej wody. Co więcej, dla osób zainteresowanych medycyną przewidziana jest prezentacja na temat procesu tworzenia i analizy różnych form leków, obejmująca m.in. maści, kremy, tabletki. Poruszona zostanie także tematyka mózgu i neurologii. 

Na potrzeby 3. Pikniku Nauki Fahrenheita utworzono wydarzenie na Facebooku, na którym prezentowane są informacje o atrakcjach oraz partnerach wydarzenia. Warto śledzić nowości, ponieważ będą tam publikowane również wiadomości praktyczne i organizacyjne, co ułatwi zaplanowanie obecności na pikniku. Link do wydarzenia: https://fb.me/e/4k0scejqF.

Szczegóły wydarzenia dostępne są również na stronach: https://faru.edu.pl/pl/piknik-faru-2024 oraz www.hevelianum.pl/3-piknik-nauki-fahrenheita/

Wszystkie atrakcje będą bezpłatne. Wstęp na wystawy stałe Hevelianum - zgodnie z cennikiem promocyjnym dostępnym na www.hevelianum.pl. Zabierz z domu własny bidon, dzięki GIWK na miejscu będzie saturator.

Piknik Nauki Fahrenheita powstał z inicjatywy Uczelni Fahrenheita i organizowany jest razem z Hevelianum już po raz trzeci. To wydarzenie plenerowe, ogólnodostępne i bezpłatne, a jego celem jest popularyzacja nauki i jej osiągnięć w społeczności lokalnej. Uczelnie Fahrenheita i Hevelianum łączą siły, tworząc program przybliżający naukowe zagadnienia zarówno najmłodszym fascynatom nauki, jak i dorosłym uczestnikom; mnożą ciekawość i dzielą się pasją do poznawania świata, pokazując nieoczywiste oblicze nauki.

 

PROGRAM

SCENA NAUKOWA

11:00 | Uroczyste otwarcie 3. Pikniku Nauki Fahrenheita

występ Gdańskiej Orkiestry Akademickiej

wręczenie Nagród Fahrenheita

otwarcie wystawy UCZONE

12:00 | Ognia! | science show

12:30 | Maria i przyjaciele | science show

13:00 | ZERO WASTE | pokaz mody

13:30 | Żywienie ma znaczenie. Zaczarowany ogród | gra interaktywna

13:50 | Moc nauki | science show

14:20 | Czysta woda, czyli jaka? | pokaz

14:40| Tworzywa sztuczne. Plastikowa apokalipsa czy ekologiczne oszustwo? | prezentacja

15:00 | Akcja, reakcja! | pokaz

15:15 | Wyrzutnia ratownicza Life Gun | pokaz

15:35 | Miastotwórczość a jakość życia. O mieście dla człowieka | prezentacja

15:50 | Zamknięcie pikniku

WOZOWNIA ARTYLERYJSKA – SALA HAXO

14:00 | Dyskusja „Nauka mówi. Znak równości”

wiek: 15+ 

MIASTECZKO NAUKOWE

11:00–16:00 

Ponad 50 namiotów z atrakcjami z zakresu medycyny, nauk ścisłych, ekologii. Zaplanowano pokazy przedstawiające wpływ na zdrowie człowieka: hałasu, zanieczyszczeń powietrza i żywności, warsztaty paleontologiczne i quizy z nagrodami. Nie zabraknie licznych eksperymentów, wystaw popularnonaukowych i atrakcji medycznych, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy.

STREFA EDUZABAWY

11:00-16:00 

·            warsztaty „zrób to sam” i ekologiczne, m.in. wytwarzania bio materiałów czy zakładania ogrodów deszczowych 

·            kontenery edukacyjne 

·            gry wielkoformatowe 

·            aktywności sportowe 

·            bolid, auta elektryczne, wodolot i wiele innych 

SALA PITAGORASA

11:00-16:00 | Profilaktyka ratuje życie     

Pomiary ciśnienia tętniczego oraz parametrów krwi z palca (glukoza, cholesterol i kwas moczowy) wraz z omówieniem wyników

MELEKS 

11:00-16:00 

 

Organizatorzy: Uczelnie Fahrenheita - Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska (organizator jednocześnie trwającego Bałtyckiego Festiwalu Nauki)i Uniwersytet Gdański oraz Hevelianum. 

Partnerzy: Akwarium Gdyńskie, AmberExpo, Aramco, Blanka Byrwa, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Gdańska Karta Mieszkańca, Gdańskie Wody, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Polskie Elektrownie Jądrowe, Port Czystej Energii, Samorząd Województwa Pomorskiego, Straż Miejska w Gdańsku, Wydział Gospodarki Komunalnej, Volvo Drywa, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Patroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie wydarzenia, jeśli zaistnieją niekorzystne warunki atmosferyczne.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Studenci z polskich uczelni z nagrodą regionalną w International VELUX Award Biuro prasowe
2024-07-04 | 07:00

Studenci z polskich uczelni z nagrodą regionalną w International VELUX Award

Jury międzynarodowego konkursu architektonicznego International VELUX Award 2024 wybrało dziesięciu regionalnych zwycięzców spośród 468 zgłoszonych projektów z 220
Edukacja Przedszkolaki mają marzenie. Dorośli pomagają je spełnić
2024-07-03 | 16:46

Przedszkolaki mają marzenie. Dorośli pomagają je spełnić

na zdjęciu: Zajęcia muzyczno-edukacyjne w przedszkolu Kropelka we Wrocławiu [fot. fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty] - - - - - - W publicznym przedszkolu Kropelka we
Edukacja Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI
2024-06-26 | 11:00

Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI

Konieczność lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie, stała się faktem. Biznes – jak się wydaje – uświadomił to sobie najwcześniej, a liderzy to grupa,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.