Komunikaty PR

43% zatrudnionych w Luneos (sektor OZE) to kobiety

2023-03-07  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Pietraszek
M+G Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
Do pobrania 03 ( 0.04 MB )

Według analizy przeprowadzonej przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej – IRENA, we wszystkich sektorach związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE) kobiety stanowią 32% zatrudnionych, z czego w podsektorze związanym z fotowoltaiką ten odsetek stanowi 40%. Jeszcze lepszym wynikiem może pochwalić się Luneos, czyli czołowy polski dostawca rozwiązań z zakresu transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw. W Luneos udział kobiet zatrudnionych w firmie wynosi 43% (wzrost o 4 punkty procentowe rok do roku).

Wiele miejsca kobietom w zawodach związanych z odnawialnymi źródłami energii poświęca Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (ang. The International Renewable Energy Agency, skrót IRENA). Jest to międzyrządowa organizacja, która wspiera m.in. kraje w przejściu do zrównoważonej przyszłości energetycznej oraz pełni rolę głównej platformy współpracy międzynarodowej związanej z energią odnawialną.

Według jednego z raportów IRENA pt. „Perspektywa płci w zatrudnieniu w sektorze fotowoltaiki” (and. „A Gender Perspective on Solar Employment”) udział kobiet zatrudnionych we wszystkich sektorach energii odnawialnej wynosi 32%. Szczególnie chętnie kobiety są zatrudniane w firmach związanych z fotowoltaiką – w tym przypadku stanowią one 40% pracowników (wśród 4,3 mln osób zatrudnionych w 2021 r.). Dla porównania, to znacznie większy odsetek niż w przypadku zatrudnienia w przedsiębiorstwach związanych z ropą i gazem, gdzie kobiety stanowią jedynie 22% etatowych pracowników[1].

Kobiety doskonale rozumieją, jak istotna dla społeczeństwa jest transformacja energetyczna i odejście od tzw. brudnej energii na rzecz tej pochodzącej z OZE. Nie dziwi więc, że coraz więcej z nich decyduje się zawiązać swoją karierę zawodową właśnie z firmami z branży OZE. Co ważne, praca dla firm zajmujących się transformacją energetyczną to nie tylko „zmiana świata na lepsze”, ale także dobre posunięcie z perspektywy swojej przyszłości zawodowej. Według innego raportu przygotowanego przez IRENA „Energia odnawialna i roczny przegląd rynku pracy 2022” (ang. „Renewable Energy and Jobs Annual Review 2022”[2]) do 2030 r. liczba pracowników zatrudnionych na całym świecie w sektorze odnawialnych źródeł energii ma wynieść aż 38,2 mln – zaznacza dr Anna Dębowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Luneos.

 

Kobiety z różnorodnymi kompetencjami

Zwiększająca się rola kobiet w firmach związanych z odnawialnymi źródłami energii widoczna jest też w Polsce. Dobrze pokazuje to przykład Luneos, czyli czołowego polskiego dostawcy rozwiązań z zakresu transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw. Obecna struktura zatrudnienia w Luneos to 43% kobiet i 57% mężczyzn (w poprzednim roku było to 39% kobiet i 61% mężczyzn).

Jesteśmy coraz bliżej parytetu zatrudnienia. W kolejnych latach planujemy dalej poprawiać ten wynik. Z uwagi na nasz szeroki zakres działalności – m.in. realizujemy duże instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe, posiadamy spółkę obrotu zieloną energią, a także mamy w ofercie pompy ciepła, czy też magazyny energii – zatrudniamy kobiety o bardzo różnych kwalifikacjach. Kobiety w Luneos są zatrudnione na stanowiskach: administracyjnych, prawnych, finansowych, sprzedażowych, menedżerskich, czy też stricte technicznych –mówi dr Anna Dębowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Luneos.

Podkreśla przy tym, że w wielu przypadkach nadal można zauważyć u kobiet niepewność związaną z podjęciem pracy w sektorze związanym z odnawialnymi źródłami energii.

Część kobiet nie szuka zatrudnienia w tzw. twardych branż, czyli np. przemysłowej lub energetycznej. To duży błąd. Choćby nasz przykład doskonale pokazuje, że mocno stawiamy na kobiety i mamy im do zaoferowania wiele różnorodnych stanowisk w bardzo przyszłościowej branży. Dodatkowo szeroko rozumiany sektor OZE daje szansę na atrakcyjne wynagrodzenia. Myśląc o nowej pracy lub przebranżowieniu w najbliższych latach zdecydowanie warto przeanalizować oferty pracy z firm zajmujących się energią odnawialną i transformacją energetyczną – zaznacza dr Anna Dębowska.

 

 


[1] Solar PV Employs More Women Than Any Renewables (irena.org)

[2] https://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/---dgreports/---dcomm/documents/publication/wcms_856649.pdf

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: M+G Sp. z o.o. Sp. k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds Biuro prasowe
2025-06-25 | 10:00

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Spółka Ocean Winds oraz należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 podpisały umowę rezerwacyjną, która umożliwi wykorzystanie
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności

W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.

Farmacja

Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.

Prawo

Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.